Fiołek alpejski (cyklamen perski) - uprawa i pielęgnacja
Fiołek alpejski (cyklamen perski) od jesieni do wiosny kwitnie nieustannie i potrafi wytworzyć blisko sto kwiatów. Latem odpoczywa.
Fiołek alpejski - uprawa
Fiołek alpejski inaczej cyklamen perski
Kwiaty cyklamenów czarują świeżością barw i elegancją formy. Cyklamen perski (Cyclamen persicum) rozwija je podczas krótkich zimowych dni (w naszym klimacie jedynie w pomieszczeniach, bo mróz go niszczy). Wyrastają na długich szypułkach prosto z bulwy. Wielkość roślin jest zróżnicowana. Grupa Maxi osiąga wysokość 30-33 cm i tworzy płatki o długości ok. 5 cm, a Micro dorasta jedynie do 8-10 cm i ma drobne (o długości 1,5 cm) płatki. Są też grupy pośrednie Midi (20-25 cm) i Mini (10-15 cm). Przeważają odmiany różowe, czerwone i białe, ale mogą być też liliowe, łososiowe oraz dwubarwne. Kwiaty mają pięć, a czasem więcej płatków, niekiedy falistych albo postrzępionych; delikatnie pachną. Uroku dodają im sercowate liście o srebrzystych, czasem bardzo pięknych deseniach. Nowe odmiany dobrze znoszą warunki mieszkaniowe.
Fiołek alpejski - uprawa
- Światło: rozproszone.
- Podłoże: żyzne, próchniczne i przepuszczalne o pH 6,5-7.
- Temperatura: 10-18°C.
- Podlewanie: od wczesnej jesieni do wiosny regularne, by ziemia była stale wilgotna (okres spoczynku - na sucho).
- Zasilanie: młodych roślin nawozem uniwersalnym, a gdy liście podrosną, nawozem dla roślin kwitnących.
To pomaga!
Najlepiej wlewać wodę do podstawki. Tę, której ziemia nie wchłonęła, po półgodzinie odlewamy. To zapobiega zalaniu korzeni i utrzymywaniu się wilgoci przy nasadach liści (mokre łatwo gniją).
. Gdy grzeją kaloryfery, warto doniczkę ustawić w większym naczyniu na warstwie mokrego keramzytu - to zapewni roślinie wilgotną aurę.
Fiołek alpejski - doniczka
- Nieregularne podlewanie powoduje obumieranie młodych pąków i skraca okres kwitnienia. Utrzymujmy więc podłoże stale lekko wilgotne.
Fiołek alpejski - cena
Sezon na fiołki trwa od jesieni do wiosny- wtedy, gdy kwitną. Można je kupić praktycznie wszędzie - w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych czy nawet w internacie. Pięknie kwitnąca sadzonka to koszt 10 zł.
Cyklameny. Fiołki do ogrodu i do domu. Uprawa i pielęgnacja przez cały rok
Fiołek alpejski uprawa jesienią
Wrzesień
Przechowane przez lato bulwy wyjmujemy z doniczki, oczyszczamy i sadzimy do świeżej ziemi ogrodniczej, zagłębiając je jedynie do 3/4 wysokości. Następnie podłoże lekko nawilżamy. Gdy pojawią się zawiązki liści, rośliny ustawiamy w miejscu, do którego dociera dużo rozproszonego światła, ale nie jest gorąco, np. na wschodnim oknie lub na zewnątrz. Systematycznie je podlewamy, by podłoże nie przesychało ale nie wolno go zalewać. Zaczynamy też dokarmianie roztworem nawozu dla roślin kwitnących, początkowo o stężeniu o połowę mniejszym niż zaleca producent, a po miesiącu stosujemy typową dawkę. Rośliny zakwitną po około 4 miesiącach.
Październik
W sprzedaży pojawia się wiele kwitnących cyklamenów. Wybierajmy te, które mają dużo pąków (najmłodsze ukryte są pod liśćmi). Mogą zdobić mieszkania, ale też balkonowe i tarasowe donice. Spadki temperatury do 2°C im nie szkodzą.
Listopad
Przed pierwszymi mrozami rośliny wstawiamy do mieszkania.
Cyklamen kwitnie na przekór jesieni. Najpiękniejsze rośliny doniczkowe
Fiołek alpejki uprawa zima
Cyklameny wymagają sporo światła (gdy jest go za mało, kwiaty są drobne, niskie i słabo wybarwione). Najdłużej kwitną w chłodzie (10-15°C), czyli np. ustawione przy chłodnej szybie (ale liście nie powinny jej dotykać). W mieszkaniu się rozhartowują, więc wietrząc pokój, chrońmy je przed mroźnym powietrzem, bo może je zniszczyć (fot. powyżej). Pamiętajmy, że kupowane w doniczkach okazy rosną w torfie, który łatwo przesycha. Podlewając rośliny, unikajmy jednak moczenia liści i bulw.
Odmiany wysokie wymagają intensywnego zasilania, słabiej dokarmiamy miniaturki. Żółknące liście (zwykle pojawiają się, gdy jest za ciepło) usuwamy, energiczne pociągając nasadę ogonka (nie pozostawiajmy ich końcówek, bo łatwo gniją).
Dojrzałe kwiaty, czyli takie, które mają płatki odgięte do tyłu od 5 dni nadają się na bukiety (młodsze w wodzie szybko więdną). Należy nasady ich szypułek oderwać od bulwy, żyletką naciąć wzdłuż na 1-2 cm. Wstawione do wazonu zachowują świeżość przez 2-3 tygodnie.
Fiołek afrykański (Saintpaulia ionantha). Sępolina fiołkowa. Uprawa w domu
Wyszukane odmiany z grupy Maxora kwitną krócej.
Najżywotniejsze są odmiany Midi i Mini, tu 'Halios Fantasia Magenta'.
Fiołek alpejki uprawa wczesną wiosną
Zawiązki owoców warto odrywać wraz z szypułką (tak jak liście), by rośliny dłużej kwitły. Nie mylmy ich z nierozwiniętymi młodymi pąkami, bo te są dużo niższe od liści. Kilka owoców można zostawić na nasiona do wysiania wiosną (ale wiele jest odmian F1, których siewki nie są tak ładne jak one). Że dojrzewają, poznamy po szypułkach, które zaczynają wyginać się do ziemi. Uzyskane z nasion rośliny zakwitną jesienią.
Fiołek alpejki uprawa późną wiosną i latem
Gdy kwiaty opadną, rośliny przestajemy zasilać i przenosimy w chłodne, cieniste miejsce, np. do ogrodu. Liście wówczas zaczynają masowo żółknąć (nie należy ich przedwcześnie usuwać). Stopniowo ograniczamy podlewanie. Doniczkę z zaschniętą rośliną możemy wynieść do ciemnej piwnicy. Cyklamen powinien bez nawilżania odpoczywać przez około 3 miesiące.
Fiołek alpejski choroby
Ogonki liściowe i szypułki gniją przy nasadzie, na kwiatach powstają drobne brązowe plamki - szara pleśń. Chorobie sprzyja stojące wilgotne powietrze. Zwalczymy ją, opryskując roślinę preparatem Rovral Aquaflo lub Teldor.
Fiołek alpejski koty
Fiołek alpejski ma wiele zalet i jest jedna z bardziej popularnych roślin domowych - zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy jako prawie jedyny kwitnie. Mam jednak jedną wadę - zawiera saponiny oraz trujący glikozyd - cyklaminę, która zgromadzona jest głównie w bulwach, ale także w mniejszej ilości w liściach i kwiatach. Nawet zjedzenie małej ilości może spowodować wymioty, bóle żołądka, biegunka , a nawet zaszkodzić życiu - przy większej ilości.
Skomentuj:
Fiołek alpejski (cyklamen perski) - uprawa i pielęgnacja