Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak przycinać pnącza?

Grzegorz Falkowski

Prawidłowe cięcie wpływa korzystnie na utrzymanie urody większości krzewów ogrodowych. Również w przypadku pnączy można je uznać za podstawowy zabieg pielęgnacyjny.

CIĘCIE PNĄCZY to podstawowy zabieg sprzyjający urodzie tych roślin.
CIĘCIE PNĄCZY to podstawowy zabieg sprzyjający urodzie tych roślin.
Rys. Małgorzata Łączyńska
Cięcie służy nie tylko usuwaniu chorych i zbyt zagęszczonych pędów, ale pozwala też rozkrzewiać rośliny, utrzymywać je w wyznaczonych granicach, odmładzać oraz stymulować ich kwitnienie i owocowanie.

Pierwsze cięcie pnączy najlepiej przeprowadzić zaraz po posadzeniu. W przypadku sadzenia jesiennego należy wstrzymać się z zabiegiem do wiosny, żeby nie narazić roślin na przemarznięcie. Skrócenie pędów podczas sadzenia nawet o 2/3 długości stymuluje krzewienie i wyrastanie nowych pędów blisko podstawy pnącza. Zabieg ten jest ważny zwłaszcza w przypadku powojników wielkokwiatowych, które sprzedawane są najczęściej w formie dwóch, trzech pędów wspinających się po paliku. Cięcie powoduje ograniczenie kwitnienia w roku sadzenia rośliny, lecz sprawia, że w kolejnych sezonach jest ono znacznie obfitsze.

Cięcie pielęgnacyjne ma na celu usuwanie pędów nadmiernie zagęszczonych, poprawę dostępu światła i przepływu powietrza do wnętrza pnączy, co polepsza warunki zdrowotne i zapobiega występowaniu chorób grzybowych.

Zabieg cięcia zawsze należy wykonywać ostrym sekatorem w odległości ok. 1 cm powyżej pąka, nie zaś w środku międzywęźla, ponieważ pozostawiony odcinek pędu będzie i tak zamierał do najbliższego pąka, stając się zarazem potencjalnym siedliskiem rozwoju chorób.

Zawsze należy wycinać pędy przemarznięte, uszkodzone lub z objawami chorób uwiądu. U gatunków i odmian rozmnażanych metodą szczepienia (miliny, glicynie czy winobluszcz trójklapowy) ważne jest usuwanie odrostów z podkładki. W uprawie powojników, wiciokrzewów i winników co 3-6 lat zwykle stosuje się również cięcie odmładzające.

Za pomocą silnego skrócenia młodych pędów (zabieg należy wykonać na przełomie lipca i sierpnia) uzyskuje się stymulację kwitnienia milinów oraz glicynii. Przycięcie tegorocznych przyrostów nad czwartym liściem stymuluje zawiązywanie pąków kwiatowych. Dodatkowo w przypadku glicynii pomocne może być przycinanie korzeni, wykonywane w marcu poprzez głębokie wbicie szpadla w promieniu 1,5-2 m wokół pnącza.

W przypadku pnączy obowiązują te same zasady cięcia co u pozostałych roślin drzewiastych, a więc gatunki i odmiany kwitnące latem na pędach jednorocznych przycinamy wiosną, od końca lutego do początku kwietnia, natomiast te kwitnące na pędach zeszłorocznych tnie się zaraz po zakończeniu kwitnienia - najczęściej późną wiosną lub wczesnym latem. Rany po cięciu grubych pędów najlepiej posmarować przeznaczonym do tego celu preparatem lub sporządzić go z farby emulsyjnej z 1-procentowym dodatkiem środka grzybobójczego.



    Więcej o:

Skomentuj:

Jak przycinać pnącza?