Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Fasola wielokwiatowa. Roślina piękna cały rok

dr Magdalena Narkiewicz
fasola wielokwiatowa w gronie może mieć ponad 20 kwiatków, górny ich płatek to tzw. żagielek, boczne tworzą 'łódeczkę'. - Fot. Shutterstock

Niby jest warzywem, ale często zastępuje ozdobny groszek. Latem podziwiamy jej kwiaty, a zimą nasiona - zanim je zjemy.

fasola wielokwiatowa w gronie może mieć ponad 20 kwiatków, górny ich płatek to tzw. żagielek, boczne tworzą 'łódeczkę'. - Fot. Shutterstock

Fasola wielokwiatowa

Dobrze wszystkim znaną fasolę zwyczajną (Phaseolus vulgaris) uprawia się jako warzywo. Natomiast fasola wielokwiatowa (Ph. multiflorus, inaczej coccineus) - chociaż też smaczna - ma znacznie efektowniejsze kwiatostany, dlatego często traktowana jest jako roślina ozdobna. Jej kwiaty bywają białe, ale większe wrażenie robią odmiany szkarłatne, pomarańczowe lub dwubarwne.

Na zdjęciu powyżej: Fasola wielokwiatowa w gronie może mieć ponad 20 kwiatków, górny ich płatek to tzw. żagielek, boczne tworzą "łódeczkę".

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Strąki do jedzenia zrywa się co kilka dni. Najsmaczniejsze są młode, płaskie, bez uwypuklonych nasion. Obrywanie strąków stymuluje rozwój kolejnych.

Fasola wielokwiatowa pochodzi z podnóży gór Ameryki Środkowej. Została udomowiona ponad 2000 lat temu przez tamtejszych Indian. Do Europy przywiózł ją Hernan Cortes prosto z ogrodu króla Azteków. Smakoszom oferuje zielone strąki, młode nasiona lub dojrzałe ziarna, które je się po ugotowaniu. Dawniej Indianie spożywali także jej korzenie, a obecnie koneserzy naturalnych smaków do potraw dodają jej kwiaty. Oprócz odmian tycznych rosnących do 3-4 m długości są też karłowe oraz - głównie warzywne, półkarłowe - tzw. biczykowe. Owe biczyki to pędy boczne, dzięki którym rosnące w łanie rośliny splątują się i nie wykładają, więc nie potrzebują tyczek.

Strąki odmiany 'Streamline' osiągają ponad 30 cm długości. Kolorowe dojrzałe nasiona wsypane do szklanego naczynia mogą służyć za ozdobę. - Fot. Flora Press

Gdzie sadzić fasolę?

Do obfitego kwitnienia fasola wielokwiatowa potrzebuje dużo słońca i osłony przed wiatrem. Trzeba też starannie przygotować dla niej podłoże. Powinno być żyzne, próchniczne i szybko nagrzewać się wiosną. Ponadto dobrze jest sowicie wzbogacić je jesienią w obornik lub kompost. Natomiast o zasilanie azotem nie musimy się zbytnio troszczyć, bo z powietrza dostarczają go roślinie współżyjące z nią bakterie korzeniowe. Nasiona zwykle wysiewa się na początku maja, 2 tygodnie wcześniej niż fasoli zwyczajnej, na głębokość 3-5 cm. Roślinom zapewnijmy mocne podpory, np. dwumetrowe tyczki ustawione na kształt wigwamu. Należy dbać, by ziemia była stale wilgotna, a zaskorupioną wzruszać, ale delikatnie, by nie uszkodzić płytko rozrastających się korzeni.

Na zdjęciu powyżej: Strąki odmiany 'Streamline' osiągają ponad 30 cm długości. Kolorowe dojrzałe nasiona wsypane do szklanego naczynia mogą służyć za ozdobę

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Wierzchołki fasoli, szukając podparcia, wykonują spiralne obroty. Oplatają się wokół tyczek, a czasem wokół samych siebie, i szybko pną się w górę.

Tyczna fasola przez całe lato zdobi ogród i dostarcza smacznych strąków. - Fot. Shutterstock

Jak uprawiać fasolę?

Fasola wielokwiatowa jest byliną, ale w naszym klimacie ginie od mrozu, więc uprawia się ją jako roślinę jednoroczną. Może oplatać płoty z siatki, długie tyczki, wspinać się po słoneczniku, kukurydzy i drzewach, jeśli tylko ich korony są luźne, albo zdobić balkonowe kratownice.

Na zdjęciu powyżej: Tyczna fasola przez całe lato zdobi ogród i dostarcza smacznych strąków

Fot. Flickr

Na zdjęciu powyżej: Fasolę wielokwiatową zapylają pszczoły i trzmiele. Fasola zwyczajna zapyla się własnym pyłkiem

Odmiana 'Painted Lady ' - Fot. Alamy

Odmiany fasoli wysokie i karłowe

Dwubarwną odmianą tycznej fasoli wielokwiatowej jest 'Painted Lady' o biało-czerwonych kwiatkach. Podobnie do niej kwitnie karłowa odmiana 'Hestia', ale dorasta jedynie do pół metra. Na krajowym rynku łatwo dostępna jest także mieszanka nasion, z której uzyskuje się długie rośliny o jednokolorowych kwiatostanach - białych i czerwonych.

Na zdjęciu powyżej: Odmiana dwubarwna 'Painted Lady'

Fot. Alamy

Na zdjęciu powyżej: Odmiana 'White Lady'

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Bez czarny (Sambucus nigra). Krzew piękny cały rok
Kuklik szkarłatny (Geum coccineum). Ciekawe odmiany do ogrodu
Pachnące kwiaty, czyli 8 najbardziej pachnących roślin do ogrodu i na balkon

Skomentuj:

Fasola wielokwiatowa. Roślina piękna cały rok

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej