Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Kalendarz prac na grudzień

Red.
Ostatnio hitem są kolorowe osłonki na pnie drzew, np. ze starych narzut lub swetrów - Fot. Shutterstock

Grudzień to czas bielenia drzew, ale to nie jedyny zabieg jaki powinniśmy wykonać w naszym ogrodzie przed nadejściem mrozów...

Ostatnio hitem są kolorowe osłonki na pnie drzew, np. ze starych narzut lub swetrów - Fot. Shutterstock

Prace ogrodowe w grudniu

Drzewa i krzewy ozdobne

Rośliny zimozielone solidnie podlewamy tuż przed zapowiadanymi mrozami. Wilgotną ziemię przykrywamy ściółką z kory lub zrębków. Róże odmian krzaczastych po lekkim zmarznięciu powierzchni gleby obsypujemy kopczykami np. ze świeżego kompostu. Odmiany pnące zdejmujemy z podpór, ich podstawę kopczykujemy, a położone na ziemi pędy okrywamy gałęziami iglaków. Róże pienne przyginamy do ziemi, przyszpilamy ich korony i obsypujemy ziemią. Podstawę pnia kopczykujemy, a środkową część osłaniamy gałązkami iglaków. Roślinę można też otulić chochołem ze słomy.

Owoce i warzywa

Po lekkim zmarznięciu gleby okrywamy warstwą świeżego kompostu miejsce na grządki, gdzie planujemy wysiewać wiosną pierwsze warzywa. Dzięki temu ziemia głęboko nie przemarznie i będziemy mogli wcześnie zacząć prace. Na pustych grządkach możemy jeszcze rozrzucić wapno, a po wymieszaniu go z górną warstwą podłoża zasilić je nawozami mineralnymi lub organicznymi. Zbieramy nadal kapustę brukselską, jarmuż, roszponkę, natkę pietruszki, pory i szczypiorek. Warzywa zimujące w gruncie przed spodziewanymi silnymi mrozami okrywamy włókniną.

Rabaty

Usuwamy gnijące łodygi bylin i wygrabiamy chore liście, by nie rozprzestrzeniały się patogeny. Zdrowe pędy z owocostanami warto zostawić - będą ozdobą ogrodu i pokarmem dla ptaków. Warto dać im podpórki chroniące przed wyłamywaniem. Kiedy temperatura spadnie do zera, rozkładamy ściółkę na rabatach, gdzie zimują korzenie bylin (zwłaszcza tych wrażliwych na mróz) oraz roślin niedawno posadzonych. Byliny i krzewinki okrywamy iglastym stroiszem.

Na zdjęciu powyżej: Ostatnio hitem są kolorowe osłonki na pnie drzew, np. ze starych narzut lub swetrów

Dokarmiajmy ptaki, najlepiej słonecznikiem - Fot. Shutterstock

Prace porządkowe na balkonie i tarasie

Podlewamy

Zimozielone krzewy i byliny w pojemnikach podlewamy, gdy nie ma mrozu i podłoże jest suche, natomiast rośliny na nieogrzewanych werandach - zwykle co 3 tygodnie.

Osłaniamy

Zimotrwałe liście i igły chronimy przed ostrym wiatrem oraz słońcem. Nie wymagają tego bardzo wytrzymałe jałowce i kosodrzewina.

Dekorujemy

Dbamy, by balkon wyglądał atrakcyjnie - szczególnie miejsca dobrze widoczne przez okna.

Na zdjęciu powyżej: Dokarmiajmy ptaki, najlepiej słonecznikiem

tulipany - Fot. Ibulb

Pielęgnacja roślin doniczkowych w grudniu

Doświetlamy

Okazy wyginające się do okna co 2 tygodnie odwracamy inną stroną do szyby - dzięki temu będą prosto rosły. Nad stojącymi w głębi pokoju roślinami po zmroku na kilka godzin włączamy energooszczędne żarówki.

Podlewamy

Po włączeniu kaloryferów dostarczamy roślinom nieco więcej wody. Najszybciej mogą wysychać miniaturki rosnące w małych doniczkach wypełnionych torfem, który - po przeschnięciu -przestaje chłonąć wilgoć. Lepiej wymienić go na nowy, starając się nie naruszyć korzeni roślin.

Zasilamy

Kwitnące rośliny, np. begonie zimowe, cyklameny i azalie, dokarmiamy nawozem niskoazotowym. Gatunki przechodzące spoczynek zimowy nie wymagają zasilania.

Tulipany (Tulipa) w domu mogą zakwitnąć już w okresie Bożego
Narodzenia. Są to tzw.
rośliny  pędzone, których cebulki wcześnie w chłodzie przeszły okres spoczynku i ukorzeniania, a potem uprawiane były w odpowiednio ciepłej szklarni. W grudniu do kwiaciarń trafia odmiana ?Brilliant Star? o kilkunastocentymetrowej wysokości (na zdjęciu), nieco później żółto-pomarańczowa ?Flair? i biało-różowa ?Peach Blossom?.
Te efektowne rośliny najdłużej kwitną w temperaturze ok. 17°C.
Nie potrzebują pokarmu ani dużo wody, ale na noc warto je wynosić do chłodniejszego pomieszczenia. Niestety, w warunkach domowych mocno się osłabiają
i po przekwitnięciu
trzeba je wyrzucić.

Na zdjęciu powyżej: Tulipany (Tulipa) w domu mogą zakwitnąć już w okresie Bożego Narodzenia. Są to tzw. rośliny  pędzone, których cebulki wcześnie w chłodzie przeszły okres spoczynku i ukorzeniania, a potem uprawiane były w odpowiednio ciepłej szklarni. W grudniu do kwiaciarń trafia odmiana 'Brilliant Star' o kilkunastocentymetrowej wysokości, nieco później żółto-pomarańczowa 'Flair' i biało-różowa 'Peach Blossom'. Te efektowne rośliny najdłużej kwitną w temperaturze ok. 17°C. Nie potrzebują pokarmu ani dużo wody, ale na noc warto je wynosić do chłodniejszego pomieszczenia. Niestety, w warunkach domowych mocno się osłabiają i po przekwitnięciu trzeba je wyrzucić.

Zgnilizna łodyg peperomii - Fot. Anna Kulikowska

Choroby i szkodniki w grudniu

W mieszkaniu

Wysuszone przez gorące kaloryfery powietrze powoduje zasychanie brzegów liści, poza tym szybko wysysa wilgoć z ziemi w doniczkach i w efekcie korzenie zasychają. Sprzyja to też rozwojowi przędziorków. Wilgotność powietrza należy zwiększyć. Doniczki z okazami o przesuszonych korzeniach wstawiamy do wiaderka z wodą na ok. 20 min. Jeśli na roślinach pojawi się pajęczynka, stosujemy oprysk (Agricolle Spray lub Envidor 240 SC). Plamistości liści zwalczamy preparatami Baymat Ultra AE, Rovral Aquaflo 500 SC lub Topsin M 500 SC), szarą pleśń - Teldorem 500 SC, wciornastki - ABC AL, Agricolle Spray lub Decis Ogród 015 EW, a tarczniki - Agricolle Spray albo ProAgro AL. Gdy na podłożu w doniczkach rozwija się biały nalot grzybni, usuwamy wierzchnią warstwę ziemi i dosypujemy jej świeżą porcję, po czym podlewamy rośliny środkiem grzybobójczym (Topsin M 500 SC).

W ogrodzie

Malujemy pnie i konary drzew rosnących w słonecznych miejscach wapnem do bielenia pni. W ten sposób zapobiegamy uszkodzeniom spowodowanym przez mróz. W dalszym ciągu zwalczamy myszy i nornice. Koniec roku to także dobry moment, by ocenić skuteczność dotychczas stosowanych metod ochrony roślin i ewentualnie poszukać nowych rozwiązań.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jesienne kwiaty na balkon. Rośliny atrakcyjne jesienią
Storczyk - 10 tajemnic uprawy i pielęgnacji storczyków
Choroby i szkodniki roślin cebulowych

Skomentuj:

Kalendarz prac na grudzień

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej