Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Kalendarz prac ogrodniczych w grudniu

Hanna Masternak
Piękne w grudniu - Fot. Yuriy Chertok / shutterstock

Grudzień to przede wszystkim czas świątecznych przygotowań. By jednak w pełni cieszyć się świętami warto również przygotować rośliny do zimy. Zabezpieczyć je przed przemarzaniem i odpowiednio odżywić i uchronić przed chorobami.

Anturium Andreego (Anthurium andreanum) - Fot. Yuriy Chertok / shutterstock

Rośliny piękne w grudniu

Anturium Andreego (Anthurium andreanum)

Jego mięsisty kilkunastocentymetrowy, zwykle czerwony lub różowy "płatek" to pochwa kwiatostanu. Początkowo wygląda on jak zrolowany młody liść. Stopniowo rozwija się, nabiera efektownego zabarwienia i odkrywa długą kolbę złożoną z niepozornych kwiatków.

Potrafi przetrwać nawet pół roku, a ścięty do wazonu - do 6 tygodni. Doniczkowe okazy osiągają wys. 50-90 cm i kwitną niemal nieprzerwanie. Roślina najlepiej się czuje na parapecie (latem nieco odsunięta od szyby południowego okna). Podlewamy ją raz w tygodniu - dopiero gdy wypełniające doniczkę torf i kora nieco przeschną, bo korzenie lubią mieć dużo powietrza. Do wody można za każdym razem dodawać nieco nawozu organicznego, (np. Humvit-Bio). Zimą anturium powinno stać w ciepłym pomieszczeniu (18-20°C) i mieć lekko wilgotne powietrze.

Przed włożeniem do schowka szpadel dokładnie czyścimy drucianą szczotką i rozcieramy na nim szmatką pokost lub ciepłą stearynę. - Fot. Paweł Słomczyński

Grudzień w ogrodzie

Drzewa i krzewy
Rośliny zimozielone solidnie podlewamy tuż przed zapowiadanymi mrozami. Wilgotną ziemię przykrywamy ściółką z kory lub zrębków z rozdrobnionych ściętych gałęzi.

Róże odmian krzaczastych po lekkim zmarznięciu powierzchni gleby obsypujemy kopczykami, np. kompostu.

Odmiany pnące zdejmujemy z podpór, ich podstawę kopczykujemy, a położone na ziemi pędy okrywamy gałęziami iglaków. Róże pienne przyginamy do ziemi, przyszpilamy ich korony i obsypujemy ziemią. Podstawę pnia kopczykujemy, a środkową część osłaniamy gałązkami iglaków.

Fot. photowind/shutterstock

Zdjęcie powyżej: Stożkowym iglakom obwiązujemy pędy tak, by nie wyginały się pod ciężarem śniegu.

Rabaty i grządki

Kiedy temperatura spadnie do zera, rozkładamy ściółkę na rabatach, gdzie zimują korzenie bylin (zwłaszcza tych wrażliwych na mróz) i roślin niedawno posadzonych. Byliny i krzewinki okrywamy iglastym stroiszem.

Na pustych grządkach rozrzucamy wapno i mieszamy z górną warstwą ziemi. Możemy też wzbogacić podłoże w fosfor i potas.

Aby balkon w czasie długich wieczorów wyglądał atrakcyjnie, miejsca dobrze widoczne przez okna warto udekorować światełkami. - Fot. Helene Wiesenhaan

Grudzień na balkonie i tarasie

Podlewamy

Mrozoodporne rośliny lekko podlewamy, gdy ziemia zaczyna wysychać. Chronimy je również przed silnym słońcem i wiatrem.

Robimy dekoracje

Puste pojemniki po kwiatach warto wypełnić gałązkami krzewów z ładnymi owocami, np. ognika, róży wielokwiatowej, irgi oraz zielonych iglaków. Taka dekoracja przetrwa nawet kilka miesięcy. W okresie świątecznym można ją uzupełnić okolicznościowymi ozdobami, np. bombkami czy świecami.

Mączniak prawdziwy na wilczomleczu lśniącym.

Groźne w grudniu - czym to zwalczać

W domu

Zwracamy większą uwagę na rośliny doniczkowe. Zbyt niska wilgotność powietrza powoduje zasychanie wierzchołków liści (zapobiega temu częste zraszanie) i stwarza korzystne warunki do rozwoju przędziorków (Agricolle AE - szkodniki, Envidor 240 SC, Karate Zeon 050 CS). Mogą one przywędrować wraz z choinką, dlatego lepiej nie ustawiać jej blisko kwiatów doniczkowych. Zarówno nadmierne podlewanie, jak i przesuszenie wpływa niekorzystnie na rośliny, powodując żółknięcie, więdnięcie i opadanie liści. Okazy z przesuszoną ziemią wstawiamy na 20 minut do pojemnika z wodą.

Silnie przesuszonych nie uda się już uratować.

Zwalczamy występujące na liściach plamistości (Amistar 250 SC, Baymat Ultra AE), mączniaka prawdziwego (Agricolle AE - choroby, Baymat Ultra AE), szarą pleśń (Agricolle AE - choroby, Switch 62,5 WG, Teldor 500 SC) oraz szczególnie dokuczliwe w tym okresie wciornastki (Agricolle AE, Karate Zeon 050 CS, Mospilan 20 SP). Dobrze jest zimą wzmocnić kwiaty doniczkowe Bioseptem Active lub Septovitalem 200 SL.

W ogrodzie

Malujemy konary i pnie drzew wapnem do bielenia pni, by zapobiec uszkodzeniom mrozowym. W dalszym ciągu zwalczamy myszy i nornice. Teraz, gdy zakończył się okres wegetacji, warto podsumować, jakie choroby i szkodniki występowały na naszych roślinach, które preparaty stosowaliśmy do ich zwalczania i z jakim efektem.

 

Zdjęcie powyżej: Antraknoza na fikusie sprężystym.

 

Zdjęcie powyżej: Zasychające końcówki liści zielistki.

Nolina - Fot. Flora Dania

Grudzień w domu

Nawilżamy powietrze

Szczególnie gorąco i sucho jest roślinom stojącym nad gorącym kaloryferem lub pod sufitem. Wszystkie poza sukulentami trzeba tam często zamgławiać. Źródłem wilgoci może być wyłożony na dnie szerokich podstawek keramzyt, który polewamy, aby stale był mokry. Jeśli liście podeschną, przycinamy ich zbrązowiałe fragmenty, pozostawiając mały margines martwej tkanki.

Kontrolujemy światło

Rośliny przestawiamy bliżej okien. Okazy wyginające się do okna co 2 tygodnie odwracamy inną stroną do szyby - dzięki temu będą prosto rosły. Nad stojącymi w głębi pokoju roślinami po zmroku na kilka godzin włączamy energooszczędne żarówki.

Dokarmiamy

Kwitnące rośliny, np. begonie zimowe, cyklameny i azalie, zasilamy dawkami nawozu niskoazotowego (nieco mniejszymi niż latem), by mogły tworzyć dużo nowych pąków. Okazy, które w ciepłych pomieszczeniach nadal wypuszczają liście, wymagają tzw. nawozu zimowego, dawkowanego zgodnie z zaleceniem producenta. Roślin, które przechodzą spoczynek i nie rosną, nie dokarmiamy.

Podlewamy z wyczuciem

Zimą rośliny potrzebują mniej wilgoci niż w lecie.

Jeżeli stoją w chłodzie, wystarczy tyle wody, by ziemia nie była całkiem sucha.

Gdy kaloryfery mocno grzeją, podlewamy rośliny nieco obficiej.

Najszybciej mogą zasychać małe okazy rosnące w samym torfie.

Torf po przeschnięciu przestaje chłonąć wilgoć, mocniej się zbija, więc ubywa go w doniczce.

Należy wówczas wymienić podłoże na świeże, starając się przy tym nie naruszyć korzeni rośliny.

Można także dosypać do pojemnika nowej próchnicznej ziemi.

Białe Święta - Fot. viki2win / shutterstock

Ozdoby świąteczne - Białe Święta

Piękną ozdobą zimowych dni jest śnieg.
Ponieważ jednak często go brakuje, warto stworzyć jego namiastkę. Nastrojową dekoracją mogą być jabłka oprószone cukrem pudrem.

Fot. ksena2you / shutterstock

Albo sztuczny śnieg ze spreju - nie stopnieje on nawet w ciepłym pokoju!

Fot. Szasz-Fabian Ilka Erika shutterstock

Zimowy klimat pomogą też wykreować pomalowane kryjącą białą farbą szyszki oraz szyby spryskane sztucznym szronem.

Fot. viki2win / shutterstock

Fot. Jeanette Dietl / shutterstock

Poza tym na stole nie powinno zabraknąć pachnących pierniczków oblanych lukrem - oczywiście białym.

Fot. Iren Lo / shutterstock

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą

Skomentuj:

Kalendarz prac ogrodniczych w grudniu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej