Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród w cieniu. Jakie rośliny na rabatę w cieniu

Małgorzata Wójcik

Wiosna to najlepszy moment na zakładanie rabat bylinowych. Rośliny zdążą się ukorzenić i większość zakwitnie już latem.

Rabata w cieniu
Rabata w cieniu
Shutterstock

Miejsce osłonięte parawanem krzewów lub niskich drzew i nasłonecznione przez kilka godzin dziennie daje możliwość posadzenia wielu kwitnących gatunków. Zaprezentowana rabata została zaprojektowana w klasyczny sposób - z tyłu znajdują się najwyższe okazy, z przodu zaś najniższe. W środku wyeksponowano wiśnię o ciemnoczerwonych liściach. Rośliny posadzono w kępach. Trzon kompozycji stanowią kuliste krzewy (bukszpan, berberys), których urodę podkreślają ładnie wyglądające przez cały sezon funkie oraz gatunki o efektownych kwiatach - floksy, tawułki, rozchodnik, ketmia syryjska i hortensja 'Anabelle'. Dodatkiem są sezonowe niecierpki oraz kosaćce syberyjskie, które po przekwitnieniu zachowują swe oryginalne szablaste liście. Zestaw roślin został tak dobrany, by rabata była dekoracyjna przez cały sezon. Nawet jesienią zdobić ją będą utrzymujące się do mrozów kwiaty hortensji oraz rozchodnika, przy okazji zasłaniając zamierające letnie byliny znajdujące się w środkowej części kompozycji.

Sprawdź, jakie rośliny wchodzą w skład rabaty - najedź myszką na pineski

Rośliny dobrano starannie także pod względem kolorystyki. Najwyższe mają kwiaty w różnych odcieniach fioletu i niebieskie. Na niskiej obwódce z przodu dominuje biel i zieleń. Dla ożywienia kompozycji gdzieniegdzie dodano czerwone i purpurowe akcenty.

Sprawdź jakie rośliny wchodzą w skład rabaty - najedź myszką na pineski

W słonecznym miejscu można stworzyć podobną kompozycję - wystarczy wymienić niektóre gatunki. Zamiast floksów posadźmy kochającą słońce szałwię omszoną 'Rosenwein', hortensję o białych kwiatach zastąpmy jeżówką 'Coconut Lime', a zamiast delikatnej ketmii wybierzmy odporny mikołajek 'Blue Star', który kwitnie przez całe lato. Cieniolubne niecierpki zastąpmy makami syberyjskimi o pomarańczowych i czerwonych kwiatach.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogród w cieniu. Jakie rośliny na rabatę w cieniu