Schowki na balkonie
Nawet mały balkon można urządzić ładnie i funkcjonalnie. Wystarczy zastosować sprytne rozwiązania.



Mały balkon
Właściciele małych balkonów często co roku obiecują sobie, że wreszcie przeobrażą je w wygodne kąciki służące nie tylko do suszenia prania i przechowywania sprzętów, lecz przede wszystkim do relaksu. Ale zazwyczaj na obietnicach się kończy. Bo co - argumentują - można zrobić na kilku metrach? Okazuje się, że wcale niemało, wystarczy tylko umiejętnie zagospodarować przestrzeń.

Jadalnia i biuro na balkonie
Ten nieduży (ok. 5 m˛) balkon w bloku został urządzony niczym mieszkalny pokój. Zmieścił się tu spory stół z ławą i taboretami, pokaźna szafa (służąca jako kredens i schowek w jednym), a na ścianie (w wiszących skrzynkach) znalazło się miejsce dla roślin. Jest też ochrona przed deszczem i słońcem - tę funkcję pełni biało-czerwona markiza. Znajduje się tu więc wszystko, co potrzebne do wypoczynku i spożywania posiłków.
Na zdjęciu powyżej: Wysoka szafa z płytkimi półkami jest pojemna, a przy tym płaska, nie zabiera więc wiele miejsca. Służy za kredens i schowek

Biuro na balkonie
Ale balkon służy też właścicielom za biuro (stół i ława wyścielona poduchą stwarzają komfortowe warunki do pracy z laptopem) i miejsce zabaw dla dzieci (milusińscy przechowują swe liczne skarby w szafie z tworzywa sztucznego oraz w pojemnikach wsuwanych pod ławę). Na balkon wychodzi się wprost z salonu, w którym podłoga została wyłożona deskami. Taki sam materiał zastosowano na posadzce balkonu, dzięki czemu oba wnętrza tworzą spójną całość. Na podłodze położono dywan (podobny jest w domowym salonie) zaimpregnowany warstwą plastiku, który dodaje aranżacji przytulności (takie dywany są już dostępne w naszych sklepach).
Na zdjęciu powyżej: Ława służy nie tylko do siedzenia. Można pod nią wsunąć plastikowe pojemniki, w których jest dużo miejsca na dziecięce zabawki.

Zasady aranżacji małego balkonu
Aranżacja małego balkonu wymaga dyscypliny stylistycznej i kolorystycznej; w przeciwnym razie może powstać wrażenie chaosu. W tym projekcie dominuje biel zestawiona z zielenią (stołków, naczyń i roślin), ciepłą barwą drewna (podłogi i barierki; podobny odcień mają też poduchy, którymi wyścielono ławę), czernią (dywanu i schowka) i odrobiną ożywczej czerwieni (markizy i dodatków). Ta oszczędna kolorystyka, podobnie jak prosta forma aranżacji, nawiązuje do stylu skandynawskiego, bardzo popularnego w ostatnich latach.
Na zdjęciu powyżej: Ścianka balkonu służy za wieszak na różne sprzęty oraz za kwietnik

Ergonomiczne rozwiązania na mały balkon
Sprawdzony sposób na mały balkon to meble składane lub wstawiane jedne w drugie. Pozwala to oszczędzić miejsce i w razie potrzeby szybko zwiększyć liczbę siedzisk. Sprawdzą się też półki i relingi, na których można ulokować pojemniki z roślinami, dodatkowe składane krzesła itp. Sprzęty powinny pasować do siebie, mieścić się jedne pod drugimi (lub jedne w drugich) - jak w układance.
Na zdjęciu powyżej: Meble wstawiane jedne w drugie zajmują mało miejsca, gdy są nieużywane
Najpiękniejsze warszawskie balkony
Rośliny w nietypowych miejscach
Tuje w donicach na zimę czyli jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach
Zabudowa balkonu w bloku - plusy i minusy
Zioła na balkonie, czyli jakie zioła można uprawiać na balkonie
30 pomysłów jak urządzić przestrzeń do wypoczynku na tarasie i balkonie
Kwiaty balkonowe. 10 hitów wśród roślin doniczkowych na balkon
Kalendarz ogrodnika - porady ogrodnicze na każdy miesiąc