Rośliny doniczkowe do biura
Dostarczają tlenu, poprawiają mikroklimat, a ich kolor działa uspokajająco. Powinniśmy więc otaczać się roślinami wszędzie. Także w pracy.
Zielony parawan
Nawet w ciasnym gabinecie czy kąciku do pracy nie warto rezygnować z roślin. Nie muszą przecież zajmować wiele miejsca - można uprawiać je w wiszących pojemnikach, ustawić na półkach regałów, grupować po kilka w jednym naczyniu. Czasem wystarczy jedna doniczka z nierozrastającym się nadmiernie okazem (np. reo meksykańskim, fiołkiem afrykańskim, zielistką), by miejsce do pracy nabrało uroku. A kilka dorodnych okazów w dużych donicach posłuży wręcz za parawan zapewniający kameralność - to ważne zwłaszcza w pomieszczeniach, w których pracuje wiele osób. Kwiaty można też "zatrudnić" w innej roli, np. żywych obrazków, nawilżaczy powietrza czy zasłonek. Ważne, by zdobiąc, nie krępowały swobody ruchów i zanadto nie ograniczały dostępu światła. Wybierając rośliny, zwracajmy uwagę nie tylko na ich urodę, ale i wymagania. Jeśli zdecydujemy się na łatwe w uprawie gatunki (np. filodendrony, draceny, difenbachie, sansewierie, zamiokulkasy, epipremnum), będziemy się mogli skupić na pracy zamiast na ich pielęgnacji.
Na zdjęciu powyżej: Kalanchoe beharensis umieszczone w wysokich donicach w pomieszczeniu o południowej ekspozycji osłoni nasze miejsce pracy przed nadmiarem słońca.
Wpływ roślin na powietrze
Powszechnie wiadomo, że komputery, drukarki, skanery i inne biurowe urządzenia emitują różne związki szkodliwe dla zdrowia. Jak ograniczyć ich ilość? Mogą w tym pomóc rośliny doniczkowe. Już trzy duże okazy wystarczą, by w pomieszczeniu o powierzchni ok. 12 m˛ nastąpiło wyraźne zmniejszenie ilości substancji toksycznych. Najbardziej skuteczne w tej roli okazały się: scindapsus, zielistka, sansewieria, filodendron, bluszcz, chamedora, skrzydłokwiat, aglonema, palma kencja, epipremnum, difenbachia, paprocie i draceny. Ale inne rośliny też dobrze wpływają na domowy mikroklimat - wszystkie pochłaniają dwutlenek węgla, wytwarzają tlen, a woda stale parująca z ich liści nawilża powietrze.
Na zdjęciu powyżej: Skrzydłokwiat
Rośliny ze zwisającymi pędami
Pędy woskownicy (Hoya) zwieszające się z ustawionych na biurku doniczek tworzą zieloną ażurową kaskadkę.
Warto wiedzieć
Zakurzone rośliny nigdy nie będą ozdobą. Aby ograniczyć osadzanie się kurzu, dobrze jest stosować preparaty nabłyszczające. Zapobiegają one także powstawaniu plam na liściach (z twardej wody). Środki te nie zakłócają procesu oddychania roślin, omijajmy jednak gatunki z włoskami (np. begonia, fiołek afrykański, fitonia) i źle znoszące nabłyszczanie (cissusy, difenbachie, draceny, paprocie).
Zielony obraz
Epipremnum (Epipremnum) w modnej wertykalnej kompozycji. Podczas pracy miło zerkać na taki obrazek - wszak zieleń uspokaja.
Dwukolorowe liście
Zielistka (Chlorophytum) świetnie sobie radzi w biurowych warunkach. Można z niej stworzyć namiastkę zagajnika.
Zielona przesłona
Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) z czasem osiąga duże rozmiary, może więc pełnić funkcję przesłony.
Nawilżacz
Dracenę Sandera (zwaną też Lucky Bamboo) można uprawiać w naczyniu z wodą, która parując, nawilża powietrze.
- Więcej o:
Prezenty dla ogrodników [40 pomysłów]
Gwiazda betlejemska. 10 zasad uprawy gwiazdy betlejemskiej
Storczyk - 10 tajemnic uprawy i pielęgnacji storczyków
10 błędów popełnianych najczęściej przy pielęgnacji roślin doniczkowych
Protea królewska - uprawa i pielęgnacja
Jak kwitnie zamiokulkas?
Zamiokulkas — jaka ziemia będzie najlepsza i dlaczego?
Zamiokulkas — jaką doniczkę wybrać? Poradnik