Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Nowe odmiany róż do ogrodu, na taras i balkon. Róże odporne na choroby

Katarzyna i Andrzej Ćwik
róże - Fot. Katarzyna i Andrzej Ćwik

Goszczą w naszych ogrodach od zawsze. W ostatnich latach pojawiły się ich odmiany odporne na choroby i mało wymagające.

róże - Fot. Katarzyna i Andrzej Ćwik

Róże odporne na szkodniki

Mało kto wie, że na przestrzeni ostatnich 30 lat w hodowli róż dokonała się prawdziwa rewolucja. Znany producent, firma Kordes, którego odmiany nieustannie cieszą się dużą popularnością (m.in. Westerland®, Lichtkönigin Lucia®, Schneewittchen®, Friesia®, Rosarium Uetersen®), pod koniec lat 80. zaryzykował śmiałe posunięcie. Na swoich testowych polach, gdzie selekcjonuje się nowe krzyżówki, całkowicie zrezygnował ze stosowania środków ochrony roślin. Eksperyment przeżyło zaledwie 10 procent krzewów! I choć wynik powinien zgasić zapał hodowcy, to właśnie te nieliczne pozostałe w dobrej kondycji odmiany dały początek całkiem nowej generacji róż.

Dzięki temu ryzykownemu eksperymentowi dzisiaj możemy cieszyć się wyjątkowo zdrowymi odmianami, które zwalczają choroby grzybowe własnymi siłami. Nowości odmianowe ostatnich lat nie wymagają żadnej chemicznej ochrony przed chorobami grzybowymi, takimi jak mączniak czy czarna plamistość liści. Jedyne, o co trzeba zadbać przy ich pielęgnacji, to posadzić je na odpowiednim stanowisku i podłożu oraz nawadniać.

Na zdjęciu powyżej: Piękna róża 'Weg der Sinne®' w towarzystwie szczepionej na pniu czerwonej odmiany 'Sommerabend®' i fioletowej szałwii omszonej 'Marcus'

Agrecol Nawóz Mineral żel R...Ampol-Merol Nawóz na róże 2...Obejma na różę ELG2092
Sprawdź ceny ?Sprawdź ceny ?Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
 
róża na balkon - Fot. Katarzyna i Andrzej Ćwik

Róże na balkon i taras

Oto propozycja dla wszystkich, którzy nie mają rozległego ogrodu ani nawet miejsca na rabacie, a chcieliby mieć choćby namiastkę różanego ogródka. Odmiany okrywowe, małe krzaczaste bądź miniaturowe doskonale rozwijają się i pięknie kwitną w donicach na tarasie, a nawet w skrzynkach balkonowych. Propozycje warte uwagi to sadzonki takich odmian, jak: 'Weg der Sinne®', 'Innociencia®', 'Gärtnerfreude®', 'Solero®' czy ujmujące w swej prostocie 'Sonnenröschen®' i 'Bassino®'.

Na zdjęciu powyżej:'Weg der Sinne®'

Róże 'Gartenspass' i 'Rotilia' z wdzięczną obwódką z fioletowej lawendy wąskolistnej. - Fot. Anna Tomasiewicz

Róże rabatowe

To krzewy o rozgałęzionych pędach i licznych kwiatostanach zebranych w baldachy. Dobrze znoszą zimowe warunki, mają zwarty pokrój, sięgają mniej więcej do kolan i najlepiej nadają się do nasadzeń grupowych. Można tworzyć z nich klomby, szpalery, dekorować nimi ścieżki, a także tworzyć efektowne aranżacje z bylinami na rabatach. Oczekiwania najbardziej wymagających ogrodników spełnią: 'Gebrüder Grimm®', 'Aprikola®', 'Cherry Girl®', 'Roter Drache®', 'Cubana®', 'Planten un Blomen®', 'Rotilia®', 'Black Forest Rose®', 'Kosmos®' 'Gartenfreunde®'. Ciekawą propozycją jest także odmiana 'Gartenspaß®', której żółte płatki okalają różowe obwódki .

Na zdjęciu powyżej: Róże 'Gartenspass®' i 'Rotilia®' z wdzięczną obwódką z fioletowej lawendy wąskolistnej

'Florentina' - Fot. Katarzyna i Andrzej Ćwik

Róże pnące

Osobną, chętnie nabywaną przez właścicieli ogrodów grupą są róże pnące. Odmiany o tego typu wzroście owijają się wokół pergoli, altan czy drzew, tworząc ścianę utkaną zielenią liści z dodatkiem pięknych kwiatów. Nową serię Klettermaxe® tworzą najlepsze róże pnące o wysokim poziomie zdrowotności, kwitnące obficie i często, a do tego wysoko rosnące (np. 'Aloha®', 'Florentina®', 'Moonlight®', 'Golden Gate®', 'Bajazzo®').

Na zdjęciu powyżej: 'Florentina®'

Fot. Katarzyna i Andrzej Ćwik

Na zdjęciu powyżej: 'Aloha'

róże wielkokwiatowe - Fot. Anna Tomaszewicz

Róże wielkokwiatowe

Najszlachetniejsze z róż ? róże wielkokwiatowe - ze swoimi eleganckimi dużymi pąkami osadzonymi na długich łodygach (o dł. 60-90 cm) dumnie noszą miano królowych kwiatów. Ich kielichy częściej niż inne roztaczają cudowną różaną woń. W ogrodzie warto je zestawiać z innymi różami. Aby osłonić dolne partie roślin, najlepiej sadzić je za niską obwódką z bukszpanu wieczniezielonego lub lawendy wąskolistnej. Nowatorskie, zdrowe i odporne na mrozy odmiany to 'Parole®' i 'Sweet Parole®', 'Kupferkönigin®', 'Beverly®' oraz 'Grande Amore®'. To najlepsze róże na kwiat cięty  - zachowują wyjątkowo długą żywotność w wazonie.

Na zdjęciu powyżej: Różowa róża  'Beverly®' ma pełne, pachnące kwiaty. Obok rośnie czerwona odmiana 'Bad Birnbach®'

Fot. Katarzyna i Andrzej Ćwik

Na zdjęciu powyżej: 'Parole®'

'GÄrtnerfreude' i 'Diamant' - Fot. Katarzyna i Andrzej Ćwik

Róże okrywowe i małe krzaczaste

Jeśli chcemy uzyskać efekt barwnego dywanu, sięgnijmy po odmiany okrywowe albo małe krzaczaste, które osiągają wysokość 30-50 cm. Ich pędy rosną poziomo, ścieląc się po ziemi, i tym samym tworzą skuteczną barierę dla chwastów. Zdrowe róże znajdziemy w grupie Rigo-Rosen, która jest szczególnie odporna na choroby grzybowe. Potwierdzeniem ich zdrowotności jest certyfikat ADR, który przyznaje się konkretnej odmianie po 3-letnich testach przeprowadzanych w skrajnie trudnych warunkach, jednocześnie w 11 miejscach różniących się od siebie klimatem. Niezależni eksperci oceniają każdą z odmian pod kątem jej odporności na czarną plamistość i mączniaka, obfitości i częstości kwitnienia, zapachu, pokroju, kształtu i koloru kwiatów oraz wrażenia ogólnego. Seria Rigo-Rosen to wyłącznie laureatki ADR. Warto zatem zainwestować w śnieżnobiałego 'Diamanta®' czy ścielącą się po ziemi, obsypaną intensywnie różowymi pąkami 'Gärtnerfreude®' lub 'Bad Birnbach®'.

Na zdjęciu powyżej: 'GÄrtnerfreude®' i 'Diamant®'

'alexandra - princesse de luxembourg' - Fot. Katarzyna i Andrzej Ćwik

Róże parkowe i krzaczaste

Jeśli dysponujemy większą powierzchnią albo chcemy szczególnie podkreślić obecność róż w ogrodzie, możemy przeznaczyć dla nich samodzielne stanowiska. W takich miejscach doskonale sprawdzą się róże krzaczaste i parkowe, które osiągają wysokość 2 m. Krzewy te są nie tylko bardzo efektowne, ale i wyjątkowo odporne (np. 'Alexandra - Princesse de Luxembourg®', 'Westerland®', 'Sterntaler®', 'Schloss Eutin®', 'Angela®', 'Brillant Korsar®', 'Roter Korsar®', 'Eden Rose®', 'John Davis').

Na zdjęciu powyżej: 'Alexandra - Princesse de Luxembourg®'

Fot. Katarzyna i Andrzej Ćwik - Fot. Katarzyna i Andrzej Ćwik

Jak dbać o róże?

Róże sadzimy na dość zacisznym, słonecznym bądź lekko zacienionym stanowisku. Nie są wymagające, jeśli chodzi o warunki glebowe; dobrze rosną zarówno w gliniastym, jak i piaszczystym podłożu. Nie lubią jedynie kwaśnej ziemi oraz zastoisk wodnych. Jeśli w danym miejscu rosły już kiedyś róże, trzeba podłoże wymienić na głębokość 50 cm i zasilić je kompostem.

Termin sadzenia: Od wczesnej wiosny do pierwszych mrozów. Wiosną i jesienią sadzimy okazy z gołym korzeniem, rośliny w pojemnikach także latem.

Podlewanie: Świeżo posadzone róże muszą być odpowiednio nawadniane, w suchych okresach raz w tygodniu bardzo obficie. Podlewając, pamiętajmy, by kierować strumień wody bezpośrednio pod koronę krzewu, nie na jego liście.

Nawożenie: Zasilamy rośliny nawozami wieloskładnikowymi o dużej zawartości azotu. Stosujemy je zwykle raz w miesiącu, podając ostatnią dawkę na początku lipca. Później można aplikować nawozy jesienne.

Pielęgnacja: W przypadku wystąpienia mszyc stosujemy ogólnie dostępne środki do ich zwalczania. Po pierwszych przymrozkach zabezpieczamy róże, usypując kopczyki z ziemi, które usuniemy wiosną.

Cięcie: Wiosną przycinamy krzewy, radykalnie skracając pędy odmian rabatowych i wielkokwiatowych na wysokość 10-15 cm. Odmianom parkowym i pnącym usuwa się jedynie przemarznięte pędy. U odmian parkowych dodatkowo raz na 5 lat można przeprowadzić cięcie odmładzające, usuwając mocno zdrewniałe pędy. W sezonie warto ścinać przekwitłe kwiatostany, by pobudzić krzewy do kolejnego kwitnienia. Nie dopuszczajmy do zawiązywania się owoców, bo to osłabia rośliny.

Na zdjęciu powyżej: 'Bad Birnbach®'

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Ogród w cieniu. Jakie rośliny na rabatę w cieniu
Pachnące kwiaty, czyli 8 najbardziej pachnących roślin do ogrodu i na balkon
Uprawa szpinaku w przydomowym ogrodzie warzywnym

Skomentuj:

Nowe odmiany róż do ogrodu, na taras i balkon. Róże odporne na choroby

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej