Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pestka awokado. Jak z pestki wyhodować drzewko awokado

Katarzyna Jodłowska

Pestka awokado po zjedzeniu owocu nie koniecznie musi wylądować w śmietniku. Można z niej z powodzeniem wyhodować rośliny i nawet doczekać się własnych owoców. Nie jest to zbyt skomplikowane...a warto bo owoce zawierają wiele substancji odżywczych i spowalniają procesy starzenia się skóry.

Awokado owoce
Awokado owoce
Fot. Pixabay/sandid

Pestka awokado (Persea americana) - skąd ją wziąć

Awokado kupujemy w sklepie - trzeba zwrócić na to by było dobrej jakości. Jego skórka powinna być w całości zielona - jeśli ma brązowe plamy to się już nie nadaje do posadzenia. Owoc powinien być lekko miękki czyli dojrzały. Delikatnie obieramy go, uważając by nie uszkodzić pestki. Nasiono nie powinno długo leżeć - czym szybciej je posadzimy tym lepiej.

Pestka z awokado - jak ją przygotować do posadzenia

Zanim posadzimy w doniczce pestki awokado trzeba je wcześniej ukorzenić. By to zrobić wystarczą nam trzy wykałaczki i szklanka wody. Pestkę stawiamy pionowo (spiczastą częścią do góry) i wbijamy poziomo w nią z trzech tron wykałaczki. Potem umieszczamy w szklance- tak by solidnie opierała się o jej brzegi. Na koniec szklankę wypełniamy wodę tak by przykryła 1/3 powierzchni pestki. Jeśli będzie ubywać trzeba ją systematycznie uzupełniać. Pestkę zanurzoną w wodzie ustawiamy w ciepłym nasłonecznionym miejscu.  Pestka powinna po ok. 3-4 tygodniach zacząć pękać i kiełkować i wypuszczać korzonki.

Pestka awokado
Pestka awokado
Fot. Shutterstock

Awokado pestka

Jak wyhodować awokado? Kiedy pestka puści dużo korzeni i na szczycie pojawi się łodyga możemy przystąpić wówczas do posadzenia roślinki w doniczce wypełnionej specjalnie przygotowaną ziemią. 

Rośliny, które wyrosną z pestki

Jak zasadzić awokado w domu?

Potrzebna będzie głęboka doniczka z przepuszczalnym podłożem, np. piaskiem wymieszanym z torfem (1:2). Umieszczamy w niej (węższym końcem do góry) świeżą pestkę, tak by lekko wystawała z ziemi. Przykrywamy przezroczystą folią (kiełkujące awokado wymaga wilgotnego powietrza) i stawiamy w słonecznym, ciepłym miejscu.

Drzewko cytrusowe, awokado, palma daktylowa. Mogą wyrosnąć z pestki

Awokado drzewko

Siewka szybko rośnie. Kiedy jest już dosyć wysoka, obcinamy jej czubek (nad parą liści) - wtedy ładnie się rozkrzewi. Latem roślina najlepiej będzie się czuła na tarasie, zimą zaś w ciepłej oranżerii.

Awokado uprawa

Awokado lubi ciepłe i lekko słoneczne stanowiska, ale źle toleruje pełne słońce - lepiej czuje się w półcieniu. By zakwitnąć potrzebuje ciepła - najlepiej 20 st. C.

Awokado z pestki - kiedy pierwsze owoce

Hodowla awokado z pestki nie należy do szybkich, na pierwsze efekty trzeba będzie poczekać od 4 do 6 lat. Jeśli na drzewku pojawią się kwiaty a potem owoce to będziemy musieli jeszcze sporo poczekać aż dojrzeją - nawet 6-8 miesięcy. Jeśli jednak będziemy cierpliwi i zapewnimy roślinie sprzyjające warunki możemy się cieszyć owocami nawet przez 50 lat.

Drzewo awokado

Awokado w naturze osiąga nawet 20 metrów wysokości. Jest wiecznie zielone i żyje nawet 100 lat.

Jakie rośliny urosną z pestki?

    Więcej o:

Skomentuj:

Pestka awokado. Jak z pestki wyhodować drzewko awokado