Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Akant [Prezentacja rośliny]

Alicja Gawryś
akant - Fot. Flora Press

Musi być coś niezwykłego w roślinie, której liście były motywem zdobniczym już w starożytności. Warto posadzić ją w ogrodzie choćby tylko po to, by odkryć tę tajemnicę.

Akant długolistny - Fot. Mak media/F. Strauss

Kolumna koryncka

Kolumna koryncka w antycznej Grecji miała głowicę zdobną w liście akantu - to pamiętamy z lekcji historii. Czy wszyscy jednak wiedzą, o jaką roślinę chodzi i za co była tak ceniona? Akant jest byliną - i choć nie należy do najwyższych (osiąga zaledwie metr wysokości), budzi podziw dzięki mocnej budowie, a przede wszystkim doskonałym proporcjom pomiędzy dostojnie wzniesioną łodygą i szeroką rozetą odziomkowych, czyli wyrastających przy ziemi, liści. Są one dosyć długie - zależnie od gatunku dorastają do 60-90 cm - i mają szlachetny kształt. W naszym klimacie najlepiej rośnie akant długolistny (Acanthus longiflorus inaczej A. hungaricus). Ale na południu Europy występuje także kilka innych gatunków, m.in. akant kłujący (A. spinosus) i miękki (A. mollis).

Na zdjęciu powyżej: Akant długolistny (Acanthus hungaricus) dorasta do około metra. Kwiaty skupione są na długich (ok. 0,5 m), wzniesionych kwiatostanach, które można podziwiać przez całe lato. Na zdjęciu: akant obok rozplenicy, czosnku i rozchodnika.

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Kolumna koryncka

akant - Fot. Flora Press

Kiedy kwitnie akant?

Kwitnienie akantu rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do sierpnia. Poszczególne kwiaty pojawiają się od dołu łodygi. Mają budowę wargową, a kolor różowo-fioletowo-biały. Od góry nakrywa je, niczym daszek czapki, fioletowy bądź ciemnoróżowy płatek. Wczesną jesienią zawiązują się owoce podobne do żołędzi. Gdy zbrązowieją, można zebrać znajdujące się w nich nasiona. Warto wiedzieć, że akant ma długie korzenie, dlatego trudno go przesadzać. Roślina dobrze się prezentuje na środku trawnika, a także z innymi bylinami bądź trawami na rabatach. W sklepach internetowych można kupić sadzonki akantów: długolistnego, miękkiego i kłującego oraz kilka odmian tych gatunków w cenach 12-16 zł. Sklepy: www.kwietnik.com.pl i http://ogrodymaryli.com. Nasiona (ok. 6 zł/5 nasion) są dostępne np. na www.ogrodniczyraj.pl.

Fot. Wikimedia commos

Na zdjęciu powyżej: Akant miękki dorasta do ponad metra. Kwitnie w lipcu i w sierpniu. Wymaga okrycia na zimę korą i gałązkami iglaków.

Liście akantu miękkiego - Fot. Shutterstock

Tajniki uprawy akantu

Stanowisko: Powinno być słoneczne. Gleba. Roślina wymaga ziemi przepuszczalnej (jeśli jest zbyt ciężka, zmieszajmy ją z piaskiem), o odczynie obojętnym lub zasadowym. Przed posadzeniem rośliny glebę trzeba głęboko przekopać (akant ma długie korzenie).

Woda: W okresie wegetacji utrzymujemy glebę stale lekko wilgotną. W okresie zimowego spoczynku akantu powinna być raczej sucha.

Temperatura: Młode okazy są wrażliwe na mrozy. Gdy jesienią ziemia lekko zamarznie, okrywamy ją wokół roślin suchymi liśćmi. Przy bezśnieżnej, lecz ostrej zimie okrycia wymagają także starsze egzemplarze.

Rozmnażanie: Nasiona wysiewamy jesienią wprost do gruntu. Z korzeni robimy sadzonki - jesienią wykopujemy stary okaz i przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu. Zimą tniemy korzenie na kawałki i sadzimy w doniczkach. Młode rośliny przesadzamy wiosną do gruntu.

Na zdjęciu powyżej: Liście akantu miękkiego

Fot. Wikimedia commos

Na zdjęciu powyżej: Dojrzewające liście akantu

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Tawuła - piękna cały rok
Morwa biała, czy czarna
Pepino - hiszpański ogórek

Skomentuj:

Akant [Prezentacja rośliny]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej