Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Milin amerykański - piękne pnącza o wyjątkowych kwiatach

Małgorzata Wójcik, KJT
Milin amerykańki - Fot. Pixabay/C003/Hans

Milin amerykański. Oryginalne kwiaty w kształcie trąbek, szybki wzrost, imponujące rozmiary - milin to pnącze.

Milin amerykańki - Fot. Pixabay/C003/Hans

Milin amerykański (Campsis radicans) - pochodzenie, wymagania i uprawa

Milin amerykański (Campsis radicans) jest pnączem, które w warunkach naturalnych można spotkać w południowo-wschodnich regionach Stanów Zjednoczonych. Do Europy gatunek ten trafił w XVII wieku. Początkowo jego urodę można było podziwiać jedynie w ogrodach botanicznych, później rozpowszechnił się na tyle, że zaczęto go sadzić na terenach prywatnych.

Jak wygląda milin amerykański?
Pnącze to ma dość charakterystyczny wygląd - ciemnozielone liście osiągają długość około 30 cm i złożone są z wielu piłkowanych listków. Liście milinu są ciemnozielone, złożone z 7–11 ząbkowanych listków, pokrytych od dołu drobnymi włoskami; jesienią przybierają żółtawe zabarwienie. Ponieważ roślina uwielbia słońce, rozrasta się ku górze i właśnie w tej części kwitnie najobficiej. W zależności od odmiany kwiaty są czerwone, pomarańczowe, żółte lub lekko różowe. Pojedyncze kwiaty mają trąbkowaty kształt i długość ok. 8 cm. Są obupłciowe; po zapyleniu powstają z nich długie zwisające torebki.

W Stanach Zjednoczonych milin sadzi się często w miejscach, gdzie hodowane są kolibry, które żywią się nektarem jego kwiatów. . Jest to przepiękne pnącze , udekorowane różnobarwnymi kwiatami w kształcie trąbek oraz pierzastymi, ciemnozielonymi liśćmi.

Kiedy kwitnie milin?

Milin amerykański kwitnie na przełomie lata i jesieni. Kwiaty pojawiają się rozwijają się od lipca do września, zebrane po kilka w baldachowate kwiatostany.

 

Burza Czerwonych Kwiatów i gąszcz liści na mocnej, metalowej pergoli obok bylinowych rabat. - Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA

Milin amerykański uprawa

Problemem w uprawie milinu amerykańskiego może być niepełna odporność na mróz, zwłaszcza w najzimniejszych rejonach kraju i w pierwszych latach uprawy. Dlatego nowo sadzone rośliny należy przez pierwsze 2-3 lata zabezpieczać u podstawy. Starsze egzemplarze są bardziej odporne na niskie temperatury.

Stanowisko. Silnie nasłonecznione i ciepłe, osłonięte od wiatru.
Gleba. Próchniczna i przepuszczalna z domieszką gliny o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. W starszym wieku roślina toleruje lekkie przesuszenie podłoża oraz okresowy wzrost wilgotności i zasolenia.
Pielęgnacja. Glebę wokół pnącza warto ściółkować, aby ochronić korzenie zimą i wzbogacić podłoże w składniki mineralne.

 

Fot. SZCZEPAN MARCZYŃSKI

Milin amerykański rozmnażanie

Można go rozmnażać przez sadzonki korzeniowe lub odkłady oraz przez wysiew nasion (młode rośliny zakwitną dopiero po 6-8 latach od wysiewu). Nasiona milinu znajdują się w długich (12 cm) torebkach z wyraźnymi kantami i zaopatrzone są w skrzydełka. Gdy dojrzewają, stają się brązowe, wysychają i pękają. W polskich warunkach jednak nie kiełkują. Torebki najlepiej obrywać, zanim dojrzeją, by roślina powtórzyła kwitnienie.

Jak przycinać pnącza>>

Milin Amerykański 'Gabor' - Fot. SZCZEPAN MARCZYŃSKI

Milin amerykański odmiany

Opisany wyżej milin amerykański nieźle radzi sobie w naszym klimacie.

Milin amerykański flamenco

Jego polecane odmiany to np. wyróżniająca się intensywną czerwoną barwą 'Flamenco'.

  • Ciemnoczerwone trąbki ma długo i obficie kwitnący 'Gabor',
  • pomarańczowoczerwone zaś 'Florida'.
  • Na pomarańczowo zakwita odmiana 'Ursynów',
  • na morelowo 'Judy', a na jasnożółto 'Flava'.

Milin amerykański odmiany odporne na mróz

W sprzedaży bywają również inne gatunki milinu, bardziej wrażliwe na mróz (można je sadzić w cieplejszych regionach Polski) i wymagające okrywania na zimę. Należy do nich milin pośredni (Campsis × tagliabuana), np. w łososiowej odmianie 'Madame Galen'.

Uwagę przyciąga też kwitnący na łososiowo milin wielkokwiatowy (Campsis grandiflorum). W Polsce jego sadzonki nie są dostępne, ale można je zamówić w zagranicznych sklepach internetowych.

Zastosowanie milinu amerykańskiego

Milin amerykański charakteryzuje się silnym i szybkim tempem wzrostu. Pnącze wymaga mocnych, stabilnie osadzonych podpór. Nadaje się do sadzenia przy ażurowych ogrodzeniach, pergolach, trejażach, słupach i pniach drzew o świetlistych koronach. Doskonale sprawdza się sadzony przy południowych ścianach budynków, na których przymocowano kraty lub innego rodzaju podpory, wokół których mogą się owijać.

Szybki wzrost sprawia, że pnącze to sadzi się przy dużych pergolach, trejażach, ścianach i ogrodzeniach. Można je wykorzystać do zamaskowania brzydkiego miejsca na posesji (śmietnika, latarni, słupa energetycznego). Roślina wspina się za pomocą korzeni czepnych i lekko owijających się pędów. Trzeba jednak pamiętać, że zajmuje sporo miejsca (pędy osiągają 6-10 m) i wypuszcza odrosty korzeniowe, często rozprzestrzeniając się na boki.

Milin amerykański cena

Sadzonki milinów kupimy u nas w cenie 10-40 zł (np. clematis.com.pl, plumeria.sklep.pl, krolestworoslin.pl, iglaki24.pl, sadowniczy.pl).

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Pnącza na ścianach, czyli ściany, które żyją
Jak przycinać pnącza?
Kiedy ciąć pnącza

Skomentuj:

Milin amerykański - piękne pnącza o wyjątkowych kwiatach

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej