Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Najpopularniejsze zimozielone rośliny do ogrodu

dr Magdalena Narkiewicz
Zimozielone rośliny, jak bukszpan i ostrokrzew, tworzą piękne tło. - Fot. Karolina Bator

Na rabatach nie powinno brakować bylin, które zachowują zielone liście przez cały rok. Dzięki nim zimą ogród nie pustoszeje. Poznajcie rośliny zimozielone do ogrodu, na taras i balkon.

Juka karolińska, gdy kwitnie, gasi urodę innych roślin. W naszym klimacie jej kwiatostany osiągają półtorametrową wysokość, w cieplejszych regionach są dwa razy wyższe. - Fot. Lilianna Sokołowska

Rośliny zimozielone na słońce: Juka karolińska (Yucca filamentosa)

Gęste kępy jej mieczowatych liści dorastają do 70 cm. Zachowują urodę przez cały rok. Nawet w palącym słońcu i na siarczystym mrozie nie więdną ani nie zmieniają odcienia. W lipcu i sierpniu ukazują się nad nimi imponujące wielkością kwiatostany. Roślina ta wymaga żyznej, przepuszczalnej gleby, zawierającej sporo wapnia. Jest odporna na suszę, a choruje w wilgotnej ziemi.

Juka karolińska, gdy kwitnie, gasi urodę innych roślin.
 
W naszym klimacie jej kwiatostany osiągają półtorametrową wysokość, w cieplejszych regionach są dwa razy wyższe.

Na zdjęciu powyżej: Juka karolińska, gdy kwitnie, gasi urodę innych roślin. W naszym klimacie jej kwiatostany osiągają półtorametrową wysokość, w cieplejszych regionach są dwa razy wyższe

Gajowiec żółty (Galeobdolon luteum) - Fot. Shutterstock

Rośliny zimozielone atlas roślin: Gajowiec żółty (Galeobdolon luteum)

To rodzimy gatunek. Płoży się po ziemi, a tylko wiosną, gdy kwitnie, wznosi się na wysokość 30 cm. Gdyby nie srebrzyste desenie na liściach i żółte kwiaty, można by go pomylić z pokrzywą. Na próchnicznym, zasobnym i wilgotnym podłożu mocno rozrasta się przez rozłogi, tworząc efektowne kobierce. Nadmiar słońca roślinie szkodzi. Świetnie zimuje np. wśród krzewów, częściowo przykryta suchymi liśćmi, a traci pędy, jeśli są one wystawione na mroźny wiatr.

Gajowiec żółty - Fot. Shutterstock
żurwka - Fot. Flora Press

Rośliny zimozielone do cienia - Żurawka (Heuchera)

Uprawiane są różne jej gatunki, a także odmiany mieszańcowe o bogatej gamie barw liści. Latem, albo też i jesienią, na smukłych łodygach tworzą luźne bukieciki drobnych kwiatków. Żurawki nadają się na miejsca słoneczne i półcieniste, z lekkim próchnicznym i dobrze przepuszczalnym podłożem.

Na zdjęciu powyżej: Żurawka 'Chocolate Ruffles'

Żurawka 'Peach Crisp' - TOMEK CIESIELSKI
Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia) - Fot. Lilianna Sokołowska

Jej liście osiągają 20 cm długości, tworząc okazałe kępy, które mogą rozrastać się w gęste kobierce. W kwietniu ukazują się wśród nich mięsiste, wzniesione (do 0,5 m) pędy z bukiecikiem różowych, a czasami kremowych kwiatków. Karłowe odmiany o rozetach liści do 25 cm średnicy nadają się na murki, skalniaki i do pojemników. Bergenia może rosnąć na każdej glebie, w słońcu i w cieniu. W słońcu zwykle liście czerwienieją, zwłaszcza zimą, w cieniu cały rok nie tracą zieleni.

Na zdjęciu powyżej: Bergenia sercowata 'Abendglut'

Dąbrówka rozłogowa 'ATROPURPUREA' (Ajuga reptans) - Fot. Wojciech Podstolski

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)

Może mieć liście (dł. do 10 cm) zielone lub ciemnopurpurowe albo wielobarwne - w różu, fiolecie, bieli i zieleni. W maju i czerwcu tworzy kłosy (wys. 15 cm) niebieskofioletowych kwiatków. Lubi lekko wilgotne, nieco ocienione miejsca i przeciętną ziemię. Zimą traci część liści.

Na zdjęciu powyżej: Dąbrówka rozłogowa 'Atropurpurea'

Ciemiernik (Helleborus ×hybridus) - Fot. Lilianna Sokołowska

Rośliny zimozielone do donicy: Ciemiernik (Helleborus ×hybridus)

Jego starsze kępy tworzą poduchy półmetrowej szerokości i wysokości. Ciemiernik cały rok zachowuje piękną zieleń skórzastych liści, a do tego kwitnie w nietypowych porach: późną jesienią, wczesną wiosną, a niekiedy zimą, jeśli jest ciepła. Kremowe, zielonkawe, białe lub purpurowe kwiaty osiągają zwykle średnicę 5 cm i są bardzo trwałe. Roślinie odpowiadają miejsca półcieniste i próchniczna, ale niezbyt wilgotna lub przesychająca gleba. Niestety, nie ma gwarancji co do pełnej mrozoodporności wszystkich odmian.

Na zdjęciu powyżej: Ciemiernik 'Tutu'

Czytaj więcej: Rośliny zimozielone na balkon>>>

Ciemiernik 'Pirouette' - Fot. Shutterstock
Acena - Fot. Shutterstock

Acena drobnolistna (Acaena microphylla)

Jej długie, płożące się czerwonawe pędy z powcinanymi pierzastymi liśćmi tworzą tuż przy ziemi gęsty kobierzec. Zwykle są zielono-purpurowe (u odmiany 'Kupferteppich' srebrzyste), a jesienią przyjmują miedziany odcień. W czerwcu na roślinie pojawiają się kuliste beżowe kwiatostany, które w sierpniu tworzą kolczaste czerwonawe główki owocostanów. Acena dobrze rośnie w słońcu, na przeciętnej ziemi. Zimą szkodzi jej nadmiar wilgoci.

Na zdjęciu powyżej: Acena drobnolistna 'Kupferteppich'

Acena drobnolistna 'Monstrosum' - SHUTTERSTOCK
rojniki - Fot. Lilianna Sokołowska

Rojniki (Sempervivum)

Najpiękniejsze odmiany są mieszańcami międzygatunkowymi. Ich zgrubiałe liście tworzą rozety osiągające prawie 10 cm średnicy i przypominają mięsiste kwiaty. Mają one przeróżne odcienie zieleni i purpury. Wiosną rojniki wypuszczają grube pędy zakończone kwiatami podobnymi do stokrotek. Rośliny wytrzymują silne słońce oraz suszę. Groźne dla nich jest natomiast nieustannie mokre podłoże. Zadowalają się garstką piaszczysto-gliniastej ziemi, mogą więc rosnąć na murkach i w małych pojemnikach.

Na zdjęciu powyżej: Rojnik 'Hart'

 

Rojnik 'Monstrosum' - LILIANNA SOKOŁOWSKA

Kiedy sadzimy krzewy zimozielone? 

Alicja Gawryś, mgr inż. ogrodnictwa: Kupione w pojemnikach rośliny z wymienionych grup można sadzić w gruncie od kwietnia do połowy września. Wiele osób przedłuża ten okres nawet do listopada, ryzykując, że krzewy nie zdążą się dobrze ukorzenić w nowym miejscu przed nadejściem mrozów i mogą nie przetrzymać zimy. Dotyczy to zwłaszcza wrażliwych cyprysików i żywotnika wschodniego, a także gatunków o zimozielonych liściach:

Również okres upałów i suszy w środku lata nie sprzyja dobremu przyjęciu się w gruncie roślin wyjętych z pojemników.

Pamiętajmy, by zawsze przed wyjęciem krzewu z pojemnika dobrze go nawodnić, np. wstawiając na pół godziny do miski z wodą.

Ja przesadzać rośliny zimozielone?

Przesadzanie roślin zimozielonych z jednego miejsca na inne starajmy się wykonać od połowy sierpnia do połowy września. Zabieg ten osłabia kondycję krzewów, zwłaszcza większych egzemplarzy z rozrośniętymi korzeniami, bo te łatwo uszkodzić. Przed przesadzaniem rośliny trzeba obficie podlać, by ziemia się nie rozsypywała, a krzew miał dostateczny zapas wilgoci.

Mniejsze rośliny wykopujemy, podważając dookoła bryłę korzeniową. Średnica okręgu, wzdłuż którego wbijamy szpadel, powinna być zbliżona  do średnicy korony krzewu. Starsze okazy trudniej wydobyć z ziemi, dlatego okopujemy je, okrążając kilkakrotnie krzew i za każdym razem wbijając narzędzie coraz głębiej. Wykopaną bryłę delikatnie wyciągamy i przemieszczamy, np. na worku, do miejsca przeznaczonego dla rośliny.

Stary różanecznik można przesadzić, ale z jak największą bryłą ziemi. Następnie trzeba go obficie podlać. - fot. Christina Richards shutterstock

Jaka ziemia dla roślin zimozielonych? 

Pamiętajmy o zapewnieniu każdemu z okazów podłoża, które mu odpowiada. Większość gatunków iglastych lubi glebę lekko kwaśną i kwaśną. Sosny dobrze rosną w ziemi piaszczystej, natomiast jodły, świerki i żywotniki - w bardziej żyznej.   
Zimozielone gatunki liściaste z rodziny wrzosowatych (różanecznik, pieris, kalmia, wrzos i inne) potrzebują kwaśnego podłoża.

Bukszpany i zimotrwałe berberysy nie mają specjalnych wymagań co do gleby. Laurowiśnie i ostrokrzewy lubią podłoże gliniasto-piaszczyste, niezbyt suche. Jesienią glebę pod roślinami ściółkujemy warstwą kory grubości 3-5 cm, co ochroni korzenie przed mrozem.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Rośliny w odcieniach błękitu i fioletu - w stylu śródziemnomorskim
Co zrobić z choinką po świętach?
Grudnik (zygokaktus) - kwiat doniczkowy. Jak pielęgnować grudnik w domu ?

Skomentuj:

Najpopularniejsze zimozielone rośliny do ogrodu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej