Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Projekty balkonów. Balkon - namiastka ogrodu

Agnieszka Duc / Ogrodownia
Drewniane skrzynie z roślinami. Można w nich sadzić rośliny na stałe oraz wstawiać mniejsze doniczki - wymieniane w zależności od sezonu - fot. www.ogrodownia.pl

Idealny balkon jest przedłużeniem mieszkania i namiastką ogrodu. Miejscem wypoczynku i przyjmowania gości.

Balkon - przedłużenie salonu - Fot. www.balkonovo.pl

Warto zatem zadbać o intymność, wygodę i estetykę 'zewnętrznego pokoju' by zachwycał wystrojem i zielenią.

Aby uzyskać modny i ciekawy efekt przenikania wnętrza i zewnętrza mieszkania, koniecznie użyjmy na balkonie materiałów pasujących do stylu wnętrza. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w urządzaniu balkonu, warto przy tym skorzystać z pomocy architekta wnętrz i architekta krajobrazu.

Podłoga balkonu wyłożona sztuczną trawą. Dobrze, by miała oprawę eleganckich dodatków - Fot. www.balkonovo.pl

Podłoga balkonu lub tarasu

Podłoga. Powinna być wizualną kontynuacją podłogi mieszkania. Jeśli ma to być drewno, to wybierajmy gatunki odporne na warunki zewnętrzne i odpowiednio impregnowane. Deski muszą być ryflowane, czyli żłobione, by nie były śliskie. Dobre są też deski z kompozytu drzewnego (mieszanka wiórów drewnianych, żywic i PCV), przypominające deski, a wygodniejsze w użytkowaniu i znacznie trwalsze. Gress lub płytki ceramiczne muszą być mrozoodporne i antypoślizgowe. Oczywiście można też użyć wykładzin zewnętrznych, których jest sporo i są niedrogie. Dla odważnych jest sztuczna trawa. Ale uwaga! Obroni się tylko w bardzo wysmakowanej, ekskluzywnej oprawie.

Przesłony na balkonie. Ażurowa krata na pnącza - fot. www.ogrodownia.pl

Balkon - przesłony

Przesłony. Najlepsze są ażurowe, trwałe konstrukcje porośnięte pnączami. Tworzą szczelną, ale żywą przysłonę latem, a zimą zapewniają dostateczne doświetlenie mieszkania. W wietrzne dni są również bezpieczniejsze niż lita przesłona.

Przy nowocześnie urządzanych mieszkaniach, zamontujmy mleczne szkło w stalowych ramach jako przesłonę i stalowe linki jako podporę pod pnącza, albo poprzeczne, metalowe listewki, 'sztywne' żaluzje, które przepuszczą powietrze i słonce, osłaniając jednocześnie od wzroku sąsiadów. Dobre są też ruchome lub zwijane płachty ? osłaniające balkon z boku lub od góry.

Leżanka i małe szafki wśród roślin sprawiają, że balkon staje się prawdziwym miejscem relaksu - fot. www.ogrodownia.pl

meble na balkonie, oświetlenie balkonu

Oświetlenie. Zewnętrzna lampa lub lampki choinkowe oplecione na krzewie znacznie uprzyjemnią wieczory na balkonie. Musimy tylko pamiętać o wyprowadzeniu instalacji elektrycznej na zewnątrz. Zewnętrzne gniazdko umożliwi też podłączenia tostera czy ekspresu do kawy jeśli lubimy jeść śniadania na balkonie,.

Meble. Na niedużym balkonie lepiej ograniczyć ich ilość. Jeśli lubimy biesiadować, to ustawmy rozkładany stół. Jeśli opalać się - to mały stolik i leżaki. Można też zbudować drewniany podest i ułożyć na nim dużo poduch, zyskując miłą przestrzeń do odpoczynku. Jeśli nie ogranicza nas wielkość balkonu, godne uwagi są zewnętrzne kanapy, fotele, hamaki. Na balkonie przydatne jest siedzisko-skrzynia służące również do przechowywania poduch, drobnych narzędzi ogrodniczych czy środków chemicznych.

Donice na balkonie. W dużych donicach lepiej zimują rośliny, bo bryła korzeniowa jest mniej narażona na przemarzanie. Są jednak ciężkie, dlatego najpierw trzeba się upewnić, że balkon wytrzyma ich ciężar - fot. www.ogrodownia.pl

Donice na balkon

Donice. Żeby taras/balkon cieszył nas cały rok, warto postawić kilka donic 'na stałe'. Część roślin np. zimozielone kosodrzewiny, bukszpany czy cisy będzie w nich rosła również zimą. Muszą mieć jednak odpowiednio dużo ziemi (min 35.cm wys. i 45 cm szerokości) i ocieplone donice (np. styropianem). Dobrze też podłączyć automatyczne podlewanie, a nawet podgrzewanie (wersja droższa) - wtedy wybór zimowych roślin będzie znacznie większy. Taki balkon będzie cieszył również zimą - przez zamknięte drzwi. Ściemnione, dyskretne światło wewnątrz mieszkania i podświetlone rośliny przy granicy balkonu sprawią, że balkon wyda się częścią do salonu. Poza tym ozdobione lampkami rośliny są efektowną dekoracją na czas świąteczny.

Ze względu na wagę, najlepiej wybierać donice z drewna lub tworzywa sztucznego. Ustawienie dużych donic ceramicznych lub betonowych warto skonsultować z administratorem budynku.

Donice powinny być odporne na mróz. W przeciwnym razie trzeba je chować na zimę do piwnicy lub garażu.

Drewniane skrzynie z roślinami. Można w nich sadzić rośliny na stałe oraz wstawiać mniejsze doniczki - wymieniane w zależności od sezonu - fot. www.ogrodownia.pl

Rośliny na balkonie

Rośliny Modne są jednogatunkowe, powtarzające się nasadzenia. Na niewielkim balkonie wystarczy kilka (trzy lub pięć) donic np. z trawami ozdobnymi. Miedzy roślinami posadzonymi na stałe oraz w dodatkowych donicach, można przez cały sezon dosadzać kwitnące rośliny. Już od wczesnej wiosny, będą kwitły rośliny cebulowe, potem jednoroczne, długo kwitnące byliny, a jesienią wrzosy czy chryzantemy.

Hitem ostatnich lat są zielone ściany, polecane zwłaszcza na niewielkie balkony. Ściana zajmuje skromny pas podłogi, a zyskujemy kilka metrów kwadratowych pionowej zieleni. Taką ścianę można też potraktować jako 'ogródek ziołowy' i obsadzić roślinami służącymi do użytku w kuchni. Niestety takie ściany nie są tanie. Kiedy już urządzimy i wypielęgnujemy zewnętrze naszego mieszkania, ze zdumieniem stwierdzimy - jak bardzo zyskało na tym wnętrze.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Tuje w donicach na zimę czyli jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach
Zabudowa balkonu w bloku - plusy i minusy
Zioła na balkonie, czyli jakie zioła można uprawiać na balkonie

Skomentuj:

Projekty balkonów. Balkon - namiastka ogrodu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej