Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Porzeczka alpejska

Ribes alpinum

ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA
Fot. Lucjan Kurowski

Kolor kwiatów

żółto-zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wiosna

Wysokość

do 2 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Porzeczka alpejska (Ribes alpinum) Zrzucający liście gęsty szeroki krzew o cienkich, zwisających gałęziach, obficie ulistniony. Młode pędy brunatne, starsze jasnoszare, o lekko łuszczącej się korze. Liście liczne, drobne, długości 2-4 cm, jajowate, 3-5 klapowe, bardzo wcześnie rozwijają się wiosną. Jesienią przebarwiają się na jasnożółto. Kwiaty niepozorne, zielonkawożółte, zebrane w grona długości 3-6 cm. Owoce czerwone, błyszczące, dojrzewają w lipcu i dość długo utrzymują się na gałązkach. Są znacznie mniej smaczne niż u uprawianych na owoce odmian porzeczki zwyczajnej.

Rozmiary Krzew wysokości do 2 m i podobnej szerokości.

Odmiany 'Schmidt' - do 1,5 m wysokości, liczne, wyprostowane sztywne pędy, młode czerwonawe, doskonały do formowania; 'Vernoaureum' - rzadka odmiana kolekcyjna, do 1,5 m wysokości, liście młode złociste.

Kwitnienie W końcu kwietnia lub na początku maja.

Wymagania Dobrze rośnie na glebach suchych i lekkich oraz na cięższych i wilgotnych. Stanowiska słoneczne do cienistych. Roślina tolerancyjna na pH podłoża.

Uprawa i pielęgnacja Jest mało wymagająca i może przetrwać w każdych warunkach, jednak silnie ogranicza wzrost przy niedostatku substancji pokarmowych i wody. Całkowicie mrozoodporna.

Rozmnażanie Z nasion powstają rośliny silniej lub słabiej rosnące, a z sadzonek zielnych uzyskuje się wyrównane egzemplarze.

Cięcie Doskonale znosi cięcie, po którym bardzo mocno się zagęszcza, jednak znacznie słabiej kwitnie. Krzewy rosnące naturalnie wymagają jedynie cięcia sanitarnego.

Podlewanie i nawożenie By silnie cięte żywopłoty mocno się zagęszczały, wiosną należy zasilać je nawozem wieloskładnikowym.

Choroby i szkodniki Nie są groźne.

Zastosowanie Niezawodny gatunek ceniony za gęstą zieleń, doskonały na cięte i naturalne żywopłoty oraz do tworzenia formowanych ?zielonych rzeźb?.

1 z 2ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA
Fot. Lucjan Kurowski
2 z 2OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Fot. Ewa Narkiewicz