Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Pierwsze prace ogrodowe wiosną. Jak posadzić drzewo z gołym korzeniem?

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Bellingham
Fot. Katarzyna Bellingham

Gdy mgiełka zieleni spowije brzozy, przenoszę się ze szklarni do ogrodu. Sieję i sadzę rośliny w lekko nagrzanej ziemi.

Fot. Katarzyna Bellingham

Wiosna w ogrodzie. Kopanie i sadzenie drzew i krzewów

Cały kwiecień spędzam od rana do wieczora na zewnątrz, w ogrodzie. Rabaty z roślinami wieloletnimi już ożyły. Rozety karczochów rozrastają się dosłownie w oczach, a podpędzony rabarbar zaczyna wyglądać smakowicie. Placki z niego będą na pewno przepyszne!

Jak co roku rozbudowujemy kolejne części naszego siedliska. Andrew - mój mąż - wykonuje wszystkie cięższe prace związane z kopaniem i sadzeniem drzew oraz krzewów. Ja natomiast zajmuję się niezliczoną ilością siewek, z których wkrótce wyrosną rośliny przeznaczone nie tylko do ogrodu, ale także do sprzedaży w naszej nowej szkółce.

Poza tradycyjnymi pracami w ogrodzie rozpoczynamy również warsztaty pod hasłem "Praktyczny Ogrodnik". Wiosna jest dla nas czasem wytężonej pracy!

Materiałem na płotki i podpory w moim ogrodzie są najczęściej giętkie gałęzie leszczyny oraz wierzby. - Fot.: Katarzyna Bellingham

Plecionki ogrodowe. Drobne budowle ogrodowe

Najlepszym okresem na pozyskiwanie gałęzi jako materiału do budowy naturalnych konstrukcji ogrodowych jest zima oraz przedwiośnie. Drzewa i krzewy zawierają wtedy  mniej wody niż w innych porach roku. Ich pędy są  sprężyste, co ułatwia wyginanie i wyplatanie,
nie łamią się, a po wyschnięciu są trwałe. Z leszczyny, brzozy, derenia, wierzby, a także czasami jarzębiny (w zależności od tego, co wycinamy przy pielęgnacji naszych zarośli) wyplatam w ogrodzie wysokie i niskie płotki oraz przeróżne podpory. Dla roślin pnących są to zazwyczaj leszczynowe "wigwamy" dla ozdoby łączone z czerwonymi pędami derenia białego "Sibirica" lub złocistymi wierzby.

Dla wybujałych bylin oraz groszku cukrowego na zagonach wkopuję silnie rozgałęzione pędy brzozy. Natomiast groszek pachnący, pyszna dynia "Red Kuri" oraz pnące fasole mają do dyspozycji 5-metrowy tunel z leszczyny. Słupki robię zwykle z modrzewia, bo jest bardzo trwałym rodzajem drewna.

Fot.: Katarzyna Bellingham

Aby wokół domu mieć taką wspaniałą dekorację, cebulki trzeba posadzić w donicach już jesienią. - Fot.: Katarzyna Bellingham

Kwiatowe szaleństwo. Rośliny w doniczkach

W dziesiątkach donic w kwietniu pojawia się u nas coraz więcej kwiatów. Królują narcyzy; białe i żółte, małe i większe, niektóre bardzo pachnące. Do moich ulubionych należą odmiany bukietowe "Bridal Crown", "Scarlet Gem" i "Geranium". Wśród nich zaczynają rozwijać się kielichy tulipanów i maleńkie dzwoneczki szafirków. Dosadzam też bratki. Kompozycje te będą ozdobne aż do końca maja. Wtedy to zamienię je na kwiaty letnie. Narcyzy oraz szafirki po przekwitnięciu ogławiam i z donic wysadzam do ogrodu.

W szklarni rośliny rosną silne dzięki ciepłu i dostatkowi światła. - Fot.: Katarzyna Bellingham

Szklarnia pęka w szwach

Młode rośliny dostają duże dawki słonecznej energii. Rosną więc z ogromną łatwością. To dla nich ważny okres. Staram się ich nie przesuszać, bo wytwarzane teraz korzenie będą je kotwiczyły i karmiły przez cały sezon. Dbam też, by rośliny się nawzajem nie zacieniały - rachityczne, wyciągnięte siewki nigdy nie staną się zdrowymi kapustami czy cyniami.

Żeby pomidory, bakłażany i papryki już niebawem miały mnóstwo owoców, potrzebują teraz wilgotnego podłoża, światła i temperatury około 18°C.

Krok 1. - Fot.: Katarzyna Bellingham

Krok po kroku: sadzmy krzewy owocowe z odkrytym korzeniem

Miejsca, gdzie chcemy posadzić rośliny, dokładnie oczyszczamy z chwastów. By poprawić strukturę gleby, Andrew przekopuje ją z przekompostowanym obornikiem oraz kompostem z naszego ogrodu.
Dla podkarmienia roślin dorzuca też garść mączki rogowej oraz, zwłaszcza jeśli zabrakło odpowiedniej ilości naturalnego obornika, porcję obornika granulowanego.

Krok 2./Fot.: Katarzyna Bellingham

Zdjęcie powyżej: Do sadzenia w ogrodzie zawsze wybieramy krzewy z odkrytym korzeniem (sprzedawanych w doniczkach nie kupujemy). W żadnym razie nie mogą być przesuszone, mocno połamane lub z objawami zmian chorobowych. Przed posadzeniem korzenie krzewów moczę przez kilka godzin w wodzie. Zabieg ten uważam za konieczny! Jeśli trzeba, korzenie za długie lub uszkodzone wycinam sekatorem.

Krok 3./Fot.: Katarzyna Bellingham

Zdjęcie powyżej: Sadząc jakiekolwiek krzewy i drzewa z odkrytym korzeniem, Andrew zawsze umieszcza je w dołku tak, by znalazły się dokładnie na tej samej głębokości, jak wtedy, gdy rosły na polu u szkółkarza. Zazwyczaj łatwo to określić.
Po przysypaniu korzeni w wykopanym dołku, podlaniu i dosypaniu ziemi Andrew porządnie zagęszcza glebę, ugniatając ją nogami.

Krok 4./Fot.: Katarzyna Bellingham

Zdjęcie powyżej: Nowo posadzone krzewy dookoła pędów okrywamy ściółką: obornikiem (może być koński), kompostem ogrodowym lub ziemią liściową.
Preferuję krzewy owocowe z odkrytym korzeniem, gdyż są one uprawiane na specjalnie przeznaczonych dla nich stanowiskach i w związku z tym mniej narażone na przesuszenie niż te w doniczkach, przetrzymywane w całkowicie sztucznych warunkach.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Rododendron zachorował po zimie
Czy można skrócić starą tuję
Najlepsze zakwaszacze gleby w ogrodzie

Skomentuj:

Pierwsze prace ogrodowe wiosną. Jak posadzić drzewo z gołym korzeniem?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej