Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodnicze na kwiecień
Pogoda póki co jeszcze nas nie zachęca do prac w ogrodzie, na tarasie czy balkonie, ale warto już zacząć je planować. Podczas wiosennych porządków nie zapomnijcie uważnie obejrzeć ogrodu pod kątem szkodników i chorób roślin.


Kalendarz ogrodnika kwiecień
Drzewa i krzewy
Całkowicie zdejmujemy zimowe okrycia z roślin. W razie zapowiedzi większych przymrozków najwrażliwsze gatunki okrywamy na noc. Z ziemi wokół drzew i krzewów wygrabiamy resztki opadłych liści. Pod koronami rozrzucamy nawóz wieloskładnikowy, ziemię podlewamy i przykrywamy warstwą ściółki. Skracamy pędy róż, które przezimowały w ogrodzie, z wyjątkiem odmian pnących i okrywowych. Sadzimy nowe krzewy, a następnie przycinamy je na wysokość 25-30 cm. Nowo posadzone róże należy obsypać niskim kopczykiem ziemi, co uchroni pędy przed wysychaniem. Wszystkie krzewy możemy teraz rozmnożyć przez odkłady. W tym celu ich młode gałązki przyginamy do ziemi i przysypujemy podłożem. Do jesieni wytworzą korzenie i nowe pędy.
Na zdjęciu powyżej: Iglakom korygujemy kształt i rozmiary. By nie odsłonić pozbawionego zieleni wnętrza krzewu, ścinane odcinki powinny być dość krótkie.
Rabaty
Zasilamy rośliny wieloletnie Nawozy wolno działające rozsypujemy tylko raz, natomiast łatwo rozpuszczalne - po raz pierwszy tuż po ukazaniu się liści, drugi zaś - w 2 lub 3 tygodnie po pierwszym zabiegu (w dawkach według wskazań producenta nawozu). Wysiewamy na miejsca stałe te gatunki roślin jednorocznych i bylin, które źle znoszą przesadzanie (np. łyszczec, łubin, mak wschodni). Inne byliny wygodniej wysiać w inspekcie, by latem na rabaty wysadzić podrośnięte już egzemplarze. Dzielimy i przesadzamy byliny kwitnące latem i jesienią (astry wieloletnie, dzielżany, floksy wiechowate).
Trawnik
Wyczesujemy z murawy zaschłe resztki i mech, napowietrzamy ją i nawozimy. Usuwamy mniszek i inne wieloletnie chwasty za pomocą chwastownika, a gdy jest ich dużo, możemy użyć preparatu Bofix, Mniszek Ultra lub Starane.
Warzywa i owoce
Siejemy do gruntu buraki, późne odmiany pietruszki i marchwi, a pod koniec miesiąca por, cebulę, fasolę i rośliny przyprawowe: kminek, majeranek, cząber i bazylię. Wysadzamy zahartowaną rozsadę porów, selerów, sałaty i roślin kapustnych. W inspekcie pod folią lub w mieszkaniu wysiewamy ogórki, cukinie i patisony. Truskawkom usuwamy suche liście, wyrywamy chwasty i spulchniamy glebę na głębokość 3 cm. Krzaczki, które zostały "wysadzone" przez mróz, obsypujemy i wciskamy w ziemię. Zakładamy nowe zagony. Przed kwitnieniem międzyrzędzia ściółkujemy, najlepiej wiórami lub sieczką. Odkrywamy krzewy i odpowiednio je przycinamy. U starszych okazów winorośli pozostawiamy grube łozy z kilkoma pędami, a posadzone w zeszłym roku przycinamy nad 3. oczkiem. Jeżynie bezkolcowej usuwamy stare pędy.
Oczko wodne
Usuwamy gnijące szczątki. Przerzedzamy rośliny, które w poprzednim roku pokryły więcej niż 1/3 powierzchni zbiornika. Rozpoczynamy dokarmianie ryb. Gdy temperatura wody podniesie się powyżej 10°C, sypiemy im niewielkie porcje karmy, tak by wszystko zostało zjedzone.
Wiosenne gatunki, które w pełnym rozkwicie trafiają do sprzedaży, warto wysadzić w ogrodzie, np. wzdłuż ścieżki przy domu.
Kalendarz prac ogrodowych Przełom kwietnia i maja - wiosna w rozkwicie

Kalendarz ogrodnika na kwiecień - balkon i taras
Sadzimy kwiaty
Do umytych pojemników wypełnionych nową ziemią ogrodniczą wysadzamy wiosenne kwiaty. Żeby kompozycje były okazalsze, możemy je przybrać np. kolorowymi pędami dereni i wierzb.
Podlewamy, zasilamy
W okresach, gdy nie ma deszczu, rośliny podlewamy mocno rozcieńczonym roztworem nawozu wieloskładnikowego.

Kwiecień w ogrodzie kalendarz ogrodnika - rośliny doniczkowe
Pielęgnujemy rośliny
Rośliny po zimie wymagają zmiany ziemi, ewentualnie przesadzenia do większej doniczki. Można je dzielić i rozsadzać. Trzeba też zmienić im dietę. Dokładnie piszemy o tym na stronach 68-69.
Kontrolujemy światło Odsuwamy od szyby na oknach o ekspozycji południowej rośliny osłabione przez zimę. Wiosenne słońce bywa bardzo silne i może powodować powstawanie na liściach plam poparzeniowych. Doniczki z roślinami, które kierują się w stronę okna, co 2 tygodnie nieco przekręcamy, by pędy rosły prosto.
Na zdjęciu powyżej: Dla wiosennych roślin Cebulowych w domu jest za ciemno i za ciepło, więc łatwo się wykładają (np. hiacynty). Krokusom za podpórkę dobrze służy ażurowy ?płotek? nałożony na doniczkę.
Rozmnażanie i rozsada
Stawiamy w jak najjaśniejszym miejscu i uszczykujemy ukorzenione sadzonki pelargonii, koleusa i innych roślin balkonowych. Żeby z powodu zbyt wysokiej temperatury nadmiernie się nie wyciągały, w pomieszczeniu uchylamy okno, zwłaszcza nocą.
Uprawiamy kiełki
Wysiewamy nasiona na kiełki, ale wyłącznie tych roślin, które nadają się do tego celu, np. brokułu, rzodkiewki, pszenicy, rzeżuchy. Pamiętajmy, że kiełki roślin psiankowatych np. bakłażana i pomidora, są szkodliwe!

Kalendarz ogrodnika - choroby i szkodniki
Roślinom usuwamy przemarznięte pędy, a pozostałe wzmacniamy preparatem stymulującym (Asahi SL lub Septovital 200 SL). Wieczorami, gdy chrząszcze (np. pierwsze chrabąszcze majowe, guniaki czerwczyki, opuchlaki) wychodzą z kryjówek na nocne żerowanie, zwalczamy je opryskami (Septovital 200 SL, Karate Zeon 050 CS lub Sumi-Alpha 050 EC).
Na zdjęciu powyżej: Liść bergenii uszkodzony przez chrząszcze opuchlaka
Niszczymy wylęgające się mszyce oraz ich krewne miodownice i miodówki (Polysect 002 EW, Decis Ogród 015 EW lub Kung-Fu 050 CS), przędziorki (Envidor 240 SC, Magus 200 SC lub Polysect Hobby K AL), a także gąsienice zjadające liście, głównie aktywnej teraz zwójki (Decis Ogród 015 EW lub Kung-Fu 050 CS).
W czasie przewlekłych opadów pąki, zwłaszcza azalii i rododendronów, atakuje szara pleśń (Rovral Aquaflo 500 SC lub Topsin M 500 SC). Na młodych liściach mogą pojawić się mączniak prawdziwy - porażone pędy wycinamy, a roślinę opryskujemy (Baymat Ultra 0,015 AE lub Domark 100 EC) - albo parch (Syllit/Carpene 65 WP, Nordox 75 WG lub Captan 50 WP).
Na jałowcach, cyprysikach zwalczamy zamieraniepędów i szarą pleśń. Chore pędy wycinamy i palimy, a krzew opryskujemy (Rovral Aquaflo 500 SC).
Jeśli w ubiegłym roku występowały na krzewach i drzewach szpeciele, to rośliny te opryskujemy w fazie rozwijających się liści (Karate Zeon 050 CS, Talstar 100 EC lub Polysect Hobby K AL).
- Więcej o:
Załóż ogród ekologiczny. To się opłaca! [Ekologia]
Wiosenne kwiaty doniczkowe
Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze
Marzec w ogrodzie - kalendarz prac. Prace ogrodowe, które warto wykonać w marcu
Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodnicze na styczeń
Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodowe na grudzień
Kalendarz ogrodnika czyli prace ogrodnicze na listopad
Kalendarz ogrodnika czyli prace ogrodnicze we wrześniu