Wrzosy i wrzośce - wrzosowisko

Elżbieta Smolińska/TVR

Wrzosowisko będzie dekoracją ogrodu aż do mrozów. Jesienią ozdobią je wrzosy, wiosną zaś - wrzośce. Wystarczy jedno popołudnie by założyć je w swoim ogrodzie. Zobacz jak zrobić to krok po kroku

OGROD , RABATA Z ROZNYCH ODMIAN WRZOSCA CZERWONEGO ORAZ NISKICH IGLAKOW FOT. LILIANNA SOKOLOWSKA PUBLIKACJA MAGNOLIA NR 2 (10) - 2 2013 SLOWA KLUCZOWE: OGROD RABATA ROSLINA KWIAT ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA MAGNOLIA NR 2 (10) - CZASOPISMA
Wrzosowisko to piękny element naturalnego krajobrazu - warto urządzić je we własnym ogrodzie. Jednak uwaga, roślin nie wolno wykopywać z lasu! Kupujmy je w sklepach ogrodniczych.
Fot. Lilianna Sokołowska
Rośliny wrzosowate mogą zdobić ogród od wiosny do późnej jesieni. W marcu, a nawet pod koniec lutego zakwitają wrzośce o drobnych, ale licznych kwiatach, które utrzymują się do końca kwietnia. Są także wrzośce kwitnące jesienią, te jednak nie zimują u nas w gruncie. Natomiast wrzosy zaczynają kwitnąć pod koniec lata i pozostają dekoracyjne aż do zimy.

Jedne i drugie można sadzić w donicach i skrzyniach, wzdłuż ścieżek czy na skalniaku. Najpiękniej będą wyglądać jednak na specjalnie założonym wrzosowisku - posadzone w dużej grupie na tle drzew i krzewów iglastych: kolumnowych jałowców, tui, cyprysików, kosodrzewiny. Taką kompozycję możemy wzbogacić o trawy ozdobne - turzyce i rozplenice japońskie oraz niebieskoszare kostrzewy sine.

Wrzosowisko powinno się znajdować w miejscu suchym, osłoniętym od wiatru i nasłonecznionym, bo wrzosy należą do roślin światłolubnych. Mniejsze wymagania świetlne mają wrzośce, które nieźle radzą sobie w półcieniu.

Rabata z wrzosami najefektowniej prezentuje się na pofałdowanym terenie. Dlatego tworząc wrzosowisko na płaskiej powierzchni, warto usypać w niektórych miejscach lekkie wzniesienia.

Podłoże

Wrzosowate najlepiej rosną w glebie przepuszczalnej, próchnicznej i kwaśnej - o pH 4-5,5. Jeżeli w ogrodzie mamy glebę o odczynie zasadowym, należy wymienić jej wierzchnią warstwę: wybrać około 30 cm podłoża i uzupełnić je mieszanką kwaśnego torfu, przekompostowanej kory, ziemi próchnicznej i piasku.

Sadzenie

Wrzosy i wrzośce sadzimy gęsto, po kilka-kilkanaście sztuk tej samej odmiany w rozstawie 25-35 cm, zależnie od siły wzrostu (10-15 szt./m˛). W ten sposób rośliny stworzą zwarty dywan. Należy sadzić je tak, aby dolne gałązki dotykały podłoża.

Najefektowniejsze są duże wrzosowiska, dlatego tworząc tego typu założenie, najlepiej wyznaczyć pod nie większy teren.

Zobacz jak założyć wrzosowisko - krok po krokuwrzosowisko

Fot. Fotolia.pl

PodlewaniePo posadzeniu krzewinki należy podlać, po czym obsypać ok. 5-cen-tymetrową warstwą kory, która utrzyma wilgoć i uchroni korzenie przed przemarznięciem w zimie.

Przez pierwsze 2 tygodnie po posadzeniu rośliny trzeba regularnie pod-lewać, gdyż małe bryły korzeniowe mają problem z pobieraniem wody z głębszych warstw gleby. Róbmy to jednak ostrożnie, aby nie zmoczyć części nadziemnej, gdyż wrzosowate są wrażliwe na choroby grzybowe.

Nowo założone wrzosowisko można okryć po pierwszych przymrozkach np. gałązkami iglaków. W żadnym razie nie przycinajmy pędów krzewinek, gdyż skutecznie ochronią one roślinę przed mrozem.

wrzosowiskoFot. ShutterstockW innych kolorach

Wrzosowisko najlepiej zakładać na początku września, kiedy krzewinki są w pełnym rozkwicie. Widząc, na jaki kolor kwitną wrzosy, będzie nam łatwiej skomponować je w ciekawą całość. W naturze kwiaty wrzosów występują w różnych odcieniach różu i fioletu, zdarzają się także wrzosy białe. Odmiany kwitną również na żółto lub czerwono i mogą mieć złotawe lub pomarańczowe liście. Natomiast pojawiające się w sprzedaży wrzosy niebieskie są farbowane. Ich kolor płowieje dopiero wiosną.Skomentuj:

Wrzosy i wrzośce - wrzosowisko