Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zabudowa balkonu w bloku - plusy i minusy

Adam Młynik, ogrodnik

Czasem zabudowanie balkonu jest życiową koniecznością. Osłona balkonu sprawia, że przylegające do niego pomieszczenie staje się znacznie cichsze i cieplejsze, ale do mieszkania dociera trochę mniej światła.

Zabudowa balkonów. Ten balkon ma na całej długości zamontowane okna. Gdy jest ciepło - można go wietrzyć. Zainstalowane ogrzewanie pozwala na uprawę roślin i odpoczynek tu także zimą
Zabudowa balkonów. Ten balkon ma na całej długości zamontowane okna. Gdy jest ciepło - można go wietrzyć. Zainstalowane ogrzewanie pozwala na uprawę roślin i odpoczynek tu także zimą
Fot. www.balkonovo.pl
Czy ,
Balkon od północy lub północnego zachodu to miejsce znacznie wyeksponowane i narażone na oddziaływanie wiatrów, a te bywają niekiedy bardzo silne. Wichury i ulewy praktycznie uniemożliwiają uprawę w tych miejscach większości gatunków roślin. Wówczas zabudowany balkon to najlepszy pomysł, a budowa osłon, a wręcz całkowita zabudowa tych miejsc, stanowi jedyne sensowne rozwiązanie. Wiele osób decyduje się na ten krok także z powodu bliskiego sąsiedztwa ruchliwej ulicy, które niesie ze sobą kurz, spaliny i hałas. Balkon zabudowany sprawia, że przylegające do niego pomieszczenie staje się znacznie cichsze i cieplejsze, ale do mieszkania dociera trochę mniej światła.

Jaki system zabudowy balkonu wybrać?

Istnieją różnego typu balkony i jest wiele systemów zabudowy balkonu w bloku. Przed podjęciem decyzji musimy gruntownie przemyśleć całe przedsięwzięcie szczególnie pod kątem utrudnień.

Czy nasz balkon nie będzie się nadmiernie nagrzewał w dni słoneczne i jak się przed tym zabezpieczymy? Jak będziemy mogli go wietrzyć? Czym zabudować balkon w bloku? A może warto zabezpieczyć pomieszczenie przed mrozem w zimie. Te zagadnienia już dawno rozpracowane są przez inżynierów.

Możemy regulować wilgotność powietrza i temperaturę odpowiednim systemem wywietrzników, zraszaczy, nawilżaczy i urządzeń grzewczych lub klimatyzatorów. Dogrzewanie tego miejsca jest szczególnie ważne na przedwiośniu, kiedy dni są słoneczne i temperatura na balkonie rośnie do ok. 20 st. C, a nocami występują przymrozki i roślinom trudno znieść takie skoki temperatury.

Przed mrozem zabezpieczamy się za pomocą licznych nowinek technicznych, np. kabli grzejnych, różnych czujników zdalnie sterowanych, rewelacyjnych materiałów izolacyjnych itp. Sprawdziły się one w produkcyjnych szklarniach, ale możemy z nich korzystać również na balkonach.

Możliwe jest również doświetlanie roślin podczas zimowych pochmurnych dni, za pomocą żarówek typu flora.

Czym zabudować balkon w bloku? Warto też zamontować żaluzje, rolety lub innego typu "cieniówki", które ochronią rośliny przed poparzeniem w razie bardzo silnej operacji słonecznej. Niektórzy instalują też małe balkonowe systemy automatycznego nawadniania (dostępne są one w przystępnych cenach w marketach ogrodniczych).

Nawet jeśli nie boimy się majsterkowania, zainstalowanie obudowy balkonu i niezbędnych urządzeń najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie.

Co zyskują rośliny dzięki zabudowie balkonu?

Już sama zabudowa do pewnego stopnia chroni rośliny przed mrozem, zwłaszcza jeśli zainstalowane okna mają podwójne szyby, a dolna balustrada została zaizolowana. Zyskujemy coś na kształt zimnej szklarni. Możemy w tym miejscu uprawiać rośliny ze strefy podzwrotnikowej, gdzie zimy nie są tak surowe jak u nas, ale są. W tym czasie rośliny te przechodzą okres spoczynku w temperaturze zbliżonej do 0oC (podczas ostrych zim możemy je zabierać do mieszkania albo wstawić tam grzejnik). To umożliwia im kwitnienie wiosną. Możemy tu uprawiać: 
 • ostrokrzewy,
 • aukuby,
 • cyprysy,
 • figi,
 • laury,
 • oliwki,
 • kamelie
 • oraz cytrusy. 

Mnie najbardziej interesują gatunki retro, takie jak oleandry czy trąby anielskie (datury). Niegdyś, w dobie pieców kaflowych i oszklonych werand, ich uprawa była bardzo popularna. Zaprzestano jej wraz z masowym pojawieniem się kaloryferów, bo wysokie temperatury w na-szych nadmiernie ogrzanych mieszkaniach uniemożliwiły zimowanie tego typu roślinom. Zabudowa pozwoli powrócić tym gatunkom do łask.

Jeśli balkon zabudowany jest z trzech stron otoczony oszklonymi ściankami, rośliny mają tam więcej światła niż we wnętrzu mieszkania (chociaż szyby "kradną" trochę promieni). Przez cały rok kwiaty są zabezpieczone przed wiatrem i ulewnymi deszczami. Mogą wcześniej wiosną rozpocząć wegetację. Warto umieścić tam na przedwiośniu np. pelargonie, heliotropy oraz hortensje, które w tych warunkach już w marcu obdarzą nas kwiatami.

Można też za szkłem "pędzić" rośliny, czyli sztucznie przyśpieszać ich wegetację. Tę praktykę stosowano w przeszłości w przypadku konwalii i lilaków, które dzięki niej zakwitały już zimą. Na obudowanym balkonie da się wysiać nasiona warzyw, np.

 • sałaty,
 • kapusty,
 • pora,
 • selera
 • i szybko uzyskać rozsadę.

 

Zabudowa balkonu z pleksi przesuwna

Tanio można zabudować balkon wykorzystując plexi. Choć plexi nie jest tak trwałe jak szkło, ma potężną zaletę, gdyż nie można go rozbić i nie sposób się nim skaleczyć. Możesz również rozważyć zakup niestandardowych, ciętych paneli z plexi, które można wykorzystać jako balustrady.

Niezależnie od tego, czy chcesz pokryć swój balkon przezroczystym szkłem czy poliwęglanem, okładzina balkonowa z plexi jest świetną opcją. Materiał ten jest bardziej przystępny cenowo niż poliwęglan i ma większą przepuszczalność światła niż szkło. Ponadto, jego twarda powierzchnia sprawia, że jest odporny na zarysowania. Ale podczas gdy poliwęglan jest odporny na uderzenia, pleksiglas jest również nieco cięższy. Dlatego przed wyborem rodzaju okładziny balkonowej z plexi należy upewnić się, że uwzględniono ciężar balkonu. Ze względu na oszczędność przestrzeni balkonu wykorzystuje się system szyn na których będziemy suwać elementami zabudowy. 

Czy drewniana zabudowa balkonu to dobry pomysł ? 

Drewniane okładziny balkonowe są bardzo trwałe i mają dużą zalete, że zacieniają balkon co szczególnie się przydaje podczas dużych upałów. Warto w systemie zaplanować kilka drewnianych paneli, które będziemy mogli swobodnie przesuwać wraz z ruchem słońca. Jednak drewniane balkony mogą wymagać regularnego malowania lub oszklenia, aby pozostać w dobrej formie.

Jak samodzielnie zabudować balkon? 

Jeśli zdecydujemy się na materiał do zabudowy pozostaje nam określenie rozmiaru zabudowy. Pierwszym krokiem w tym procesie jest zmierzenie długości i szerokości balkonu. Gdy masz już te pomiary, możesz następnie zamówić szkło lub plexi nawet o niestandardowym rozmiarze. W przypadku szkła niezbędna będzie pomoc szklarza natomiast praca z płytą plexi jest łatwa i możemy ją samodzielnie zainstalować na metalowych szynach. 

Zobacz także: 

Balkon czyli czas na lifting balkonu

Ciekawa aranżacja balkonu

Balkon w bloku czyli sposób na aranżację balkonu latem

Balkon dla romantycznych i nowoczesnych

Jak urządzić ogród w mieście- balkon pełen kwiatów

30 pomysłów jak urządzić przestrzeń do wypoczynku na tarasie i balkonie

Jesienne kwiaty na balkon. Rośliny atrakcyjne jesienią

Osłona tarasu i balkonu. Jak osłonić się przed sąsiadami?

Skomentuj:

Zabudowa balkonu w bloku - plusy i minusy