Jak przycinamy drzewa
Jeżeli drzewo rozwija się ono równomiernie, wykonujemy tylko małe korekty, wycinając złamane i zaschnięte pędy, a także zaburzające proporcjonalny kształt korony, wyrastające poza ogrodzenie, zagrażające przewodom elektrycznym, wchodzące w okno, albo na dach domu.
Cięcie drzew
Drzewo w odróżnieniu od krzewu ma wyraźny jeden pień oraz koronę (rzadko 2-3), która rozrasta się na pewnej wysokości. Kupujemy zazwyczaj młode okazy o określonym (np. kulistym, eliptycznym lub wąskim kształcie). Naszym zadaniem jest pilnowanie, by rozrastając się, drzewo utrzymało charakter właściwy dla swego gatunku.
Ogrodnicy wyróżniają kilka typów cięcia w zależności od zadania, jakie ten zabieg ma spełnić.
Na zdjęciu powyżej: Aby odmłodzić starą wierzbę przycinamy jej gałęzie na obrzeżu korony.
Kilka typów cięcia
- Formowanie przeprowadza się u młodych okazów, by nadać im odpowiedni kształt i zagęścić korony. Chcąc ukształtować zaokrągloną, gęstą koronę, trzeba regularnie skracać boczne pędy, a cienkie, słabe i krzyżujące się wycinać.
- Cięcie korygujące jest konieczne, by usunąć zbyt długie gałęzie, wchodzące np. na ścieżkę.
- Cięcie sanitarne ma usunąć części porażone przez choroby.
- Cięcie odmładzające przeprowadzamy na starych drzewach, które straciły odpowiedni pokrój lub przestały wydawać kwiaty i owoce
Odmładzanie drzew
Cały proces odmładzania trzeba rozłożyć na 2-3 lata. W pierwszym roku na przedwiośniu wycinamy gałęzie zaschnięte, krzyżujące się i psujące symetrię korony oraz nadmiernie ją zagęszczające.
Przycinamy także o 1/3 najmłodsze gałęzie na obwodzie korony. W drugim i trzecim roku wycinamy kilka kolejnych grubszych gałęzi oraz takie, które wyrastają z pnia zbyt nisko. Skracamy również górne, najmłodsze przyrosty. To sprawi, że do wnętrza korony będzie docierać więcej światła - w efekcie korona się rozkrzewi, a drzewo obficiej zakwitnie. Trzeba pamiętać o nawożeniu drzewa, tak by miało siłę się odrodzić.
Na zdjęciu powyżej: Tak rozrośnięty okaz odmładzamy skracając gałęzie wewnątrz i na obrzeżu korony.
Jakich drzew nie przycinamy
Nie skracamy gałęzi, ani wierzchołka u odmian, które mają naturalny kolumnowy, stożkowy, lub kulisty pokrój i nie zmieniają go z wiekiem. Należy do nich np. grab pospolity 'Frans Fontaine' (wśród liściastych) oraz cis pośredni 'Wojtek', (wśród iglastych).
Skomentuj:
Jak przycinamy drzewa