Modrzewnica zwyczajna - uprawa, pielęgnacja i wymagania andromedy
Andromeda odnaleziona w 1732 r. przez Karola Linneusza na bagnach w Laponii roślina jest ciekawym kompanem azalii i różaneczników. Idealnym stanowiskiem może okazać się wrzosowisko.
Modrzewnica zwyczajna (Andromeda polifolia)
Modrzewnica zwyczajna to niewielka krzewinka z rodziny wrzosowatych osiągająca wysokość zaledwie 10-40 cm. Ma wąskie i długie liście przypominające igiełki modrzewia - być może stąd też jej polska nazwa. Z wierzchu są one ciemnozielone, a od spodu pokryte szarym nalotem. Łacińska nazwa rośliny wywodzi się z mitologii greckiej. Andromeda była etiopską księżniczką, córką Kasjopei. Posejdon, chcąc ukarać Kasjopeję za pychę (twierdziła, że urodą przewyższa nimfy), zatopił jej kraj. Andromeda zaś została przykuta do skały, ze stopami zanurzonymi w wodzie. Miała zostać pożarta przez smoka, lecz w ostatniej chwili uratował ją Perseusz.
Na zdjęciu powyżej: Różowe kwiaty modrzewnicy zwyczajnej mają kształt zwisających dzbaneczków. Pojawiają się w maju i pozostają na krzewinkach do czerwca
Modrzewnica - nazwa
Dlaczego Linneusz swojemu znalezisku nadał taką nazwę? Czy chodziło o to, że rosnące na bagnach okazy mają zamoczone korzenie? A może ze względu na urodę rośliny? Gdy kwitnie od maja do lipca, jest okryta mnóstwem drobniutkich jasnoróżowych kwiatków o kulistym kształcie, osadzonych na czerwonych szypułkach. Północna granica występowania modrzewnicy sięga koła podbiegunowego. Krzewinka porasta bagniste tereny Laponii, gdzie została odnaleziona. W Polsce można ją spotkać na torfowiskach i w borach bagiennych obok żurawiny.
Modrzewnica - wymagania
Modrzewnica rośnie wolno, ale jest stosunkowo długowieczna i całkowicie odporna na mrozy. Stanowisko: Półcieniste lub cieniste. Nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Gleba: Próchniczna i wilgotna, koniecznie o kwaśnym odczynie pH (4,5-5,5).
Pielęgnacja: W najchłodniejszych regionach Polski młode okazy warto przykrywać na zimę gałązkami iglastymi.
Nawożenie: Wiosną krzewinki należy zasilić nawozem, a wiosną i latem pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Zbyt przesuszone rośliny mogą zrzucać liście od dołu.
Na zdjęciu powyżej: Modrzewnica 'Compacta' wyróżnia się zwartym pokrojem
Modrzewnica - sadzonki
Modrzewnica to doskonała towarzyszka roślin wrzosowatych: azalii, różaneczników, kiścieni, wrzośców, wrzosów, borówki, golterii i innych gatunków lubiących kwaśną glebę. Ponieważ jej liście są zimozielone, zdobi ogród przez cały rok. Ze względu na niewielkie rozmiary najlepiej wygląda na brzegu rabaty, posadzona po kilka egzemplarzy. Sprawdza się też pod wysokimi krzewami, osłaniając ich dolne bezlistne partie. Krzewinka ta nadaje się również do kompozycji w ogrodach skalnych, ale wyłącznie w miejscach niezbyt silnie nasłonecznionych, z wilgotnym podłożem. Można ją też uprawiać w pojemnikach.
Modrzewnica - odmiany
W sprzedaży spotkamy kilka odmian modrzewnicy. Najbardziej popularna jest 'Compacta' o zwartym pokroju i różowych kwiatach, dorastająca do 25 cm. Modrzewnica 'Blue Ice' ma jasnoszare liście i jaśniejsze od niej kwiaty. Najobficiej kwitną różowa 'Nikko' oraz biała 'Alba'.
Na zdjęciu powyżej: Modrzewnica 'Nikko' kwitnie obficie, dorasta do 20 cm wysokości. Jest dobrą rośliną do obsadzania pojemników zdobiących zimą taras
Na zdjęciu powyżej: Odmiana 'Blue Ice' (wys. 20 cm) przez cały rok ma szarozielone liście
Na zdjęciu powyżej: Modrzewnica 'Iwasugo' ma śnieżnobiałe kwiaty, ładnie kontrastujące z ciemnozielonymi liśćmi
Skomentuj:
Modrzewnica zwyczajna - uprawa, pielęgnacja i wymagania andromedy