Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Wiosenna pielęgnacja kwiatów doniczkowych i balkonowych

red.
Przesadzanie kwiatów. Ustawiamy roślinę centralnie w doniczce. Przestrzeń pomiędzy doniczką, a bryłą korzeniową wypełniamy podłożem. Lekko ugniatamy je palcami. Podlewamy. - Anna Kulikowska

Przełom lutego i marca to czas przygotowań do wiosny. Zobacz jak zadbać o kwiaty doniczkowe

Przesadzanie kwiatów. Ustawiamy roślinę centralnie w doniczce. Przestrzeń pomiędzy doniczką, a bryłą korzeniową wypełniamy podłożem. Lekko ugniatamy je palcami. Podlewamy. - Anna Kulikowska

Przesadzamy kwiaty

Na przełomie lutego i marca zaczynamy przesadzać kwiaty doniczkowe. Mniejsze okazy umieszczamy w doniczkach o dwa - trzy numery większych, a dużym wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi na świeżą. Dwa tygodnie po tym zabiegu pierwszy raz w sezonie zasilamy kwiaty.

Ziemia w ceramicznych doniczkach łatwo przesycha, co służy kaktusom. - Fot. SCHUTTERSTOCK

Doświetlamy i podlewamy kaktusy

Kaktusy już kończą okres spoczynku, więc ustawiamy je w cieplejszym miejscu i stopniowo zaczynamy podlewać.

Warto pamiętać, że potrzebują dużej ilości światła.

Hiacynty. Kwiaty cebulowe - Fot. Flora Dania

Doświetlamy i chłodzimy kwiaty cebulowe

Pędzone samodzielnie lub kupowane w kwiaciarni kwiaty cebulowe ustawiamy w jasnym, ale jak najchłodniejszym (ok. 15oC) miejscu, aby dłużej kwitły. Możemy je też na noc (gdy nie ma mrozu) wystawiać na zewnątrz, co pozwoli kwiatom dłużej zachować świeżość. To samo warto robić z bukietami tulipanów, narcyzów czy szafirków.

Do wygrania m.in. miniszklarnia - Photographer:Werbefotografie Wei

Siejemy

W skrzynkach w pomieszczeniu możemy wysiać nasiona poziomek, pomidorów, bazylii, astrów, lwich paszczy, rudbekii, petunii, thunbergii. Dobrze pielęgnowane do maja zdążą rozrosnąć się w spore krzaczki, które będzie można przesadzić w maju do gruntu lub do pojemników na balkonie.

Bulwy mieczyków trzeba oczyścić z resztek ziemi i rozdzielić. Do kolejnej wiosny należy je przechowywać w suchym, chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, w którym utrzymuje się temperatura 8-10°C. - Fot. steven bemelman

Przeglądamy bulwy i karpy kwiatów

Kolejny raz przeglądamy przechowywane bulwy i karpy dalii, begonii, pacioreczników i mieczyków. Egzemplarze chore usuwamy, a pozostałe opryskujemy preparatem grzybobójczym. Jeżeli dysponujemy jasną werandą lub innym pomieszczeniem, gdzie utrzymuje się temperatura około 15oC, możemy część roślin, np. pacioreczniki i begonie bulwiaste, wysadzić do doniczek. Do momentu przeniesienia na zewnątrz rozrosną się i wytworzą pierwsze pąki kwiatowe, co znacznie przyspieszy ich kwitnienie.

Zobacz także:

Marzec w ogrodzie

 

Oleander pospolity (Nerium oleander) w zależności od odmiany ma kwiaty białe, kremowe, żółte lub różowe - Fot. Paweł Słomczyński / AG

Przycinamy krzewy zimujące w domu

Krzewy balkonowe (np. oleandry, róże chińskie), które zimują w domu lub na werandzie warto teraz przyciąć, żeby się wzmocniły, zagęściły i rozkrzewiły. Zwłaszcza, gdy przez zimę wypuściły długie wiotkie gałązki.

Gałązki przycinamy do 1/2 a nawet 1/3 długości. Jeśli chcemy zagęścić koronę krzewu to tniemy za pączkiem skierowanym do środka krzewu, żeby krzew rósł w szerz - za pączkiem skierowanym na zewnątrz.

Starszym okazom przycinamy pędy ogołocone z liści i chore.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Rododendron zachorował po zimie
Czy można skrócić starą tuję
Najlepsze zakwaszacze gleby w ogrodzie

Skomentuj:

Wiosenna pielęgnacja kwiatów doniczkowych i balkonowych

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej