Jak założyć wrzosowisko. Najlepsze odmiany wrzosów na jesienną rabatę
Wrzosowisko może być piękną ozdobą ogrodu, szczególnie u schyłku lata i jesienią. Widok polany porośniętej dywanem wrzosów budzi zachwyt - wielu z nas chciałoby cieszyć się takim widokiem na co dzień. Czy można założyć wrzosowisko w ogrodzie, choćby niewielkie?
Jak założyć wrzosowisko?
Na zdjeciu: Oryginalne wrzosowisko nad strumieniem. Za pasem kostrzewy rośnie wrzos 'Roswitha', 'Pink Alicia', 'Athene' oraz biały 'Melanie'.
Wrzosy pod ochroną
Wrzosów z lasu wykopywać nie wolno, ale pod koniec lata w centrach ogrodniczych znajdziemy całą paletę ich hodowlanych odmian. Do towarzystwa warto dodać im inne rośliny o podobnych wymaganiach, zwłaszcza wrzośce (większość ich odmian kwitnie wiosną).
Aby wrzosowisko było ozdobą ogrodu przez wiele lat, musimy stworzyć roślinom specyficzne warunki.
Zdjęcie powyżej: różanecznik gęsty
Zdjęcie powyżej: jałowiec 'Green carpet'
Wrzosowisko. Czego potrzebują wrzosy?
Wrzosy sadzenie
Wrzosy i wrzośce potrzebują dużo słońca i kwaśnego podłoża - jego odczyn powinien wynosić 3,5-5,5 (najlepiej zbadać go pehametrem, do kupienia w sklepie ogrodniczym). Rzadko kto ma taką ziemię w ogrodzie, trzeba ją więc przygotować - wzbogacić kwaśnym torfem i rozluźnić piaskiem. Na ciężkiej glebie warto usypać 10-centymetrową warstwę żwiru, która będzie odprowadzała nadmiar wody, i dopiero na niej ułożyć ziemię, najlepiej w formie łagodnego wzniesienia (rośliny te nie lubią zalewania).
Po wymieszaniu ziemi co najmniej na głębokość szpadla i wyrównaniu powierzchni warto za pomocą sznurka wyznaczyć obszary dla poszczególnych odmian.
Przed umieszczeniem sadzonek można poukładać kamienie, które będą dodatkową ozdobą rabaty. Wrzosy i wrzośce sadzimy niezbyt gęsto, by mogły się rozrastać.
Ponieważ utrzymanie kwaśnego odczynu gleby w ogrodzie bywa kłopotliwe, można podczas sadzenia poszczególne rośliny zaszczepić szczepionką mikoryzową (mikoryza to naturalna symbioza określonych gatunków roślin i grzybów). Dzięki mikoryzie łatwiej im będzie przetrwać, jeśli podłoże z czasem stanie się zbyt zasadowe.
Wrzosowisko podlewanie
Wrzosy i wrzośce podlewamy dość rzadko i niezbyt obficie. Ziemia jednak nie może być bardzo sucha, bo ich korzenie rosną płytko pod powierzchnią. Żeby jednak zapobiec jej silnemu wysychaniu, pomiędzy roślinami warto rozłożyć 5-centymetrową warstwę ściółki. Stanie się ona także naturalną barierą dla chwastów. Najlepsza będzie przekompostowana kora sosnowa, która dodatkowo zakwasi podłoże.
Zdjęcie powyżej: modrzewnica pospolita
Zdjęcie powyżej: borówka brusznica
Wrzosowisko uprawa. Gleba, nawożenie, cięcie i stanowisko
- Stanowisko. W pełni nasłonecznione dla wrzosów, wrzośców, sosen, kalmii, jałowców i brzóz. Natomiast różaneczniki, azalie, pierisy, i paprocie dobrze rosną w cieniu i półcieniu.
- Gleba. Lekka, próchniczna, o kwaśnym odczynie (pH 3,5-5,5). Nieco bardziej zasadowy odczyn znosi wrzosiec krwisty.
- Pielęgnacja. Po nadejściu pierwszych mrozów wrzosy i wrzośce należy okryć warstwą gałązek iglastych albo włókniną (ale nie słomą czy liśćmi, bo ograniczą roślinom dostęp do powietrza).
- Nawożenie. Wczesną wiosną nawozami wolno działającymi, np. Osmocote. Co 3-4 lata preparatem zakwaszającym glebę na całej powierzchni.
- Cięcie. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów zapewni obfite kwitnienie krzewinek. W przypadku wrzosów zabieg ten przeprowadzamy wczesną wiosną następnego roku po kwitnieniu, a w przypadku wrzośców - w kwietniu, maju, tuż po kwitnieniu. Pamiętajmy, by nie przycinać krzewinek przed przymrozkami. Po cięciu warto spryskać rośliny środkiem przeciw chorobom grzybowym (np. Topsin).
Zdjęcie powyżej: kalmia szerokolistna
Zdjęcie powyżej: różanecznik
Wrzosowisko w ogrodzie. Jak powinna wyglądać rabata wrzosowa?
Wrzosy (Calluna vulgaris) i kwitnące późnym latem brukentalie (Bruckenthalia spiculifolia), na tej rabacie posadzone plamami, przeplatają się wzajemnie - jasne obok ciemnych. Linia brzegowa jest pofałdowana i ma przypominać naturalne wrzosowisko. Taki układ sprawia, że do okazów kwitnących w środkowej części można podejść dość blisko. Odmiany roślin różnią się także barwą ulistnienia i terminem kwitnienia. Dlatego właśnie wrzosowisko jest tak efektowne zarówno wiosną, jak i w środku lata oraz jesienią.
Wrzosy odmiany
- Jasnoróżowe odmiany, które pasują do takiego układu to 'Anette' i 'Winter Red',
- ciemne - 'Dark Star', 'Allegro' i 'Roswitha' oraz
- białe - 'Kinlochruel' i niska 'White Lawn'.
Miejsce na łagodnym zboczu sprawia, że w podłożu nie zalega woda. Monotonię rozległej rabaty przełamują kępy narecznicy (Dryopteris) i paprotki (Polypodium). Tło dla krzewinek stanowią posadzone na górze sosny (Pinus) i jałowce (Juniperus).
W pobliżu wrzosów doskonale będą się czuły rośliny pokazane na zdjęciach na pasku poniżej i z boku.
Wrzosowisko w ogrodzie. Z czym można sadzić wrzosy?
Jednolite, płaskie plamy wrzosów i wrzośców warto urozmaicić, sadząc:
- kępy paproci,
- borówki brusznice (Vaccinium vitis-idaea),
- golterie pełzające (Gaultheria procumbens) o zimozielonych liściach i czerwonych kulistych owocach lub
- kwitnącą na różowo dabecję.
- W przedniej części wrzosowiska można posadzić kwitnące w czerwcu na żółto lub pomarańczowo janowce (Genista) i żarnowce (Cytisus).
- W półcieniu dobrze rozwijać się będą kwitnące wiosną różaneczniki i azalie (Rhododendron), a także zimozielone pierisy (Pieris) oraz kalmie (Kalmia).
- Z gatunków iglastych, które pasują do tego typu kompozycji, można wybrać sosny (Pinus) oraz jałowce (Juniperus) - na mniejszej powierzchni odmiany karłowe, szczepione na pniu, o pokroju kolumnowym albo płaczącym.
- W większych ogrodach można również obok wrzosowiska posadzić duże drzewa - sosnę (Pinus), jarzębinę (Sorbus aucuparia) bądź brzozę (Betula).
- Przez cały sezon wegetacyjny ozdobą tej części ogrodu mogą stać się trawy ozdobne - dodadzą kompozycji lekkości.
- Najlepsze będą kępkowe kostrzewy (Festuca), rozplenice (Pennisetum), miskanty (Miscanthus), trzcinniki (Calamagrostis).
Zdjęcie powyżej: janowiec
Zdjęcie powyżej: brzoza 'Youngii'
Skomentuj:
Jak założyć wrzosowisko. Najlepsze odmiany wrzosów na jesienną rabatę