Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Kalendarz prac ogrodowych w kwietniu

dr Hanna Masternak, dr Magdalena Narkiewicz
Fot. Alamy/Be&W

Pogoda jeszcze nas nie zachęca do prac w ogrodzie, na tarasie czy balkonie, ale warto już zacząć je planować. Podczas wiosennych porządków nie zapomnijcie uważnie obejrzeć ogrodu pod kątem szkodników i chorób roślin.

Fot. Alamy/Be&W

Piękne w kwietniu

Jaskier azjatycki (Ranunculus asiaticus)

Jaskier azjatycki znacznie przewyższa urodą nasze rodzime gatunki jaskrów. Ma okazałe lśniące kwiaty podobne do pełników, najczęściej pomarańczowe, żółte, różowe lub fioletowe. Efektownie prezentują się też odmiany dwukolorowe i białe. Uprawiane w doniczkach rośliny są niskie (do 25 cm) i zwarte, a ich kwiaty osiągają średnicę 8 cm. W jasnych, chłodnych pomieszczeniach (maksymalnie do 18°C) regularnie podlewane i nawożone kwitną kilka tygodni. Jeśli nie ma mrozu, możemy je ustawić przy uchylonym oknie albo wynieść na balkon - doskonale znoszą temperatury do -1°C. Zwykle uprawiamy je jako rośliny sezonowe. By mogły doczekać następnej wiosny, po przekwitnięciu ich liście muszą do lata rosnąć i odżywiać podziemne pazurkowate bulwki. Gdy zaschną, bulwki przechowuje się w temperaturze 15-18°C, a w lutym sadzi do nowej ziemi.

Ozdobą balkonu mogą być kępki fiołków wonnych. - Ozdobą balkonu mogą być kępki fiołków wonnych./FOT. Anna Kulikowska

Na balkonie i tarasie w kwietniu

Ukwiecamy skrzynki

Gdy słońce przygrzewa, na balkonie w kwietniu jest dużo cieplej niż w ogrodzie. Kwitnące pierwiosnki, bratki i stokrotki można pozostawiać na zewnątrz przez całą dobę. Niektórzy w skrzynkach balkonowych wysadzają już sadzonki pelargonii. Jednak nawet gdy były hartowane, w zimne noce ulegają uszkodzeniom. Ich liście czerwienieją i opadają, a później rośliny te słabiej rosną i długo nie kwitną.

Podlewamy

Rośliny nie potrzebują jeszcze dużo wilgoci, a słońce szybko nie wysusza ziemi.  Podlewamy więc je z umiarem, dopiero wtedy, gdy podłoże lekko podeschnie na powierzchni (nadmierna wilgotność i chłód sprzyjają gniciu korzeni). Zalanie nie grozi roślinom w skrzynkach z dużymi otworami odpływowymi i drenażem na dnie.

Zasilamy

Rośliny wysadzone do nowego podłoża na razie zasilamy umiarkowanie, podobnie "wielolatki" rosnące w podłożu, w którym zimowały - tym trzeba dosypać świeżej ziemi.

Dbamy o sadzonki i siewki

Stawiamy w jak najjaśniejszym miejscu i uszczykujemy ukorzenione sadzonki roślin balkonowych, np. pelargonii i koleusa, oraz siewki przygotowywane na rozsadę, np. aksamitek. Jeśli z powodu zbyt wysokiej temperatury nadmiernie się wyciągają, wystarczy uchylić okno.

Kwiecień - nadszedł czas, by zacząć dokarmiać nasze rośliny w mieszkaniu. - Fot. SHUTTERSTOCK

W domu w kwietniu

Nawozimy

Wiosną konieczne jest dostarczanie roślinom sporych dawek substancji odżywczych. Jednak nie tylko ich niedobory, ale i przenawożenie niekorzystnie odbijają się na kondycji i wyglądzie roślin. Łatwo unikniemy błędów, jeśli będziemy używać nawozów o konkretnym przeznaczeniu, np. dla palm, paproci, storczyków, juk i dracen czy dla kaktusów.

Podlewamy

Rośliny, które szybko przyrastają, podlewamy intensywniej niż zimą. Młode liście wymagają też więcej wilgoci w powietrzu niż starsze. Warto więc je spryskiwać albo zamgławiać wokół nich powietrze.

Regulujemy kształt roślin

Usuwamy zawiązki pędów rosnące do wnętrza kęp i koron, a także te, które spowodują deformacje rośliny. Usuwamy pędy boczne pojawiające się na pniach.

Pielęgnacja trawnika po zimie. Do usuwania wyschniętej sfilcowanej trawy używamy grabi o gęsto ustawionych zębach. - SHUTTERSTOCK

W ogrodzie w kwietniu

Drzewa i krzewy

Zdejmujemy zimowe okrycia z roślin. W razie zapowiedzi większych przymrozków wrażliwe gatunki okrywamy na noc. Wokół krzewów wygrabiamy resztki opadłych liści. Pod koronami rozrzucamy nawóz wieloskładnikowy, ziemię podlewamy i przykrywamy warstwą ściółki. Skracamy pędy róż, które przezimowały w ogrodzie, z wyjątkiem odmian pnących i okrywowych. Sadzimy nowe krzewy róż.

Rabaty, grządki

Zasilamy rośliny wieloletnie. Nawozy wolno działające rozsypujemy tylko raz, natomiast łatwo rozpuszczalne - po raz pierwszy tuż po ukazaniu się liści, drugi zaś - w 2. albo 3. tygodniu po pierwszym zabiegu (w dawkach według wskazań producenta nawozu). Na rabatach wysiewamy rośliny jednoroczne i byliny, które źle znoszą przesadzanie (np. łubin, mak wschodni). Inne
byliny wygodniej wysiać w inspekcie i latem na rabaty wysadzić już spore okazy.
Dzielimy i rozsadzamy mocno rozrośnięte kępy bylin, które kwitną późnym latem i jesienią (m.in. astry wieloletnie, dzielżany, floksy wiechowate).
Truskawkom usuwamy suche liście, ich grządki pielimy, a glebę spulchniamy na głębokość 3 cm. Krzaczki, które zostały "wysadzone" przez mróz, obsypujemy i wciskamy w ziemię. Zakładamy nowe zagony. Przed kwitnieniem międzyrzędzia ściółkujemy, najlepiej wiórami lub sieczką.
Siejemy do gruntu buraki, późne odmiany pietruszki i marchwi, a pod koniec miesiąca por, cebulę, fasolę i zioła, np. majeranek, cząber i bazylię. Wysadzamy zahartowaną rozsadę warzyw. W inspekcie lub w mieszkaniu wysiewamy ogórki, cukinie i patisony.

Trawnik

Wyczesujemy z murawy zaschłe resztki trawy i mech, napowietrzamy ją i nawozimy. Usuwamy mniszek i inne wieloletnie chwasty za pomocą chwastownika, a gdy jest ich dużo, możemy ewentualnie użyć preparatu Bofix, Mniszek Ultra lub Starane.

Ligustr uszkodzony przez mszyce. - Ligustr uszkodzony przez mszyce./Fot. Anna Kulikowska

Groźne w kwietniu

W ogrodzie. Z iglaków usuwamy zbrązowiałe pędy, także te z brązową obrączką (częste na żywotniku), i palimy. Na cyprysikach i jałowcach zwalczamy szarą pleśń (Rovral Aquaflo 500 SC), której sprzyjają opady i duże wahania temperatury. Na jałowcu i malwie już pojawia się rdza (Amistar 250 EC). Na sośnie mogą żerować chrząszcze (Karate Zeon 050 CS). Ich obecność sprawdzimy, potrząsając gałęzią nad rozłożoną pod nią płachetką. W czasie pękania pąków z zimowych jaj wylęgają się mszyce miodownice. Gdy je zauważymy, np. na świerku, wykonujemy oprysk (Pirimor 500 WG, Decis Ogród 015 EW, Fastac 100 EC lub Spruzit 04 EC). W połowie kwietnia wylęgają się z jaj przędziorki (Magus 200 SC, Envidor 240 SC). Rozwijające się listki narażone są na atak szpecieli (Karate Zeon 050 CS). Krzewom zagrażają zwójki. Ich gniazda wycinamy, a rośliny opryskujemy (Decis Ogród 015 EW, Sumi-Alpha 050 EC). Na brunatniejącym trawniku z zamierającą darnią wykonujemy oprysk (Amistar 250 SC). Wszystkie rośliny nawozimy preparatami poprawiającymi strukturę gleby (Biohumus Max).

 

Mszyca miodownica na sośnie./Fot. Anna Kulikowska

 

W szklarence. Sałatę mogą zaatakować choroby grzybowe: szara pleśń i mączniak rzekomy (Timorex Gold 24 EC), a rzodkiewkę - pchełki (Decis Ogród 015 EW). Opryski wykonujemy tylko po wschodach. Chroniąc warzywa preparatami chemicznymi, pamiętamy o przestrzeganiu okresów karencji.

 

Czerwone narośle na róży spowodowane przez szypszyńca./Fot. Anna Kulikowska

Na spacer po murawie włóżmy nakładki z kolcami - rozluźnią zbitą ziemię./Fot. Gennady Kudelya shutterstock - Na spacer po murawie włóżmy nakładki z kolcami - rozluźnią zbitą ziemię./Fot. Gennady Kudelya shutterstock

Ważne dla trawnika

 

Częste podlewanie jest konieczne tam, gdzie dosialiśmy trawę - miejsca te nie mogą nawet na krótko wysychać./Fot. Christian Delbert shutterstock

Trawników z krokusami nie należy kosić, dopóki liście kwiatów nie zżółkną./Fot. khd shutterstock

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą

Skomentuj:

Kalendarz prac ogrodowych w kwietniu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej