Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kiedy jest najlepszy termin na przycinanie tuj

Katarzyna Jodłowska, Wiesław Gawryś

Przycinanie i kształtowanie bryły, poszukiwanie wyrafinowanej formy to zajęcie z pogranicza ogrodnictwa i sztuki. Podpowiadamy kiedy i jak przycinać konkretne gatunki tui.

Nożyce do strzyżenia żywopłotu
Nożyce do żywopłotu HS86 SmartFit-1
Fot. Fiskars

Tuje - tak popularnie nazywamy żywotniki. W sklepach ogrodniczych możemy dostać mnóstwo ciekawych odmian. Niektóre z nich wymagają cięcia a niektóre nie. Potrzeba cięcia tui może być też uwarunkowana wymaganiami konkretnej rośliny i jej  przeznaczeniem. Tuje w żywopłocie , tak samo jak topiary przycinamy 2-3 razy w roku. Rośliny rosnące pojedynczo przycinamy jedynie wówczas jeśli są zbyt wysokie - zaczynają zaburzać kompozycję lub dotykają przewodów elektrycznych.

Jak przyciąć starą tuję? [Ekspert radzi]

Kiedy przycinać tuje?

Jest kilka terminów w których możemy przycinać tuje:

  • Pierwszego cięcia dokonujemy wczesną wiosną, zanim jeszcze wypuszczą młode pędy. Gdybyśmy robili to później, pozbawilibyśmy się przyjemności oglądania jasnozielonych przyrostów.
  • Latem poprawiamy kształt rośliny przycinając ją ponownie. Potrzebne będzie jedno lub dwa cięcia.
  • Ostatnie strzyżenie należy wykonać na przełomie sierpnia i września, by pobudzone do wzrostu młode gałązki zdążyły zdrewnieć przed zimą. Tak postępujemy z większością iglaków.

Kiedy przyciąć tuje 'Szmaragd'?

Tuja 'Szmaragd' oraz tuja 'Columna' głównie sadzona jest jako drzewo na żywopłot nieformowany więc nie wymaga przycinania. Można ją jednak przycinać w celu zagęszczenia wczesną wiosną.

Kalendarz cięcia drzew i krzewów na cały rok

ZYWOTNIK ZACHODNI ( TUJA SZMARAGD )  , KULISTY - ZYWOTNIK ZACHODNI ' GOLDEN GLOBE ' , KOSODRZEWINA
ZYWOTNIK ZACHODNI ( TUJA SZMARAGD )
Fot. Lilianna Sokołowska

Kiedy przyciąć tuje 'Brabant'?

Są jednak odmiany przeznaczone na żywopłot strzyżony, które trzeba przycinać kilka razy do roku tj np.

  • 'Aureospicata',
  • 'Brabant'
  • 'Aurescens'
IGLAKI TUJA THUJA ZYWOTNIK TAWULA JAPONSKA SPIRAEA JAPONICA GOLD FLAME JALOWIEC JUNIPERUS FOT. EWA NARKIEWICZ PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (135) - 3.2006 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY OGRODY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (135) - CZASOPISMA
Kolumnowe żywotniki , takie jak 'Brabant', 'Smaragd' i 'Spiralis', wkomponowano zgrabnie pomiędzy jałowce, złociste trzmieliny i tawuły oraz purpurowe berberysy.
Fot. Ewa Narkiewicz

Kiedy pierwszy raz przyciąć tuje?

W przypadku młodych drzewek pierwsze cięcie przeprowadzamy dopiero rok po posadzeniu wczesną wiosną w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia (przed pojawienie się pączków).

Czym przycinać tuje?

Do formowaniu iglaków się nie przydadzą się typowe nożyce, elektryczne sekatory i kosiarki listwowe używane do cięcia żywopłotów. Konieczny jest ręczny sekator. Poza tym potrzebne są lekkie nożyce o nieco krótszych ostrzach, którymi łatwiej jest manewrować i są bardziej precyzyjne. Do formowania iglaków a la bonsai przydają się również specjalne cążki do usuwania sęków. Narzędzia muszą być oczywiście zawsze czyste i bardzo ostre, by jak najmniej kaleczyły rośliny.

Marcowe cięcie>>>

Jak przyciąć starą tuję?

Silne skracanie korony jest dość skomplikowanym zabiegiem. Jego powodzenie zależy od gatunku i wieku żywotnika. Im jest on starszy, tym mniejsze szanse na bezproblemowe przycięcie. Na dobrą sprawę radykalne przycinanie drzew starszych niż 30 lat może doprowadzić do ich zaschnięcia, a tych w wieku powyżej 50 lat już bym nie przycinał, chyba że roślina została złamana przez wiatr bądź choruje. Przycięcie tak dużego żywotnika wiąże się z zagrożeniem, że roślina tego nie zniesie.

Stare tuje przycinanie - kiedy

Zalecałbym skrócenie jej nie więcej niż o 1,5-2 m. Najlepiej to robić wczesną wiosną (np. na przełomie marca i kwietnia), kiedy tuja pozostaje jeszcze w stanie uśpienia.

Stare tuje - przycinanie

Po przycięciu wszystkie duże rany należy zasmarować preparatem grzybobójczym, np. Funaben Plus 03 PA lub Maścią Ogrodniczą Sumin. Proszę pamiętać, że od17 czerwca 2017 r obowiązuje nowa ustawa regulująca wycinanie i przycinanie drzew. Według niej przycięcie korony o 30% traktowane jest jako uszkodzenie drzewa i może być karane. Dlatego zabieg taki należy zgłosić do urzędu gminy lub miasta i uzyskać zgodę na jego przeprowadzenie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kiedy jest najlepszy termin na przycinanie tuj