Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Begonia bulwiasta

Begonia tuberhybrida

Encyklopedia roślin: Begonia bulwiasta  Begonia tuberhybrida

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

białe, czerwone, żółte

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

jesień, lato, wiosna

Stanowisko

cień, półcień

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Begonia bulwiasta, inaczej ukośnica bulwiasta (Begonia tuberhybrida) Ciepłolubna dekoracyjna bylina powstała w wyniku krzyżowania gatunków boliwijskich (B. boliviensis, B. gracilis i B. pearcei). Ma pokryte długimi rzadkimi włoskami mięsiste łodygi o nielicznych rozgałęzieniach, które rosną w górę lub przewieszają się. Liście niesymetryczne, sercowatolancetowate o piłkowanych brzegach i błyszczącej ciemnozielonej skórce. Na wierzchołkach pędów wyrastają skąpe grona składające się z jednego okazałego, często półpełnego lub pełnego kwiatu męskiego, który może osiągać nawet kilkunastocentymetrową średnicę, i dwóch mniejszych kwiatów żeńskich. Okres spoczynku przechodzi jedynie podziemna nerkowata bulwa, z którego co roku roślina odrasta.

Rozmiary Długość sztywnych pędów do 30 cm, a przewieszających się ? do 80 cm.

Odmiany 'Primary Orange' - krzaczasta, kwiaty pełne, pomarańczowe; 'Nonstop Apple Blossom' - krzaczasta, kwiaty pełne, biało-różowe o pofałdowanych płatkach; seria Illumination - o pokroju zwisającym, kwiaty pełne; seria Tenella - o pokroju zwisającym, kwiaty pełne o fryzowanych brzegach płatków.

Kwitnienie Od maja do pierwszego jesiennego przymrozku.

Wymagania Próchniczna, przepuszczalna lekko kwaśna ziemia i półcieniste lub cieniste stanowisko. Uprawa i pielęgnacja Odmiany krzaczaste dobrze rosną na rabatach i w pojemnikach. Odmiany o zwisających pędach sadzi się w wiszących donicach. Korzystne dla nich są miejsca zadaszone, gdzie nie zagraża silne słońce, deszcz i wiatr. Na zimę bulwy wykopuje się z ziemi i przechowuje do wiosny w temp. 5-8oC. Na początku lutego wysadza się je do skrzynek, a na zewnątrz wynosi pod koniec maja.

Rozmnażanie Przez nasiona, w przypadku odmian F1 otrzymywanych ze skrzyżowania wybranych par rodzicielskich. W warunkach domowych najłatwiej przez podział bulw i sadzonki z młodych pędów.

Cięcie Po przymrozku roślinom ścina się pędy i przez zimę przechowuje jedynie bulwy.

Podlewanie i nawożenie W pojemnikach wymaga częstego podlewania i zasilania rozcieńczonym roztworem nawozu wieloskładnikowego zawierającego niezbyt dużo azotu. Podłoże nie powinno być jednak mocno wilgotne. Należy unikać moczenia liści i kwiatów. Posadzona w żyznej ziemi nie wymaga zasilania.

Choroby i szkodniki Wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi szarej pleśni na liściach i kwiatach.

Zastosowanie W jednorodnych kompozycjach na rabaty i obwódki, oraz do skrzynek balkonowych.

1 z 2Encyklopedia roślin: Begonia bulwiasta  Begonia tuberhybrida
2 z 2Encyklopedia roślin: Begonia bulwiasta  Begonia tuberhybrida