Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Powojnik tangucki (Clematis tangutica). Pnącze piękne cały rok

dr Magdalena Narkiewicz, Katarzyna Jodłowska

Zwiewne powojniki tanguckie swoje podpory zamieniają w złoto-zieloną kaskadę, a potem w srebrzysty ażur.

U progu lata rozchylają się płatki pierwszych kwiatów. Na zdjęciu odmiana 'Lambton Park'. - Fot. Szczepan Marczyński

Powojnik tangucki

Powojnikami tanguckimi nazywana jest grupa odmian pochodzących od dwóch podobnych do siebie powojników - tanguckiego (Clematis tangutica) i wschodniego (C. orientalis). Jedne i drugie ujmują delikatnością i wdziękiem - mają cienkie pędy i niewielkie listki, a ich czteropłatkowe, zazwyczaj żółte, dzwonkowate kwiaty o długości do 5 cm wznoszą się na długich szypułkach. Kwiaty stopniowo zamieniają się w puszyste główki owocostanów, długo pozostające na pędach. Zimą szron i śnieg tworzą z nich misterną dekorację.

Na zdjęciu powyżej: U progu latarozchylają się płatki pierwszych kwiatów. Na zdjęciu odmiana 'Lambton Park'

Powojnik tangucki - uprawa

W dobrze nasłonecznionych miejscach powojniki tanguckie silnie rosną i obficie kwitną. Mają małe wymagania glebowe i nieźle znoszą suszę, natomiast nie lubią ziemi podmokłej i ciężkiej. Są mrozoodporne, nie chorują, nie trzeba także często ich przycinać. Do odmian o największym wigorze należy 'Bill MacKenzie', powojnik dorastający do 6 m. Od czerwca aż do października (do pierwszych mrozów poniżej -5°C) obficie kwitnie, szeroko rozchylając płatki, jednocześnie srebrząc się owocostanami. Niemal równie okazały (do 5 m długości) i długo kwitnący jest 'Lambton Park' o jednolicie żółtych, lekko rozchylonych dzwoneczkach.

Powojniki na całe lato. Powojniki długo kwitnące

Powojnik tangucki - uprawa z nasion

Powojnika tanguckiego możemy wysiewać przez cały rok. By wspomóc proces kiełkowania warto jest poddać stratyfikacji (ułożenie w zimnym podłożu) przez 60 dni w temperaturze ok +5 stopni. Namoczone przez 24 godziny nasionka w wodzie siejemy do doniczek lub do gruntu na początku kwietnia. Jednoroczne siewki należy pikować.

Powojniki - burza kwiatów

Powojnik tangucki - sadzonki

By pozyskać pełnowartościowe sadzonki można zrobić odkłady czyli zdrowy i dorodny pęd przysypać 20 cm warstwą ziemi tak by wierzchołek wystawał ponad ziemię. Takie rozmnażanie jest dość czasochłonne bo trwa ok 1 -2 lata. Po tym czasie możemy odciąć przysypany pęd od krzewu i pobrać sadzonki. które ukorzeniamy w wilgotnym podłożu.

Powojnik tangucki - przesadzanie

Po ukorzenieniu sadzimy małe roślinki na docelowym miejscu.

Owocostany powojnika tanguckiego - Fot. SZKÓŁKA BYLIN DOBREPOLE

Na zdjęciu powyżej: Jesienią rośliny stroją się w jedwabiste owocostany. Młode puszki są zielonkawe, a starsze srebrzyste.

Odmiana 'Bill Mac-Kenzie' jesienią nadal kwitnie i ma zielone liście. Rosnąca obok winorośl japońska już zaczyna się przebarwiać. - Fot. Szczepan Marczyński

Jak wspina się powojnik?

Powojniki tanguckie wspinają się, okręcając ogonki liści wokół wąskich podpór (gładkie powierzchnie są dla nich niedostępne). Mogą dekorować pergole i bramki, osłaniać ogrodzenia i składziki, wspinać się po drzewach. Sprawdzają się także jako rośliny okrywowe.

Powojnik tangucki - przycinanie

Nie wymagają cięcia, ale dobrze je znoszą, gdy trzeba ograniczyć ich nadmierny rozrost. Najlepiej zrobić to na przełomie marca i kwietnia, 10-30 cm od ziemi. Jednak jeśli pędy zaczynają przerastać podporę, warto je skracać także latem. Szukające oparcia wierzchołki tworzą bowiem niekształtne poduchy.

Na zdjęciu powyżej: Odmiana 'Bill Mac-Kenzie' jesienią nadal kwitnie i ma zielone liście. Rosnąca obok winorośl japońska już zaczyna się przebarwiać

Winnik zmienny (Ampelopsis brevipedunculata). Uprawa i pielęgnacja pnączy w ogrodzie przydomowym

Powojnik tangucki odmiana 'Aureolin' - SCZEPAN MARCZYŃSKI

Na zdjęciu powyżej: Odmiana 'Aureolin' kwitnie od czerwca do sierpnia. Tu płoży się przed irysami i berberysem Thunberga 'Maria'

'last dance' (inaczej 'orange peel') - Fot. Szczepan Marczyński

Odmiany powojnika tanguckiego

Nietypowe dla tej grupy białe kwiaty rozwija od lipca do września odmiana 'Anita'. Z kolei żółte płatki odmiany 'Last Dance' po jesiennych chłodach zmieniają barwę na pomarańczowo-żółtą. Powojnik ten rozpoczyna kwitnienie we wrześniu, ale kończy w połowie listopada. Wyjątkowo efektowne "chwościki" tworzy rosnąca do 3 m wysokości odmiana 'Kugotia', kwitnąca od lipca do września. Nietypowe dla tej grupy białe kwiaty rozwija od lipca do września odmiana 'Anita'. Z kolei żółte płatki odmiany 'Last Dance' po jesiennych chłodach zmieniają barwę na pomarańczowo-żółtą. Powojnik ten rozpoczyna kwitnienie we wrześniu, ale kończy w połowie listopada. Wyjątkowo efektowne "chwościki" tworzy rosnąca do 3 m wysokości odmiana 'Kugotia', kwitnąca od lipca do września.

Na zdjęciu powyżej: 'Last dance' (inaczej 'Orange Peel')

Powojnik tangucki - odmiana 'Kugotia' (inaczej 'Golden Tiara') - Fot.SZCZEPAN MARCZYŃSKI

Powojnik tangucki - na balkonie

Balkonowi ogrodnicy również mogą się cieszyć atrakcyjnie kwitnącym powojnikiem na balkonie. Zanim jednak posadzimy powojnik na balkonie musimy przygotować dla niego odpowiednie miejsce i doniczkę. Nie może być mniejsza nić 40 x 30 cm. Na dnie powinna się znaleźć gruba warstwa drenażu ponieważ powojnik tangucki nie znosi przesadnej wilgoci. Potem potrzebna będzie próchniczna ziemia do kwiatów, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH (5,5–6). Przed posadzeniem warto ją wymieszać ze specjalnym wolno działającym wieloskładnikowym nawozem do powojników. Korzeń zagłębiamy 10 cm pod powierzchnią ziemi i solidnie podlewamy. Pnącze ustawiamy w cieniu. Z czasem trzeba będzie pomyśleć też o podporze.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Powojniki - clematisy
Azalia czy różanecznik?
Byliny czerwca

Skomentuj:

Powojnik tangucki (Clematis tangutica). Pnącze piękne cały rok

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej