Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Rozmnażamy krzewy przez odkłady

Alicja Gawryś
Rozmnażanie krzewów. Odkłady poziome - Rys. Katarzyna Dyrska

Jednym ze sposobów rozmnażania krzewów są odkłady, czyli ukorzenianie gałązek krzewu przez obsypanie ich ziemią, a następnie odcinanie od rośliny - matki

Rozmnażanie krzewów. Odkłady poziome - Rys. Katarzyna Dyrska

Wiosna, to dobra pora na wykonanie odkładów.

Wiosna, to dobra pora na wykonanie odkładów. Najczęściej polega ono na przygięciu pędu do ziemi i obsypaniu go w miejscu przygięcia ziemią. Proces tworzenia korzeni trwa zwykle przez cały sezon. Ukorzenioną część odcinamy od rośliny matecznej jesienią tego samego roku, albo wiosną następnego. Uzyskaną w ten sposób sadzonkę przesadzamy w wybrane miejsce.

Zalety rozmnażania przez odkłady:

-szybkie uzyskanie sporej sadzonki w ciągu jednego sezonu

-odkłady są łatwe do wykonania i nie wymagają zbyt wielu zabiegów

-metoda jest tania

-do wykonania odkładów nie potrzebna jest szklarnia, ani tunel foliowy

-otrzymane z odkładów rośliny są identyczne, jak krzew mateczny

Wady:

-z jednej rośliny matecznej nie uzyskamy na raz zbyt wielu okazów potomnych (rozmnażanie z sadzonek jest pod tym względem o wiele bardziej wydajne).


Jakie warunki sprzyjają ukorzenianiu się pędów

Wokół rośliny, z której chcemy zrobić odkłady ziemia powinna być lekka, przepuszczalna, pulchna, powinna się łatwo nagrzewać, a jednocześnie musi być żyzna. Jeśli wokół rośliny matecznej gleba jest zbita, wzruszamy ją, a dodatkowo przynosimy ziemię kompostową lub ogrodniczą (z worka), którą obsypujemy miejsce przygięcia pędu.

Po wykonaniu odkładu, dbamy, aby ziemia wokół tego miejsca była stale wilgotna. Sprzyja to dobremu rozwojowi korzeni.

Bluszcz tworzy odkłady naturalne, czyli wypuszcza korzonki napędach płożących się po ziemi - Fot, Shutterstock

Odkłady naturalne

Niektóre gatunki wieloletnie (bluszcz, trzmielina Fortune'a, a także inne pnącza) potrafią samoistnie wytworzyć korzenie na pędach płożących się po ziemi. Możemy poszukać wokół rośliny takich miejsc, gdzie pędy same zakorzeniły się w ziemi, wykopać je z korzeniami, jednocześnie odcinając od rośliny matecznej. I w ten sposób mamy gotowy egzemplarz do przesadzenia.

Maliny i jeżyny oraz ozdobny złotlin tworzą podziemne rozłogi, z których wyrastają nowe rośliny. Wystarczy je wykopać i odciąć od rozłogu, z którego wyrosły.

Odkłady pionowe - kopczykowanie - Rys. Agnieszka Syga

Odkłady pionowe (kopczykowanie)

Tę metodę stosujemy dla niskich odmiana krzewów, takich, jak porzeczka alpejska, tawuły, pigwowiec japoński, dereń biały, kasztanowiec drobnokwiatowy, hortensja wiechowata.

Roślinę mateczną przycinamy wiosną dość nisko nad ziemią. Gdy wyrosną młode niezdrewniałe pędy, obsypujemy je lekką ziemią, stopniowo zwiększając jej warstwę w miarę ich wzrostu pędów. Kopczyk utrzymujemy w wilgotnym stanie. Pod warstwą ziemi na młodych przyrostach formują się korzenie (sprzyja temu brak dostępu światła).

Późną jesienią, albo wiosną następnego roku rozgarniamy kopczyk, ukorzenione pędy odcinamy od rośliny matecznej i sadzimy od razu w wybranym miejscu.

Odkład poziomy zwykły - Rys. wikimedia

Odkłady poziome

Płaski. Wokół rośliny matecznej kopiemy promieniście wąskie rowki o głębokości 10-15 cm. Pędy mocno przyginamy i układamy w rowkach. Mocujemy je w ziemi za pomocą kawałków drutu wygiętych na kształt odwróconej litery U. Gdy z pączków na pędzie zaczną wyrastać pionowe pędy, przysypujemy pulchną ziemią cały odłożony pęd. W ciągu lata młode przyrosty ukorzenią się. Późną jesienią lub wiosną następnego roku odkopujemy poziomy pęd, odcinamy od niego młode przyrosty i wykopujemy wraz z korzeniami.


Zwykły. Odkład tego typu wykonujemy, gdy gałęzie nie dadzą się przygiąć u nasady. W tym wypadku w odległości ok. 30 cm od rośliny matecznej kopiemy dołek głębokości 15-20 cm. Pęd wyginamy delikatnie w łuk, umieszczamy w dołku i przyszpilamy drutem wygiętym na kształt odwróconej litery U. To miejsce przysypujemy pulchnym podłożem i ugniatamy je. Górna część pędu powinna wystawać ponad ziemię i najlepiej przywiązać ją do palika. Do jesieni, na przysypanym ziemią fragmencie krzewu powinny powstać korzenie. Wystarczy wykopać nową roślinę z bryłą korzeniową i odciąć ją od starej.

 

Powtarzany. Ten sposób rozmnażania jest najbardziej przydatny dla pnączy. Długi jednoroczny pęd zdejmujemy z podpory i układamy w falę. Dolne zagięcia zakopujemy w płytkich rowkach i kulkujemy drutem (wygiętym w U). Koniec pędu (przywiązujemy go do palika) i wszystkie górne zagięcia powinny wystawać ponad powierzchnię gleby. Ze śpiących pąków wyrosną w górę nowe pędy, w miejscach przysypanych ziemią wytworzą się korzenie. Jesienią pęd tniemy na odcinki, wykopujemy wraz z korzeniami, przesadzamy. Z jednego odkładu uzyskujemy 2-3 nowe rośliny.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Rododendron zachorował po zimie
Czy można skrócić starą tuję
Najlepsze zakwaszacze gleby w ogrodzie

Skomentuj:

Rozmnażamy krzewy przez odkłady

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej