Powojniki - burza kwiatów
Kwitnące powojniki wyglądają wprost zjawiskowo. Ich pielęgnacja nie jest trudna, a niektóre odmiany prawie nie wymagają opieki.
Powojnik
Powojniki - rodzaje
Powojnik - sadzenie
Aby wzmocnić rośliny, pędy po posadzeniu warto położyć na ziemi i ich dolną część obsypać korą lub kompostem na długości ok. 50 cm, a do podpórki przymocować tylko wierzchołek. Ziemię dookoła rośliny warto wyściółkować, np. korą, ewentualnie obsadzić niskimi, płytko korzeniącymi się bylinami.
Powojnik -podlewanie
Powojnik nawożenie
Powojnik - zimowanie
Powojnik - choroby
Powojnik - cięcie
- Powojniki wielkokwiatowe i z grupy viticella. Żeby zdrowo rosły, muszą być przycinane i czyszczone z zaschniętych liści i pędów każdej wiosny. Miejsce cięcia zależy od terminu kwitnienia. Powojniki kwitnące wiosną (na pędach zeszłorocznych) ścinamy 70-100 cm nad ziemią, a kwitnące wczesnym latem (na nowych przyrostach) - na wysokości około 30 cm (jeżeli nie jesteśmy pewni, do której grupy należy dany okaz, tnijmy go wyżej).
- Powojniki botaniczne. Ich popularne odmiany są bardzo odporne i mogą się obejść bez skracania pędów. Przycinamy je tylko wtedy, gdy za mocno się rozrosną, najlepiej po kwitnieniu i nie krócej niż metr nad ziemią.
- Powojniki bylinowe. Z zasady ścinamy je wiosną całkowicie. Jeżeli jednak ich podstawy zdrewnieją i przezimują, tniemy je na wysokości 5-10 cm nad ziemią. Zbytnio rozrośnięte okazy można skracać także latem lub jesienią.
Powojnik - odmiany
Poszczególne grupy powojników różnią się wymaganiami.
- Powojniki wielkokwiatowe. To mieszańce. Mogą osiągać wysokość kilku metrów. Odmiany wczesne kwitną na przełomie maja i czerwca oraz powtórnie późnym latem. Tworzą pojedyncze lub podwójne kwiaty o średnicy 15-25 cm. To one są najbardziej wrażliwe na choroby. Późne odmiany mają najczęściej pojedyncze i nieco mniejsze kwiaty; kwitną w czerwcu-lipcu i ponownie jesienią. Większość powojników wielkokwiatowych dobrze rośnie w jasnych lub umiarkowanie ocienionych miejscach. Są też takie, które znoszą wystawę północną, np. 'Generał Sikorski', 'Hania' i 'Barbara'.
- Grupa Viticella. Wywodzą się od Clematis viticella. Dorastają do 3 m. Pojedyncze kwiaty o średnicy 4-13 cm rozwijają się latem i ponownie jesienią. Roślinom tym wystarcza przeciętna, a nawet uboga gleba, ale w cieniu źle rosną. Są odporne na uwiąd powojników.
- Powojniki botaniczne. Ich najpopularniejsze gatunki rzadko chorują i nie wymagają cięcia, a puszyste owocostany utrzymują się do wiosny. Rośliny dobrze znoszą suszę i słabą glebę, szczególnie te pochodzące od powojnika tanguckiego (Clematis tangutica), np. 'Lambton Park' i 'Aureolin'. Ich żółte dzwoneczki (do 5 cm długości) rozkwitają od czerwca do późnej jesieni.
- Długo kwitną również odmiany z grupy Atragene pochodzące m.in. od Clematis alpina. Ich kwiaty - niebieskie ('Pamela Jackman'), różowe ('Constance') lub białe (Clematis sibirica) - pojawiają się w końcu kwietnia. Odporny jest też powojnik pnący (Clematis vitalba) i jego pokrewna odmiana 'Summer Snow', która osiąga 7 m i od lipca do września bieli się od drobnych, trzycentymetrowych kwiatów.
- Powojniki bylinowe. Nie czepiają się podpór, lecz się o nie wspierają lub płożą się po ziemi. Niektóre, np. powojnik mandżurski (Clematis mandschurica), mają pachnące kwiaty. Większość dobrze rośnie na każdym stanowisku, także w cieniu, i kwitnie od czerwca do września. Sporo odmian wywodzi się od powojnika całolistnego (Clematis integrifolia), np. 'Arabella' (2 m długości), 'Rosea' (niska), oraz rurowatego (Clematis heracleifolia), np. 'Mrs. Robert Brydon' i 'Praecox' (do 2-4 m).
- Więcej o:
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany