Ribes alpinum
Kategoria
krzewy liściasteKolor kwiatów
żółto-zielonePora kwitnienia
wiosnaWysokość
do 2 mZastosowanie
rośliny ogrodowePorzeczka alpejska (Ribes alpinum) to zrzucający liście gęsty szeroki krzew o cienkich, zwisających gałęziach, obficie ulistniony. Młode pędy brunatne, starsze jasnoszare, o lekko łuszczącej się korze. Liście liczne, drobne, długości 2-4 cm, jajowate, 3-5 klapowe, bardzo wcześnie rozwijają się wiosną. Jesienią przebarwiają się na jasnożółto. Porzeczka alpejska ma kwiaty niepozorne, zielonkawożółte, zebrane w grona długości 3-6 cm. Owoce czerwone, błyszczące, dojrzewają w lipcu i dość długo utrzymują się na gałązkach. Porzeczka alepejska czy jest jadalna? Owoce są jadalne ale znacznie mniej smaczne niż u uprawianych na owoce odmian porzeczki zwyczajnej.
Krzew porzeczki alpejskiej dorasta od wysokości do 2 m i podobnej szerokości.
Kwitnienie Porzeczka alpejska kwitnie w końcu kwietnia lub na początku maja.
Wymagania Dobrze rośnie na glebach suchych i lekkich oraz na cięższych i wilgotnych. Stanowiska słoneczne do cienistych. Roślina tolerancyjna na pH podłoża.
Jest mało wymagająca i może przetrwać w każdych warunkach, jednak silnie ogranicza wzrost przy niedostatku substancji pokarmowych i wody. Całkowicie mrozoodporna.
Dzięki swojej wyjątkowej odporności na cięcie nadaje się na żywopłoty formowane i swobodne.
Porzeczka alpejska sadzonki czy nasiona? Z nasion porzeczki alpejskiej powstają rośliny silniej lub słabiej rosnące, a z sadzonek zielnych uzyskuje się wyrównane egzemplarze.
Cięcie Doskonale znosi cięcie, po którym bardzo mocno się zagęszcza, jednak znacznie słabiej kwitnie. Krzewy rosnące naturalnie wymagają jedynie cięcia sanitarnego.
Warto podlewać porzeczkę alpejską by silnie cięte żywopłoty mocno się zagęszczały, wiosną należy zasilać je nawozem wieloskładnikowym.
Nie są groźne.
Zastosowanie Niezawodny gatunek ceniony za gęstą zieleń, doskonały na cięte i naturalne żywopłoty oraz do tworzenia formowanych "zielonych rzeźb".