Dzielżan ogrodowy [Prezentacja rośliny]
Dzielżany mogą kwitnąć nieprzerwanie przez całe lato, jeżeli tylko posadzimy je na rabacie w dobrze nasłonecznionym miejscu.
Dzielżan ogrodowy (Helenium ×hybridum)
Kwitnąca kępa dzielżanu ogrodowego (Helenium ×hybridum) przyciąga uwagę głównie intensywnym kolorem kwiatów - żółtych lub pomarańczowych - wyglądających jak iskierki strzelające nad ogniskiem. Ta piękna roślina będąca krzyżówką gatunków pochodzących z Ameryki, ma niemal same zalety. Kwitnie przez całe lato, od czerwca do października, a jej kwitnienie można jeszcze zwiększyć, uszczykując pędy i usuwając przekwitłe kwiaty.
Na zdjęciu powyżej: Dzielżany (tu odmiany 'Rubinzwerg') wspaniale prezentują się wśród krwawników i ozdobnej trawy ostnicy
Na zdjęciu powyżej: Odmiany'Helena Gold'
Odmiany dzielżanu
Dzielżan ma dużo odmian o ciekawych kolorach kwiatów. Trudno go pomylić z innymi gatunkami, gdyż płatki jego kwiatów są charakterystycznie wygięte w dół i mają okazałe, wypukłe środki. Roślina nie jest specjalnie wymagająca. Tworzy szerokie kępy i (zależnie od odmiany) może osiągnąć nawet 1,8 m wysokości. Dzielżany doskonale komponują się z innymi bylinami - najlepiej wyglądają w ogrodach rustykalnych i naturalistycznych. Lubią towarzystwo traw, floksów, ostróżek, krwawników, przetaczników i astrów. Warto je sadzić w środkowej części rabaty. Niektóre okazy bowiem - zwłaszcza te zaatakowane przez przez choroby wirusowe, ślimaki bądź rzadko nawożone - ogałacają się od dołu z liści. Lepiej więc, by były zasłonięte przez inne, niższe gatunki roślin.
Na zdjęciu powyżej: Odmiana 'Mardi Grass'
Na zdjęciu powyżej: 'Flamingo'
Warunki uprawy dzielżanu
Kwiaty dzielżanów są miododajne. Warto je więc uprawiać nie tylko ze względu na urodę, ale i na odwiedzające je owady. Stanowisko. Dzielżan lubi miejsca słoneczne, ale niezbyt suche. Gleba. Dosyć żyzna, próchniczna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Pielęgnacja. Rośliny są stosunkowo mrozoodporne, więc nie wymagają okrycia na zimę. Ze względu na ich dużą "żarłoczność" starajmy się je przesadzać co kilka lat. Aby pobudzić dzielżany do kwitnienia, obrywajmy przekwitłe kwiaty. W okresach suszy rośliny trzeba regularnie podlewać. Nawożenie. Dzielżany szybko pozbawiają glebę składników pokarmowych. Dlatego powinniśmy je regularnie nawozić, najlepiej dobrze rozłożonym kompostem lub innymi preparatami naturalnymi. Można też stosować nawozy granulowane (przeznaczone do roślin kwitnących).
Na zdjęciu powyżej: 'Biedermeier'
Na zdjęciu powyżej: 'Indian Summer'
Rozmnażanie dzielżanu
Rozmnażanie. Co 2-3 lata dzielżany wymagają przesadzania. Warto przy tej okazji podzielić kępy. Robimy to wczesną wiosną (III-IV). Można je rozmnażać również przez sadzonko- wanie (IV-V) - fragmenty pędów ukorzeniamy w mieszance piasku i torfu. Okazy wysiane z zebranych nasion zwykle różnią się wyglądem od swoich "rodziców". W sprzedaży znajdziemy też inne gatunki dzielżanów. Dzielżan jesienny ma kwiaty żółte lub żółto-brązowe i osiąga do 1,2 m wysokości, a dzielżan Hoopesa ma wąskie i żółte płatki, jest niski i kwitnie od maja do czerwca.
Na zdjęciu powyżej: Odmiana 'Mardi Grass'
Na zdjęciu powyżej: 'Wonadonga'
Skomentuj:
Dzielżan ogrodowy [Prezentacja rośliny]