Wilczomlecz lśniący

Euphorbia mili

1792595 https bi
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG

Kolor kwiatów

czerwone, żółte

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

lato, wczesne lato, wiosna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha

Wysokość

do 2 m

Wilczomlecz lśniący, w. okazały (Euphorbia mili). Rodzaj obejmuje 2000 gatunków roślin jednorocznych, dwuletnich, bylin, krzewów i drzew. Wilczomlecz lśniący zwany koroną cierniową to mały, ciernisty krzew, którego liście są jaskrawo zielone i mięsiste, a kwiaty niepozorne, żółte, otoczone przez czerwone przykwiatki. Roślina zawiera biały, kleisty sok mleczny, który jest trujący i działa drażniąco na skórę.

Rozmiary Osiąga 30-200 cm wysokości.

Kwitnienie Wiosna-lato, kwiaty mogą utrzymywać się przez cały rok.

Stanowisko Podłoże bardzo przepuszczalne, specjalna ziemia do kaktusów wzbogacona w kompost liściowy. Miejsce słoneczne, ciepłe

Wilgotność powietrza Nie zraszamy.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy umiarkowanie, wiosną co dwa tygodnie, latem co tydzień, po uprzednim przeschnięciu ziemi. Zimą nie podlewamy, gdy roślina traci liście (przy temperaturze poniżej 13oC jest to zjawisko naturalne), a w wyższych temperaturach podlewamy raz na miesiąc, by utrzymać liście. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym o dużej zawartości potasu, 2-3 razy w ciągu lata.

Pielęgnacja Roślina o małych wymaganiach. Latem zapewniamy dobre wietrzenie. Przy pracy z wilczomleczem należy zakładać rękawiczki ochronne.

Przesadzanie Przesadzamy co roku, na wiosnę, w większą doniczkę, a starsze okazy w świeżą ziemię i nie podlewamy przez dwa tygodnie po posadzeniu.

Rozmnażanie Sadzonki pędowe długości 5-7 cm. Po cięciu zanurzamy koniec sadzonki w ciepłej wodzie, aby zatamować wypływający sok mleczny i możemy oprószyć go ukorzeniaczem. Sadzonkę zostawiamy na 3 dni do obeschnięcia, a następnie sadzimy w suchym, przepuszczalnym podłożu i podlewamy dopiero po 3 tygodniach, gdy już się ukorzeni.

Najczęstsze choroby i szkodniki Wilczomlecze łatwo zagniwają w warunkach nadmiernej wilgotności podłoża. Wełnowiec korzeniowy.

1 z 11792595 https bi
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG