Zabudowa balkonu w bloku - plusy i minusy
Czasem zabudowanie balkonu jest życiową koniecznością. Osłona balkonu sprawia, że przylegające do niego pomieszczenie staje się znacznie cichsze i cieplejsze, ale do mieszkania dociera trochę mniej światła.
Jaki system zabudowy balkonu wybrać?
Czy nasz balkon nie będzie się nadmiernie nagrzewał w dni słoneczne i jak się przed tym zabezpieczymy? Jak będziemy mogli go wietrzyć? Czym zabudować balkon w bloku? A może warto zabezpieczyć pomieszczenie przed mrozem w zimie. Te zagadnienia już dawno rozpracowane są przez inżynierów.
Możemy regulować wilgotność powietrza i temperaturę odpowiednim systemem wywietrzników, zraszaczy, nawilżaczy i urządzeń grzewczych lub klimatyzatorów. Dogrzewanie tego miejsca jest szczególnie ważne na przedwiośniu, kiedy dni są słoneczne i temperatura na balkonie rośnie do ok. 20 st. C, a nocami występują przymrozki i roślinom trudno znieść takie skoki temperatury.
Przed mrozem zabezpieczamy się za pomocą licznych nowinek technicznych, np. kabli grzejnych, różnych czujników zdalnie sterowanych, rewelacyjnych materiałów izolacyjnych itp. Sprawdziły się one w produkcyjnych szklarniach, ale możemy z nich korzystać również na balkonach.
Możliwe jest również doświetlanie roślin podczas zimowych pochmurnych dni, za pomocą żarówek typu flora.
Czym zabudować balkon w bloku? Warto też zamontować żaluzje, rolety lub innego typu "cieniówki", które ochronią rośliny przed poparzeniem w razie bardzo silnej operacji słonecznej. Niektórzy instalują też małe balkonowe systemy automatycznego nawadniania (dostępne są one w przystępnych cenach w marketach ogrodniczych).
Nawet jeśli nie boimy się majsterkowania, zainstalowanie obudowy balkonu i niezbędnych urządzeń najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie.
Co zyskują rośliny dzięki zabudowie balkonu?
- ostrokrzewy,
- aukuby,
- cyprysy,
- figi,
- laury,
- oliwki,
- kamelie
- oraz cytrusy.
Mnie najbardziej interesują gatunki retro, takie jak oleandry czy trąby anielskie (datury). Niegdyś, w dobie pieców kaflowych i oszklonych werand, ich uprawa była bardzo popularna. Zaprzestano jej wraz z masowym pojawieniem się kaloryferów, bo wysokie temperatury w na-szych nadmiernie ogrzanych mieszkaniach uniemożliwiły zimowanie tego typu roślinom. Zabudowa pozwoli powrócić tym gatunkom do łask.
Jeśli balkon zabudowany jest z trzech stron otoczony oszklonymi ściankami, rośliny mają tam więcej światła niż we wnętrzu mieszkania (chociaż szyby "kradną" trochę promieni). Przez cały rok kwiaty są zabezpieczone przed wiatrem i ulewnymi deszczami. Mogą wcześniej wiosną rozpocząć wegetację. Warto umieścić tam na przedwiośniu np. pelargonie, heliotropy oraz hortensje, które w tych warunkach już w marcu obdarzą nas kwiatami.
Można też za szkłem "pędzić" rośliny, czyli sztucznie przyśpieszać ich wegetację. Tę praktykę stosowano w przeszłości w przypadku konwalii i lilaków, które dzięki niej zakwitały już zimą. Na obudowanym balkonie da się wysiać nasiona warzyw, np.
- sałaty,
- kapusty,
- pora,
- selera
- i szybko uzyskać rozsadę.
Zabudowa balkonu z pleksi przesuwna
Tanio można zabudować balkon wykorzystując plexi. Choć plexi nie jest tak trwałe jak szkło, ma potężną zaletę, gdyż nie można go rozbić i nie sposób się nim skaleczyć. Możesz również rozważyć zakup niestandardowych, ciętych paneli z plexi, które można wykorzystać jako balustrady.
Niezależnie od tego, czy chcesz pokryć swój balkon przezroczystym szkłem czy poliwęglanem, okładzina balkonowa z plexi jest świetną opcją. Materiał ten jest bardziej przystępny cenowo niż poliwęglan i ma większą przepuszczalność światła niż szkło. Ponadto, jego twarda powierzchnia sprawia, że jest odporny na zarysowania. Ale podczas gdy poliwęglan jest odporny na uderzenia, pleksiglas jest również nieco cięższy. Dlatego przed wyborem rodzaju okładziny balkonowej z plexi należy upewnić się, że uwzględniono ciężar balkonu. Ze względu na oszczędność przestrzeni balkonu wykorzystuje się system szyn na których będziemy suwać elementami zabudowy.
Czy drewniana zabudowa balkonu to dobry pomysł ?
Drewniane okładziny balkonowe są bardzo trwałe i mają dużą zalete, że zacieniają balkon co szczególnie się przydaje podczas dużych upałów. Warto w systemie zaplanować kilka drewnianych paneli, które będziemy mogli swobodnie przesuwać wraz z ruchem słońca. Jednak drewniane balkony mogą wymagać regularnego malowania lub oszklenia, aby pozostać w dobrej formie.
Jak samodzielnie zabudować balkon?
Jeśli zdecydujemy się na materiał do zabudowy pozostaje nam określenie rozmiaru zabudowy. Pierwszym krokiem w tym procesie jest zmierzenie długości i szerokości balkonu. Gdy masz już te pomiary, możesz następnie zamówić szkło lub plexi nawet o niestandardowym rozmiarze. W przypadku szkła niezbędna będzie pomoc szklarza natomiast praca z płytą plexi jest łatwa i możemy ją samodzielnie zainstalować na metalowych szynach.
Zobacz także:
Balkon czyli czas na lifting balkonu
Balkon w bloku czyli sposób na aranżację balkonu latem
Balkon dla romantycznych i nowoczesnych
Jak urządzić ogród w mieście- balkon pełen kwiatów
30 pomysłów jak urządzić przestrzeń do wypoczynku na tarasie i balkonie
- Więcej o:
- balkon
Miesięcznik Kwietnik nr 01/2012
Projekty balkonów. Pomysły na balkon
Projekty balkonów i tarasów. Taras pełen zieleni
Tuje w donicach na zimę czyli jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach
Zabudowa balkonu w bloku - plusy i minusy
Zioła na balkonie, czyli jakie zioła można uprawiać na balkonie
30 pomysłów jak urządzić przestrzeń do wypoczynku na tarasie i balkonie
Kwiaty balkonowe. 10 hitów wśród roślin doniczkowych na balkon