Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Protea królewska - uprawa i pielęgnacja

dr Magdalena Narkiewicz

Protea królewska jest na tyle charakterystyczna dla Afryki, że widnieje nawet w godle RPA. W Polsce możemy ją uprawiać jako egzotyczną roślinę doniczkową w domu i oranżerii. Poznajcie jej upodobania uprawowe.

protea królewska - Fot. Lilianna Sokołowska

Krzewy protei (Protea)

Krzewy protei (Protea) najpiękniej wyglądają w naturze, na skąpanych w słońcu skalistych zboczach wzgórz. Dorastają zwykle do 1,5 m wysokości, ale zdobią je wspaniałe kwiaty. Właściwie są to kwiatostany z podobnymi do płatków różowymi, purpurowymi lub kremowymi, mocno owłosionymi listkami. Ich pąki wyglądają jak barwne szyszki, a kiedy się rozchylą, ukazują miseczkowate albo wypukłe wnętrze składające się z długich rurkowatych kwiatków. Największy podziw budzi protea królewska (P. cynaroides). Jej kwiatostany mogą osiągnąć imponującą wielkość - nawet 30 cm średnicy!

Na zdjęciu powyżej: Protea królewska

Protea złocista - Fot. Wikimedia commons

Liście protei królewskiej

Liście protei pokryte są srebrzystym meszkiem, stąd polska nazwa rodzaju - srebrnik. Większość ich gatunków przystosowała się do życia na kwaśnej jałowej glebie. Rośliny te są odporne na upał, brak wilgoci i lekki mróz, niektóre nawet do -6°C, a także na pożary buszu - po przejściu ognia regenerują się z korzeni, a ich nasiona gwałtownie kiełkują. Jedne kwitną jesienią i zimą, inne wiosną lub, jak protea królewska, niemal cały sezon. Zaliczane są do tzw. cukrowych krzewów (po angielsku sugarbush), ponieważ tworzą mnóstwo nektaru.

Na zdjęciu powyżej: Protea złoscista (P. aurea)

WIELE ODMIAN PROTEI to mieszańce międzygatunkowe. Na zdjęciu rozchylająca pąki odmiana 'Carnival'. - Fot.Tomek Ciesielski

Jak uprawiać proteę królewską?

W naszym klimacie proteę najlepiej uprawiać w donicy, bo zimą trzeba ją chronić przed mrozem. Natomiast lato powinna spędzać na dworze. Sadzimy w piaszczysto-torfowym podłożu i przysypujemy piaskiem. Podłoże musi być stale wilgotne i napowietrzone (nie należy go nakrywać). Kiełkowanie zaczyna się po 4-12 tygodniach. Zakwitają dopiero 4-5-letnie okazy. W sezonie mają zwykle kilka kwiatów (bujniej kwitną te, które rozkrzewiły się po przycięciu). Po kwitnieniu proteę powinniśmy przyciąć nisko przy ziemi.

Na zdjęciu powyżej: Wiele odmian protei to mieszańce międzygatunkowe. Na zdjęciu rozchylająca pąki odmiana 'Carnival'

NEKTAREM PROTEI żywią się małe ptaki, które przy okazji zapylają kwiaty. - Fot. Shutterstock

Protea królewska - uprawa

Światło i temperatura: Miejsce dla protei powinno być słoneczne. Latem roślinie dobrze jest na zewnątrz, zimą - w jasnym, chłodnym (10-15°C) i przewiewnym pomieszczeniu.

Podłoże: Roślinie odpowiada luźne, ubogie podłoże bez wapnia, np. mieszanka torfu i gruboziarnistego piasku z niewielkim dodatkiem gliny.

Podlewanie. Protee są wrażliwe na zalanie, a młode egzemplarze także na przesuszenie. Należy używać jedynie wody miękkiej, np. przegotowanej i odstałej lub deszczówki.

Nawożenie: Protei służy trzykrotnie rozcieńczony nawóz do pomidorów z magnezem (ma dużo potasu, mało fosforu i azotu) podany wiosną raz lub dwa razy.

Na zdjęciu powyżej: Nektarem protei żywią się małe ptaki, które przy okazji zapylają kwiaty

LEUKOSPERMUM, podobnie jak protea, w naturze tworzy gęsty busz. Wspaniale wygląda wiosną, gdy kwitnie, zwykle na pomarańczowo lub żółto, rzadziej na czerwono, różowo lub biało. - Fot. Wikimedia commons

Kuzynii protei królewskiej

Z Afryki pochodzą także bliscy kuzyni protei: leukospermum (Leucospermum), tworzące puszyste szczotkowate kwiatostany, i leukadendron, inaczej srebrzan (Leucadendron), o drobniejszych "kwiatach". Krzewy te, spotykane u nas czasem w kwiaciarniach, nadają się do uprawy jedynie w ciepłym klimacie.

Na zdjęciu powyżej: Leukospeemum, podobnie jak protea, w naturze tworzy gęsty busz. Wspaniale wygląda wiosną, gdy kwitnie, zwykle na pomarańczowo lub żółto, rzadziej na czerwono, różowo lub biało

Kompozycje florystyczne z proteą - Fot. Shutterstock

Protea jest często wykorzystywana jako kwiat cięty. Na bukiety ścina się jej 50-70-cm pędy z zaczynającym się rozchylać pąkiem kwiatostanowym, pozostawiając na nich tylko górne liście. Kwiat w lekko ocienionym miejscu zachowuje świeżość prawie 3 tygodnie. By liście szybko nie opadły, można do wody dodawać cukru - ale nie z buraka lub trzciny cukrowej, lecz glukozy. Wodę trzeba jednak codziennie zmieniać. Po zasuszeniu protea prezentuje się niewiele mniej efektownie, jest więc długotrwałą ozdobą. Na zdjęciu - w bukiecie z gerberami.

Protea królewska - gdzie kupić ?

Proteę w doniczce trudno kupić, ale jej nasiona sprzedawane są w sklepach internetowych, np. ziarenko.net, gadar.pl i worldsementi.pl. Kosztują ok. 2 zł za sztukę. 

Protea królewska - nasiona i sadzonka

Proteę z nasion wysiewamy wiosną - przez dobę moczymy w wodzie (100 ml) z dodatkiem popiołu drzewnego (3 łyżeczki). Kiełkowanie może trwać nawet kilka tygodni, więc należy wykazać się cierpliwością.  Sadzonki można jedynie pozyskać od sąsiada, gdyż nie występuje w sprzedaży. 

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Rośliny doniczkowe do biura
Gwiazda betlejemska. 10 zasad uprawy gwiazdy betlejemskiej
Storczyk - 10 tajemnic uprawy i pielęgnacji storczyków

Skomentuj:

Protea królewska - uprawa i pielęgnacja

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej