Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zakładamy wrzosowisko

Alicja Gawryś

Kto marzy o wrzosowisku pełnym kwitnących różaneczników, azalii i wrzosów, może je założyć teraz we wrześniu. Trzeba wybrać rośliny, następnie przygotować odpowiednie stanowisko i posadzić jak najszybciej.

OGROD JESIEN JALOWIEC PLOZACY WRZOSY FOT. LILIANNA SOKOLOWSKA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 9 (165) - 9 2008 SLOWA KLUCZOWE: OGRODY ROSLINY XNO ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 9 (165) - CZASOPISMA
Na wrzosowisku,oprócz wrzosów i różaneczników, mogą się znaleźć także inne gatunki kwasolubne, jak np. iglaki.
Fot. Lilianna Sokołowska
Rośliny wrzosowate, to gatunki, które po prostu należą do rodziny wrzosowatych. To oczywiście wrzosy pospolite, wrzośce, które występują w bardzo wielu kolorach, ale też różaneczniki, pierisy, a z roślin o jadalnych owocach - borówki amerykańska, borówka brusznica i żurawina. Wiele z nich (oprócz wymienionych, także np. kiścień, kalmia, golteria), to rośliny o zimozielonych liściach. Inne , jak azalie i enkiant, gubią liście jesienią, ale za to ładnie kwitną na wiosnę. Zresztą z pięknych kwiatów słyną też różaneczniki.

Wszystkie te rośliny potrzebują kwaśnego podłoża o specyficznych cechach. Ze względu na wspólne wymagania sadzimy je w miejscu zwanym wrzosowiskiem. Może to być wrzosowisko ozdobne lub owocowe. Obok wymienionych roślin możemy posadzić inne gatunki, które wymagają kwaśnego podłoża, a więc hortensje oraz drzewa i krzewy iglaste.

Wrzosowisko tworzy klimat

Rośliny wrzosowate występują w naturze w lasach i na bagnistych terenach. Lubią łagodny, wilgotny klimat, dlatego należy wybierać dla nich miejsca osłonięte od wiatru. Zwłaszcza w centrum kraju i na jego wschodzie, gdzie zimy bywają bardziej ostre.

Chciałabym wszystkich uczulić na to, by sadzić zimozielone gatunki w lekkim cieniu, np. za żywopłotem z iglaków, czy za ażurowa altanką. Takie zacienienie jest szczególnie ważne na przedwiośniu, kiedy często w ciągu dnia mocno świeci słońce, panuje dodatnia temperatura i liście się nagrzewają, a nocą spada ona poniżej zera. To powoduje brązowienie liści.

Wrzosy i wrzośce lubią słoneczne miejsca, ale lepiej, by zimowały pod kołdrą ze śniegu, a gdy go nie ma - pod przykryciem z gałązek iglaków.

Wrzosowisko wymaga kwaśnego podłoża

Pod rośliny wrzosowate warto przygotować osobną kwaterę. Zadbajmy, by podłoże było tam przepuszczalne, kwaśne i zawsze lekko wilgotne.

W tym celu najlepiej wybrać wierzchnią warstwę gleby grubości ok. 30 cm. Robimy to na terenie całej wyznaczonej rabaty. Na dno powstałego zagłębienia wsypujemy ok. 10-centymetrowej grubości drenaż (gruz, gruby żwir, tłuczeń). Następnie rozsypujemy kwaśny torf wysoki, zmieszany z wykopaną wcześniej ziemią, a także dobrze rozłożoną korą sosnową. Takie podłoże powinno mieć pH 4,5-5,5.

Sadzimy wrosy

Gatunki wrzosowate posadzone w grupie tworzą swoisty mikroklimat, co sprzyja ich rozwojowi.

Pamiętajmy, że małe rośliny, po posadzeniu w ogrodzie szybko się rozrastają. Trzeba więc pomiędzy nimi zostawiać odpowiednie odstępy. Niewielkie krzewy, takie jak brukentalie, golterie, wrzosy, sadzimy w odstępach co 25-30 cm. Dla pierisów, kalmii, enkiantów, pozostawiamy przerwy co 60-100 cm.

Różaneczniki i azalie o silnym wzroście rozmieszczamy co metr, a nawet więcej.

Każdy okaz wyjmujemy z doniczki i wykopujemy dla niego dołek tak głęboki, jak wysoka jest doniczka.

Jeśli sięgniemy poniżej przygotowanego podłoża, to dodatkowo wyposażamy dołek: sypiemy trochę drenażu, trochę torfu zmieszanego z ziemią i dopiero wtedy sadzimy roślinę.

Pamiętamy o starannym podlaniu roślin po posadzeniu.

Przed zimą na wrzosowisku powinna się znaleźć warstwa ściółki z przefermentowanej kory sosnowej, jako dodatkowe zabezpieczenie przed mrozem.Skomentuj:

Zakładamy wrzosowisko