Bez czarny (Sambucus nigra). Krzew piękny cały rok
Czarny bez ma ozdobne liście, z kwiatów bzu robi się lemoniadę, a z owoców sok i konfitury. Mowa o bzie czarnym, nie o lilaku.

W swojej naturalnej formie bez czarny (Sambucus nigra) zwykle rośnie dziko lub w ustronnych ogrodowych zakątkach.
Lipa, bez czarny, malina - zioła na gorączkę i ból gardła
Czarny bez - kwiat
Gdy kwitnie, zachwyca urodą. Jego baldachy składają się z drobniutkich kremowych kwiatków i słodkawo pachną. Kwiaty czarnego bzu zbiera się od maja do lipca, przy ładnej pogodzie, najlepiej rano, zaraz po tym, jak odparuje rosa.
Rośliny lecznicze. Domowe sposoby na choroby
Czarny bez - właściwości
Zawierają mnóstwo rutyny, flawonoidów, witamin i garbników. Po dwóch dniach z zalanych wodą kwiatów z dodatkiem cukru i cytryny powstaje smaczny i zdrowy napój. Kwiaty warto też zbierać, suszyć i trzymać w słoju, by zimą parzyć z nich herbatę poprawiającą odporność.
Na zdjęciu powyżej: W czerwcu krzewy bzu stroją się w białe baldachy o średnicy do 20 cm. Z kwiatków po 2-3 tygodniach tworzą się zielone owocki

Czarny bez - uprawa i pielęgnacja
Krzewom bzu czarnego najbardziej odpowiada niezbyt sucha, bogata w azot wapienna gleba. Zadomawiają się jednak niemal w każdym miejscu, zarówno na słońcu, jak i w cieniu, choć skąpo oświetlone słabiej kwitną. Typowe dla gatunku bzy rosną do wysokości 5 m, tworząc liczne łukowato rozkładające się gałęzie. Odmiany ozdobne są niższe. Bez czarny jest odporny na mróz.

Czarny bez - cięcie
Wycinając dolne pędy, z krzewu bzu można uformować niskie drzewko o ładnej parasolowatej koronie. Cięcie to wykonuje się późną jesienią lub wczesną wiosną. Dodatkowo w czerwcu należy skracać lub usuwać pionowe "wilki", czyli młode odrosty (w ciągu sezonu mogą osiągnąć 2 m). Wyjątkowo elegancko prezentują się odmiany o ozdobnych liściach, które dorastają do wysokości 3 m, rozkładając szeroko gałęzie. Jedynie 'Obelisk' i 'Black Tower' (inaczej 'Eiffel 1') mają kolumnowy pokrój. Prawdziwym oryginałem jest 'Monstrosa' - tworzy efektowne zimą, staśmione (czyli spłaszczone) pędy oraz podwójne kwiaty, ale nie zawiązuje owoców.
Na zdjęciu powyżej: Po opadnięciu liści widać układ gałęzi. Dużym krzewom bzu pod koniec zimy wycinamy najstarsze pędy i część młodych, a resztę skracamy

Bez czarny owoce i liście
Liście bzu, zwłaszcza uszkodzone, wydają nieco mysi zapach. Nie wszyscy go lubią, jednak ma on swoje zalety.
Owoce czarnego bzu - właściwości
Na przykład gnojówką z liści wlaną do korytarzy nornic można przepędzić z grządek te uciążliwe gryzonie. Na szczęście pojedynczy krzew pachnie słabo i nie roztacza przykrej woni. Dojrzałe świeże owoce zawierają substancje korzystnie działające m.in. na układ trawienny (łagodzą zgagę), ale też sambunigrynę i kilka innych szkodliwych związków - te jednak z czasem się rozkładają, najszybciej w czasie gotowania.
Czarny bez - sok
Z czarnego bzu można więc śmiało robić soki, dżemy i nalewki. Odmiany o dużych owocach, np. 'Sampo', używane są jako źródło barwnika spożywczego.

Dojrzałe, niemal czarne owocki bzu są ochoczo zjadane przez ptaki, dzięki którym ukryte w nich pesteczki kiełkują potem np. na... dachach domów

Bez czarny - odmiany
Ozdobą bzu czarnego są liście:
- u odmiany 'Aurea' złociste,
- u 'Purverulenta' - pstre,
- u 'Marginata' (inaczej 'Variegata') i
- 'Madonna' zaś - jasno obrzeżone.
- Z kolei 'Eva' (inaczej 'Black Lake') i
- 'Guincho Purple' ('Purpurea') mają liście ciemnoczerwone.
- Dodatkowym walorem liści bywa ich kształt, np. u odmian 'Eva' i 'Laciniata' są one mocno powcinane.
- Czerwonolistne bzy mogą tworzyć różowe pąki lub kwiaty. Co ważne, odmiany bzu mają małe wymagania środowiskowe.

Bez koralowy (Sambucus racemosa)
Krajowym gatunkiem jest także czerwono owocujący bez koralowy (Sambucus racemosa), zdjęcie obok, krzew o kilku odmianach ozdobnych oraz bez hebd (S. ebulus), bylina wyglądem podobna do młodego bzu czarnego. Uwaga, obie te rośliny mają niejadalne kwiaty i owoce.

Nowe odmiany róż do ogrodu, na taras i balkon. Róże odporne na choroby
8 najbardziej pachnących roślin do ogrodu i na balkon
11 pomysłów na aranżację balkonu i tarasu
Żywopłoty liściaste. Najlepsze rośliny liściaste na żywopłoty
Bez czarny (Sambucus nigra). Krzew piękny cały rok
Jak się okulizuje lilak? [Ekspert radzi]
Dlaczego warto ściółkować? Najlepsze materiały na ściółkę
Bez lilak. Przegląd gatunków i odmian bzów do ogrodów