Kiedy jest najlepszy termin na przycinanie tuj
Przycinanie i kształtowanie bryły, poszukiwanie wyrafinowanej formy to zajęcie z pogranicza ogrodnictwa i sztuki. Podpowiadamy kiedy i jak przycinać konkretne gatunki tui.
Tuje - tak popularnie nazywamy żywotniki. W sklepach ogrodniczych możemy dostać mnóstwo ciekawych odmian. Niektóre z nich wymagają cięcia a niektóre nie. Potrzeba cięcia tui może być też uwarunkowana wymaganiami konkretnej rośliny i jej przeznaczeniem. Tuje w żywopłocie , tak samo jak topiary przycinamy 2-3 razy w roku. Rośliny rosnące pojedynczo przycinamy jedynie wówczas jeśli są zbyt wysokie - zaczynają zaburzać kompozycję lub dotykają przewodów elektrycznych.
Jak przyciąć starą tuję? [Ekspert radzi]
Kiedy przycinać tuje?
Jest kilka terminów w których możemy przycinać tuje:
- Pierwszego cięcia dokonujemy wczesną wiosną, zanim jeszcze wypuszczą młode pędy. Gdybyśmy robili to później, pozbawilibyśmy się przyjemności oglądania jasnozielonych przyrostów.
- Latem poprawiamy kształt rośliny przycinając ją ponownie. Potrzebne będzie jedno lub dwa cięcia.
- Ostatnie strzyżenie należy wykonać na przełomie sierpnia i września, by pobudzone do wzrostu młode gałązki zdążyły zdrewnieć przed zimą. Tak postępujemy z większością iglaków.
Kiedy przyciąć tuje 'Szmaragd'?
Tuja 'Szmaragd' oraz tuja 'Columna' głównie sadzona jest jako drzewo na żywopłot nieformowany więc nie wymaga przycinania. Można ją jednak przycinać w celu zagęszczenia wczesną wiosną.
Kiedy przyciąć tuje 'Brabant'?
Są jednak odmiany przeznaczone na żywopłot strzyżony, które trzeba przycinać kilka razy do roku tj np.
- 'Aureospicata',
- 'Brabant'
- 'Aurescens'
Kiedy pierwszy raz przyciąć tuje?
W przypadku młodych drzewek pierwsze cięcie przeprowadzamy dopiero rok po posadzeniu wczesną wiosną w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia (przed pojawienie się pączków).
Czym przycinać tuje?
Do formowaniu iglaków się nie przydadzą się typowe nożyce, elektryczne sekatory i kosiarki listwowe używane do cięcia żywopłotów. Konieczny jest ręczny sekator. Poza tym potrzebne są lekkie nożyce o nieco krótszych ostrzach, którymi łatwiej jest manewrować i są bardziej precyzyjne. Do formowania iglaków a la bonsai przydają się również specjalne cążki do usuwania sęków. Narzędzia muszą być oczywiście zawsze czyste i bardzo ostre, by jak najmniej kaleczyły rośliny.
Jak przyciąć starą tuję?
Silne skracanie korony jest dość skomplikowanym zabiegiem. Jego powodzenie zależy od gatunku i wieku żywotnika. Im jest on starszy, tym mniejsze szanse na bezproblemowe przycięcie. Na dobrą sprawę radykalne przycinanie drzew starszych niż 30 lat może doprowadzić do ich zaschnięcia, a tych w wieku powyżej 50 lat już bym nie przycinał, chyba że roślina została złamana przez wiatr bądź choruje. Przycięcie tak dużego żywotnika wiąże się z zagrożeniem, że roślina tego nie zniesie.
Stare tuje przycinanie - kiedy
Zalecałbym skrócenie jej nie więcej niż o 1,5-2 m. Najlepiej to robić wczesną wiosną (np. na przełomie marca i kwietnia), kiedy tuja pozostaje jeszcze w stanie uśpienia.
Stare tuje - przycinanie
Po przycięciu wszystkie duże rany należy zasmarować preparatem grzybobójczym, np. Funaben Plus 03 PA lub Maścią Ogrodniczą Sumin. Proszę pamiętać, że od17 czerwca 2017 r obowiązuje nowa ustawa regulująca wycinanie i przycinanie drzew. Według niej przycięcie korony o 30% traktowane jest jako uszkodzenie drzewa i może być karane. Dlatego zabieg taki należy zgłosić do urzędu gminy lub miasta i uzyskać zgodę na jego przeprowadzenie.
- Więcej o:
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) - jak wygląda? Pielęgnacja i najpopularniejsze odmiany
Cięcie w ogrodzie późną wiosną
Kiedy przycinać czereśnie? Jak bardzo przycinać czereśnie?
Kiedy przycinać trawy ozdobne: poradnik ogrodnika
Przycinanie drzew i krzewów przed wiosną
Przycinanie róż. Jak i kiedy trzeba przycinać róże
Kiedy jest najlepszy termin na przycinanie tuj
Przycinanie krzewów owocowych - poradnik