Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Rośliny, które pięknie pachną

Wojciech Podstolski
Heliotrop. Tworzy płaskie kwiatostany złożone z drobnych, silnie pachnących kwiatów. Może dorastać do około 70 cm. Potrzebuje dużo słońca i regularnego zasilania. - Fot.: SHUTTERSTOCK

Jakie rośliny pachną wieczorem najpiękniej, najmocniej i najdłużej? Anna B.

Heliotrop. Tworzy płaskie kwiatostany złożone z drobnych, silnie pachnących kwiatów. Może dorastać do około 70 cm. Potrzebuje dużo słońca i regularnego zasilania. - Fot.: SHUTTERSTOCK

Co kiedy sadzić i co kiedy pachnie

Pośród roślin sezonowych znajdziemy kilka atrakcyjnych gatunków, dzięki którym wieczorny relaks może być prawdziwie zmysłowym doznaniem. Warto więc, by wokół tarasu i w pobliżu innych kącików wypoczynkowych nie brakowało np. petunii i heliotropów. Kupujemy już kwitnące rośliny, więc zapach w ogrodzie mamy od razu. Możemy posadzić je w pojemnikach w żyznym, przepuszczalnym podłożu (najlepsza jest ziemia kompostowa z dodatkiem utrzymujących wilgotność hydrożeli) albo w gruncie. Rośliny te regularnie podlewane i zasilane będą czarować nas aż do późnej jesieni. Natomiast na aromaty kwiatów maciejki i tytoniu trzeba nieco poczekać. Wysiewamy je wiosną do gruntu, np. pod oknami domu i wzdłuż ścieżek. Niektóre (groszki pachnące) mogą się piąć po kratkach. Z bylinowych gatunków polecam floksy wiechowate - jeśli ścinamy ich starzejące się kiście, a rośliny rosną w półcieniu, tworzą kwiaty tygodniami.

Dziwaczek jalapa (Mirabilis jalapa) - Fot. Paweł Słomczynski / AG

Dziwaczek jalapa (Mirabilis jalapa). Pachnące kwiaty

Wyjątkowo wytrzymała roślina. Wysiewana do gruntu w maju szybko osiąga metrową wysokość. Kwiaty ma różowe, żółte, czerwone lub białe, często wielobarwne. Zwykle uprawiana jest jako roślina jednoroczna, ale jej karpy można wykopać późną jesienią i przechować w chłodnej piwnicy do następnego sezonu.

Floks wiechowaty (Phlox paniculata). Pachnące kwiaty - Shutterstock

To obficie kwitnąca długowieczna bylina, niezastąpiona na letnich rabatach. Wieczorem szczególnie efektownie prezentują się odmiany o kwiatach białych. Floks lubi żyzną glebę i obfite podlewanie. Dłużej kwitnie w półcieniu niż w pełnym słońcu. Pięknie wygląda np. w połączeniu z różowym kosmosem i jeżówką purpurową.

 

Fot. Flora Press

Floksy można też sadzić w donicach na balkonie

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus). Pachnące kwiaty - Fot. Katarzyna Bellingham

Wspaniale okrywa ogrodzenia z siatki i inne podpory. Warto obsadzić nimi balkonowe przesłony, bo szybko rosną i pięknie pachną. Rośliny wysiewamy od końca kwietnia do połowy maja wprost do gruntu. Usuwajmy im przekwitłe kwiaty, aby jak najdłużej, nawet do późnej jesieni, pojawiały się nowe. Groszek lubi stanowiska ciepłe i słoneczne, najlepiej rośnie na glebach wilgotnych i bogatych w próchnicę.

Mimo, że kojarzą się z ogródkami wiejskimi, świetnie nadają się do nowoczesnych aranżacji. Trzeba tylko uważać, by nie przeciążyć zestawu roślin nadmiarem kolorów.

Petunia (Petunia). Pachnące kwiaty - V.J. Matthew / Shutterstock

Słodko i szczególnie mocno pachną tradycyjne odmiany o prostych pędach i dużych kwiatach oraz fioletowe długopędowe surfinie (wybierając odmianę, warto to sprawdzić). Petunia potrzebuje sporo słońca. Zwykle sadzimy ją na balkonach, ale dobrze też rośnie w gruncie, w próchnicznej, zasobnej ziemi. Kwitnie do przymrozków.

 

Fot. Flora Press

Tytoń (Nicotiana x sanderae). Pachnące kwiaty - Fot. Dala Wiegler / Shutterstock

Ma zarówno wysokie, jak i karłowe odmiany, o kwiatach białych, czerwonych, a nawet zielonkawych. Uprawiany z rozsady wysiewanej w szklarence w marcu zakwita pod koniec czerwca, a siany w maju do gruntu - miesiąc później. Nie jest wymagający. Dobrze rośnie w słońcu lub półcieniu na próchnicznej, wilgotnej glebie.

Fot. Flora Press

Maciejka (Matthiola longipetala) - Fot. Agnieszka Waszak

Maciejka (Matthiola longipetala) . Pachnące kwiaty

Wygląda skromnie, ale za to jak pachnie! Warto wysiewać ją w wielu miejscach w ogrodzie (wówczas każdy powiew wiatru będzie przynosił jej wspaniały zapach) i kilka razy w ciągu sezonu, by dłużej nią się cieszyć. Najlepiej sprawdza się, gdy rośnie w niedużych skupiskach, w miejscach o wystawie wschodniej lub zachodniej

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jakie krzewy i drzewa najpiękniej kwitną w kwietniu?
Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów naszych babć. Podpowiadamy jakie wybrać
Skalnica Arendsa (Saxifraga × arendsii) - roślina wieloletnia na skalniak

Skomentuj:

Rośliny, które pięknie pachną

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej