Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Suche bukiety [Kompozycje]

Alicja Gawryś
suchy bukiecik - Fot. Shutterstock

Nie musisz znać wyszukanych technik układania bukietów by stworzyć wyjątkową kompozycję z suchych kwiatów. Ususz kwiatostany hortensji, czosnku czy mikołajków i zrób z nich bukiety. Zobacz galerię zdjęć kwiatów, które idealnie się do tego nadają.

suchy bukiecik - Fot. Shutterstock

Kocanki, mikołajki i zatrwiany

Niektóre gatunki natura jakby sama stworzyła do suszenia. Płatki wielobarwnych kocanek, mikołajków i zatrwianów zawierają mało wody, dlatego łatwo je utrwalić. Bardziej mięsiste kwiaty wymagają więcej starań. Zanim zatem przystąpimy do suszenia, warto się dowiedzieć, co najbardziej nadaje się do tego celu. Pamiętajmy też o głównej zasadzie: rośliny ścinamy przy bezdeszczowej, najlepiej słonecznej pogodzie i od razu przystępujemy do wiązania ich w pęczki i wieszania.

Na zdjęciu powyżej: Kwiaty w tej suchej kompozycji zachowały naturalne żywe barwy (żółtą - kraspedia, różową i fioletową - zatrwian wrębny, białą - gipsówka) Tylko dmuszek został ufarbowany na czerwono

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Czarnuszka damasceńska - Roślina jednoroczna; można suszyć i jej kwiaty, i owoce

rozplenice - Fot. Shutterstock

Skąd wziąć materiał na suszki?

Rozejrzyjmy się po naszych rabatach - do suszenia nadaje się wiele bylin. Na przykład słoneczniczki i rudbekie ścięte w pełni kwitnienia i ustawione w wazonie bez wody szybko zasychają i długo zachowują kształt i żywe barwy. Przegorzan o szarych "główkach", zatrwian tatarski, krwawnik talerzowaty, fioletowa lawenda czy mikołajki o sztywnych podkwiatkach tworzą efektowne rabatowe kompozycje, ale można ich także używać do suchych bukietów, podobnie zresztą jak kwiatów popularnych krzewów rabatowych - róż i hortensji. Kto uprawia wieloletnie trawy, ten w czasie ich kwitnienia zbierze spore żniwo na suszki. Butelua, ostnice, drżączka czy rozplenice mają bardzo dekoracyjne kwiatostany, a kolorowym kompozycjom dodają lekkości.

Na zdjęciu powyżej: Rozplenica 'Purpureum' - ta wieloletnia wysoka trawa tworzy barwne kłosy, bardzo trwałe po zasuszeniu

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Przegorzan pospolity - ta wysoka bylina tworzy kuliste kwiatostany. Suszymy je w pąkach lub w pełni rozkwitu

celozja - Fot. Shutterstock

Dmuszek, owies, sorgo czy włośnica

Do suszenia nadają się również trawy jednoroczne, takie jak dmuszek, owies, sorgo czy włośnica o oryginalnej budowie kłosów lub wiech. Wiele osób specjalnie wiosną przygotowuje dla nich zagonki i wysiewa ich nasiona, by w pełni lata zebrać je do suszenia. Osobną grządkę trzeba też przygotować dla jednorocznych kwiatów stanowiących kanon gatunków do suszenia: suchołusek i nieśmiertelników, celozji i szarłatów, krokosza barwierskiego, kulistej gomfreny, kraspedii i wielobarwnego zatrwianu wrębnego.

Na zdjęciu powyżej: Celozja grzebieniasta - Oryginalne kwiaty tej jednorocznej rośliny suszymy, gdy są w pełni rozwinięte

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Celozja pierzasta to gatunek jednoroczny. Kwiaty zbieramy w pełnym rozkwicie.

krwawnik - Fot. Shutterstock

Suszki ze spaceru

Jeśli ktoś nie ma ogrodu, po materiał na suszki może się udać na łąkę czy podmiejskie nieużytki. W czerwcu i lipcu znajdzie tam niezliczone gatunki kwitnących traw, a pod koniec lata żółte wrotycze i nawłocie oraz białe wiązówki. W pobliżu stawów i strumieni zbierzemy różowe pałki wodne i trzciny, a na suchych miejscach zawciągi, wiesiołki i dziewanny. Nie ścinajmy jednak roślin chronionych (jak kocanki piaskowe)!

Na zdjęciu powyżej: Krwawnik talerzowaty baldachy tej wysokiej byliny ścinamy, gdy staną się intensywnie żółte.

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Ostróżka trwała - jej długie kwiatostany ścinamy do suszenia, zanim się w pełni rozwiną

czosnek - Fot. Shutterstock

Proste metody na suszenie kwiatów

Kwiaty ścinamy w pełni rozwoju albo zanim osiągną ten stan; niektóre gatunki lepiej ścinać w pąkach. Z łodygi usuwamy większość liści, pozostawiamy tylko te wyrastające pod samymi kwiatami. Kwiatowe pędy łączymy w niezbyt duże wiązki (gęste bukiety mogą pleśnieć podczas suszenia). Dolne końce łodyg związujemy gumką (w miarę wysychania pędy się kurczą, a gumka pozostaje zaciśnięta). Wiązki zawieszamy kwiatami w dół w suchym, przewiewnym pomieszczeniu (np. na strychu). Wybieramy miejsce stale zacienione, bo na słońcu kolory płowieją. Rośliny o sztywnych pędach, jak mikołajki, zatrwian tatarski, czosnki, można suszyć w pozycji stojącej.

Na zdjęciu powyżej: Czosnek olbrzymi ścinamy, gdy ma fioletowe kwiaty albo gdy zawiązał już nasiona.

Fot. Lilianna Sokołowska

Na zdjęciu powyżej: Niesmiertelniki - do suszenia zbieramy kwiaty jeszcze nie w pełni rozwinięte

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Słonecznik zwyczajny. Uprawa i pielęgnacja słoneczników
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]

Skomentuj:

Suche bukiety [Kompozycje]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej