Kuklik szkarłatny (Geum coccineum). Ciekawe odmiany do ogrodu
Pomarańczowe, czerwone lub różowe kwiaty kuklików wspaniale ożywią bylinową rabatę oraz ogródek skalny.
Kuklik szkarłatny (Geum coccineum)
Ciemnozielone liście o sercowatym kształcie i kontrastujące z nimi intensywnie czerwone kwiaty - taką urodą charakteryzuje się kuklik szkarłatny (Geum coccineum). Ta mało popularna bylina w naturze występuje w południowo-wschodnich regionach Europy oraz w Turcji. Dorasta do wysokości około 60 cm, więc idealnie nadaje się na obsadzanie środkowej części rabaty lub jej brzegów. Kukliki tworzą na ogół regularną i ładną kępę, gdyż liście w całości zasłaniają podłoże, a kwiaty wyrastają ponad nie na wyprostowanych łodygach. Kwitną od czerwca do sierpnia.
Na zdjęciu powyżej: Kuklik zachwyca jaskrawymi kolorami - pomarańczowe płatki tworzą koronę okalającą pręciki
Fot. Lilianna Sokołowska
Na zdjęciu powyżej: Kuklik 'Totally Tangerine'
Jak pielęgnować kuklika
Małe wymagania glebowe kuklików sprawiają, że doskonale sprawdzają się w słonecznych ogrodach skalnych. Jaskrawa barwa ich kwiatów podkreśla urodę pozostałych, mniej kolorowych bylin na rabacie, np. funkii albo traw ozdobnych. W naturalistycznych kompozycjach kukliki najlepiej wyglądają obok orlików, szałwii, ostróżek, jeżówek, krwawników, bodziszków, czosnków ozdobnych, kosaćców, kocimiętki, a także lawendy wąskolistnej. Ze względu na drobne kwiaty najlepiej je sadzić w dużych, zwartych kępach. Rośliny te nadają się również na bukiety, gdyż ich kwiaty po ścięciu kilka dni zachowują ładny wygląd.
Na zdjęciu powyżej: Kontrastowa kompozycja kuklika szkarłatnego z żółtym krwawnikiem
Fot. Tomasz Ciesielski
Na zdjęciu powyżej: Kuklik 'Princess Juliana'
Inne odmiany kuklika
Oprócz typowych kuklików szkarłatnych czerwonej barwy istnieje kilka innych ciekawych gatunków i odmian (można je znaleźć w sklepach internetowych). Ciemnopomarańczowymi kwiatami o średnicy 3 cm wyróżnia się odmiana 'Borisii Strain', zaś jasnożółtymi z zielonym oczkiem - 'Goldball'. Mało znany, a efektowny jest jego kuzyn, kuklik chilijski (Geum chiloense). W sprzedaży spotkamy jego odmianę o dużych (5 cm) ciemnoczerwonych kwiatach - 'Feuerball'. Nowością na polskim rynku są odmiany o półpełnych, dużych kwiatach, np. czerwona 'Flames of Passion', pomarańczowo-żółta 'Tequila Sunrise', różowo-kremowa 'Cocktail Cosmopolitan' albo różowa 'Bell Bank'. Warto też zwrócić uwagę na odmianę 'Eos' , która ma jasnożółte liście i drobne pomarańczowe kwiatki.
Na zdjęciu powyżej: Kuklik 'Belle Bank'
Fot. Wikimedia commons
Na zdjęciu powyżej: Kuklik chilijski 'Goldball'
Kukliki zwisły
Na terenie całej Polski dość powszechnie występuje niepozornie wyglądający kuklik zwisły. Można go znaleźć na podmokłych łąkach, w olszynach, nad brzegami strumyków i rzek. W mieszanych lasach liściastych rośnie natomiast żółto kwitnący kuklik pospolity (Geum urbanum). W Tatrach występuje kuklik rozesłany (Geum reptans) o wąskich, pierzastych liściach, zaś w Sudetach i Karpatach - kuklik górski (Geum montanum). Oba także mają żółte kwiaty i osiągają 15 cm wysokości. Te ostatnie mogą być oryginalną ozdobą ogródków skalnych.
Fot. Szkółka Bylin Dobrepole
Na zdjęciu powyżej: Kuklik chilijski 'Blazing Sunset'
- Więcej o:
- rabata
15 pomysłów na zabawę z dzieckiem
Żywopłoty liściaste. Najlepsze rośliny liściaste na żywopłoty
Zabawa w ogrodzie - 6 pomysłów
Z jakimi roślinami łączyć trawy ozdobne
Kwiaty kwitnące w sierpniu czyli byliny kwitnące latem [Przegląd gatunków]
Malwa. Jak uprawiać malwę? Co zrobić, żeby malwa kwitła obficie?
Słonecznik zwyczajny. Uprawa i pielęgnacja słoneczników
Wybieramy piękne kwiaty wiosenne na rabatę w kolorze zielonym - siew, stanowisko, rozmnażanie