Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gwiazda betlejemska. 10 zasad uprawy gwiazdy betlejemskiej

Alicja Gawryś, Katarzyna Jodłowska

Gwiazda betlejemska. Nadchodzi czas kupowania poinsecji, zwanej popularnie gwiazdą betlejemską. Od lat jest już u nas uznanym atrybutem świątecznym w domach i miejscach pracy. Warto wiedzieć, jak się nią opiekować, by utrzymała swą urodę przez kilka miesięcy.

Gwiazda betlejemska kwiat

Tak naprawdę poinsecja nosi botaniczną nazwę wilczomlecz piękny (Euphorbia pulcherrima) i pochodzi z Ameryki Południowej. Jej ozdobą są podkwiatki - barwne liście - najczęściej w różnych odcieniach czerwieni, ale także różowe, pomarańczowe, łososiowe bądź białe. Wraz z niepozornymi żółtymi kwiatami, umieszczonymi w centrum, tworzą one kwiatostan w kształcie gwiazdy. Podkwiatki utrzymują się na roślinie przez wiele tygodni, czasem nawet do wiosny.
 

Gwiazda betlejemska jest trująca

Pamiętajmy, że poinsecja jest rośliną trującą! Uważajmy zwłaszcza na jej mleczny sok, który wypływa z tkanek, po ich skaleczeniu. Może zaszkodzić i dorosłym, i dzieciom, i zwierzętom.
 

Gwiazda betlejemska uprawa


1.Gdzie kupujemy gwiazdę betlejemską

Poinsecję lepiej kupić w kwiaciarni, niż na targowisku, bo stojąc długo na zewnątrz temperaturze niewiele powyżej 0 st. C, roślina mogła się nadmiernie przechłodzić. Z pewnością się o tym przekonamy, gdy po przyniesieniu jej do domu, roślina zgubi liście. Zdecydowanie odradzam kupowanie gwiazdy od sprzedawców chodnikowych w mroźny dzień!

2. Jak chronimy przed mrozem poinsecję

Kupując poinsecję w kwiaciarni, poprośmy o staranne zapakowanie je w papier. Jeśli jest duży mróz, poprośmy o dodatkową warstwę papieru, nawet, jeśli przenosimy roślinę parę kroków do samochodu, czy autobusu. W domu pozostawmy ją na pewien czas w okryciu, by stopniowo przyzwyczaiła się do zmiany temperatury.

3.Gdzie postawić w domu gwiazdę betelejemską

W mieszkaniu ustawmy naszą gwiazdę na parapecie, a jeśli ma zdobić stół, postarajmy się, by docierało do niej jak najwięcej światła. Jeśli koniecznie chcemy, by stała gdzieś w głębi mieszkania, ustawmy ją pod lampą.

4. Jaka temperatura jest najlepsza dla poinsecji

Poinsecja będzie kwitła długo, jeśli w domu nie jest zbyt gorąco (uwaga na sąsiedztwo kaloryfera!). Najbardziej odpowiada jej temperatura 18-22 st. C. Chrońmy kwiatek przed zimnymi podmuchami z otwartego okna, gdy chcemy wywietrzyć mieszkanie.

5. Jak podlewamy poinsecję

Pilnujmy, by podłoże w doniczce nie przeschło nawet na jeden dzień, bo roślina wówczas starci liście. Sprawdzajmy jego wilgotność palcem, bo nie może być tez zbyt mokre. Najlepiej, gdy jest stale lekko wilgotne.

6. Jak nawozimy poinsecję

Naszą gwiazdę można zasilić, ale tylko tzw. nawozem zimowym (zawierającym mało azotu). Nie wytworzy wprawdzie teraz nowych kwiatów, ale dłużej zachowa intensywne kolory.

Latem, gdy poinsecja rośnie, stosujemy nawóz dla gatunków kwitnących lub uniwersalny dla domowych.

7. Gwiazda betlejemska choroby

Sprawdzajmy, czy na liściach lub w kwiatostanie nie dzieje się nic złego - czy nie żerują na niej mszyce, bądź wełnowce (białe "kłębuszki waty"). Mogą się też "zagnieździć" tarczniki - wówczas na pędach i liściach widać małe tarczki, a roślina jest lepka. W takich wypadkach stosujemy np. Substral na mszyce lub inny preparat o systemicznym działaniu (czyli wnikający do tkanek roślinnych).

8. Gwiazda betlejemska po kwitnieniu

Gdy poinsecja straci kolorowe przykwiatki, wówczas pędy kwiatostanowe skracamy do kilkunastu centymetrów. Po pewnym czasie pojawią się nowe pędy z zielonymi liśćmi. W okresie, gdy intensywnie rosną (wiosną), podlewamy roślinę regularnie i nawozimy odżywką uniwersalną dla gatunków domowych.

9. Jak pielęgnujemy latem poinsecję

Latem poinsecja najlepiej się czuje na balkonie lub tarasie w lekko zacienionym miejscu. W tym czasie już nie przyrasta na długość i nadal jest całą zielona. Nadal podlewamy ją w taki sposób, by miała lekko wilgotne podłoże. Nawozimy odżywką dla roślin kwitnących. Do domu zabieramy roślinę, gdy nadejdą zimne jesienne dni.

10.Co zrobić by gwiazda betlejemska powtórnie zakwitła

Jesienią gwiazda betlejemska przygotowuje się do wytworzenia kwiatostanów - wybarwienia podkwiatków i wytworzenie małych kwiatków. Sprzyjają temu coraz bardziej krótkie dni. Roślina ta potrzebuje określonej ilości krótkich dni (w których światło dzienne dociera do niej przez mniej niż 10 godzin). Łatwo ten cykl zakłócić. Jeśli poinsecja stoi w oświetlonym pokoju lub dociera do niej światło ulicznej lampy -wtedy może nie zakwitnąć. Jesienią gwiazdę można więc ustawić za grubą zasłonką, która odzieli ja od świateł lamp. Dlatego tylko cierpliwi i wytrwali doczekają się ponownego kwitnienia tej rośliny. Zawsze można jednak za rok kupić nową.
    Więcej o:

Skomentuj:

Gwiazda betlejemska. 10 zasad uprawy gwiazdy betlejemskiej