Drzewko cytrusowe, awokado, palma daktylowa mogą wyrosnąć z pestki
Czy próbowaliście wysiać nasiona wyjęte z awokado, albo z cytryny? Warto spróbować! Z takich pestek wyrastają rośliny, a nawet drzewa
Jakie egzotyczne rośliny można uparwiać do domu
To szalenie miłe, gdy nasiona, umieszczone przez nas w doniczce, kiełkują i możemy uprawiać roślinę od jej "urodzenia". Z gatunków egzotycznych można uprawiać w domu nie tylko awokado, cytrusy czy palmy daktylowe. Spróbujcie również z pestkami passiflory, liczi, czy ziarnami wydłubanymi z rambutanu - muszą być tylko dostatecznie dojrzałe.
Niestety - nasze wychowanki nigdy nie osiągną takich rozmiarów, jak rośliny na plantacjach, z których zerwano owoce importowane do Polski. Rośliny rosnące w domu mają za mało światła, co ogranicza ich wzrost i uprawiamy je w zbyt małych pojemnikach, by ich korzenie mogły naprawdę się rozwinąć. W związku z tym nie w każdym przypadku możemy liczyć na kwiaty i owoce.
Jakie rośliny urosną z pestki?
Jak wyhodować roślinę z pestki?
Nasiona wyjęte z owocu najpierw starannie czyścimy z resztek miąższu. Jeśli nie dadzą się usunąć, moczymy je w letniej wodzie. Następnie nasiona zagłębiamy w ziemi, po jednym w małej doniczce. Wysiewy ustawiamy w ciepłym miejscu (ok. 25 st. C), regularnie podlewamy. Gdy siewki wykiełkują, zapewniamy im dostateczną ilość światła (każdy gatunek egzotyczny ma pod tym względem inne wymagania - warto je sprawdzić, np. w literaturze lub w internecie).
Siewki rosną szybko i trzeba je co roku przesadzać. Dużym okazom możemy tylko dosypywać ziemi w doniczce.
Rośliny egzotyczne najlepiej rosną w przydomowej szklarni lub oranżerii, tam mają lepsze warunki niż w domu.
Latem nasze podopieczne warto wynieść na zewnątrz, pamiętajmy tylko, by najpierw stopniowo przyzwyczajać je do zmiennej temperatury i ostrzejszego słońca. Początkowo ustawiamy je w półcieniu, a gdy się zahartują - w bardziej słonecznym miejscu. Przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami zabieramy je z powrotem do domu.
Palma daktylowa z pestki
Daktyle kupujemy w postaci świeżej lub suszone. Pestki z jednych i drugich możemy wysiać. Zamiast moczenia, przecieramy je papierem ściernym.
W ziemi umieszczamy na głębokości 2 cm. Kiełkują po 5 tygodniach. Z daktyli wyrośnie palma daktylowa, zwana feniksem. Nie zdziwmy się, że pierwsze liście będą pojedyncze, a nie złożone. Dopiero kilkuletnie okazy wypuszczają te charakterystyczne dla feniksa "pióropusze". W jasnym pokoju roślina rozwija się szybko i po paru latach dorasta do sufitu. Każdy okaz ma nieco inny pokrój, ale wszystkie po pewnym czasie tracą dolne liście, odsłaniając ładny pień.
Palmę daktylowa warto latem wystawiać na zewnątrz, gdzie może przebywać prawie do pierwszych przymrozków. Jednak mimo naszych starań, feniks w naszych warunkach raczej nie zakwitnie.
Drzewko cytrynowe lub pomarańczowe z pestki
Kupowane w sklepie owoce cytrusowe (cytryny, pomarańcze, grejpfruty, mandarynki, pomelo i tym podobne) pochodzą z konkretnych odmian, uprawianych na plantacjach w Hiszpanii, Izraelu i w innych krajach o ciepłym klimacie. Rośliny, które otrzymamy z nasion, będą rosły powoli. W domu, owszem, zakwitną, ale dopiero o 7-8 latach starannej pielęgnacji. Niektóre nawet zawiążą owoce, jednak nie spodziewajmy się zbyt wiele po ich smaku. Mają też zazwyczaj grubą skórę. Ale za to owocujące drzewka cytrusowe pięknie wyglądają i stają się dumą właścicieli. Rośliny można łatwo przycinać (dzięki czemu się zagęszczą) i formować nadając im ładny pokrój (np. kuli).
Jak wybrać nasiona?
Wybieramy tylko grube i dobrze wykształcone. Nacinamy lekko ich okrywy, a następnie moczymy przez kilka godzin w wodzie. Napęczniałe "pestki" sadzimy w mieszaninie torfu z piaskiem na głębokość 1cm. W ciepłym miejscu wzejdą po około 4 tygodniach. Siewkom zapewniamy dużo światła i stale wilgotną ziemię.
Od wiosny do jesieni rośliny dokarmiamy nawozem dla cytrusów lub uniwersalnym.
Drzewko awokado
Nasiono wyjęte z awokado ustawiamy w doniczce z ziemią, węższym końcem do góry tak, by wystawało nieco ponad powierzchnię. Podlewając unikamy zalania podłoża, bo pestka mogłaby zgnić. Gdy pojawi się pęd, doniczkę ustawiamy w jasnym miejscu, ale nie w pełnym słońcu, by promienie nie spaliły młodej rośliny. W początkowym okresie rozwoju dbamy o dużą wilgotność powietrza. Resztki pestki usuwamy dopiero wtedy, gdy porządnie zaschnie i łatwo da się wyjąć z podłoża.
W sezonie wegetacyjnym roślinę nawozimy, a przez cały rok dbamy o dużą wilgotność powietrza. Zbyt suche powietrze powoduje zasychanie końców liści.
W naprawdę dobrych warunkach awokado może urosnąć do sufitu.
Skomentuj:
Drzewko cytrusowe, awokado, palma daktylowa mogą wyrosnąć z pestki