Cięcie i przycinanie roślin

 • Sekator dźwigniowy, nożycowy (M) PowerGearTMX ok. 409 zł

  Cięcie w ogrodzie późną wiosną

  Cięcie w ogrodzie trwa przez cały sezon. Kiedy kończy się formowanie jednej grupy roślin, przychodzi czas na kolejną. I nie jest to tylko zabieg kosmetyczny. Cięcie w ogrodzie wykonane we właściwym terminie i odpowiednią techniką to gwarancja prawidłowego wzrostu poszczególnych gatunków, a często kwitnienia w kolejnym sezonie. Warto wybrać do tego odpowiedni sprzęt, który sprawi, że praca z roślinami będzie jeszcze przyjemniejsza. Co zatem przyciąć w maju i czerwcu?

 • przycinanie czereśni

  Kiedy przycinać czereśnie? Jak bardzo przycinać czereśnie?

  Przycinanie czereśni może wydawać się skomplikowaną sztuką, ale w rzeczywistości jest to doskonała okazja do zaznajomienia się z naturalnymi cyklami wzrostu i przemian, które zachodzą w przyrodzie. Każde cięcie jest jak dialog z drzewem, podczas którego możemy wpływać na jego zdrowie, kształt i obfitość plonów. Zrozumienie, kiedy i jak przycinać czereśnie, umożliwia nie tylko optymalizację ich wzrostu, ale także stwarza przestrzeń do cieszenia się każdym elementem tego owocującego drzewa. Zatem, kiedy przycinać czereśnie?

 • Cięcie traw ozdobnych

  Kiedy przycinać trawy ozdobne: poradnik ogrodnika

  Trawy ozdobne stanowią niezwykle efektowny element w ogrodzie, dodając mu niepowtarzalny urok i harmonię. Jednak aby zachować ich zdrowie i estetykę, konieczne jest odpowiednie przycinanie. W tym artykule dowiecie się, kiedy i jak prawidłowo przycinać trawy ozdobne, by cieszyć się ich pięknem przez cały sezon.

 • przycinanie drzew

  Przycinanie drzew i krzewów przed wiosną

  Przycinanie drzew i krzewów to ważny zabieg pielęgnacyjny, wpływający na wygląd, zdrowie i obfitość kwitnienia roślin. Do przycinania gałęzi większości roślin ogrodowych najlepiej przystąpić, gdy są jeszcze w okresie zimowego spoczynku. Pod koniec lutego i w marcu, zanim jeszcze w tkankach drzew i krzewów zaczną płynąć życiodajne soki, trzeba wyciąć lub skrócić co trzeba, aby rośliny pięknie się zagęściły i odmłodziły.

 • Hortensja bukietowa

  Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata). Uprawa, cięcie, pielęgnacja hortensji w ogrodzie

  Hortensje bukietowe wiosną toną w zieleni liści, latem i jesienią zachwycają urodą białych, zielonych lub różowych kwiatów, a zimą zdobią ogród oszronionymi kwiatostanami.

 • Róże

  Przycinanie róż. Jak i kiedy trzeba przycinać róże

  Przycinanie róż to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny róż. Aby rośliny były zdrowe i stale piękne kwitły trzeba odpowiednio je przycinać. Podpowiadamy jak i kiedy to najlepiej robić.

 • Nożyce do strzyżenia żywopłotu

  Kiedy jest najlepszy termin na przycinanie tuj

  Przycinanie i kształtowanie bryły, poszukiwanie wyrafinowanej formy to zajęcie z pogranicza ogrodnictwa i sztuki. Podpowiadamy kiedy i jak przycinać konkretne gatunki tui.

 • Przycinanie krzewów owocowych

  Przycinanie krzewów owocowych - poradnik

  W lutym i na początku marca przycinamy krzewy owocowe. Za troskę odwdzięczą się latem, wydając obfity plon.

 • Skrócenie żywotnika o kilkadziesiąt centymetrów nie czyni mu szkody, ale większa ingerencja w kształt drzewa oszpeci je i osłabi.

  Jak przyciąć starą tuję? [Ekspert radzi]

  Jestem zmuszona do skrócenia starego wysokiego żywotnika, bo nad nim biegną przewody elektryczne. Jak to zrobić? Pyta: Dorota Kędzierska

 • Marzec w ogrodzie - cięcie

  Marcowe cięcie

  Większość drzew i krzewów przycinamy w drugiej połowie zimy. Sezon ten często wydłuża się do marca. Aby rośliny zniosły ten zabieg bez szwanku, nie należy z nim zbyt długo zwlekać.

 • Nożyc szpalerowych używamy do cięcia stożków. Mają długie ramiona i ostrza, co ułatwia uzyskanie równej linii cięcia. Zaczynamy przycinać roślinę od dołu, a kończymy na wierzchołku. Niewprawnym w cięciu radzę do stożków przyłożyć bambusowe kijki i po nich prowadzić nożyce.

  Kalendarz cięcia drzew i krzewów na cały rok

  Niewprawny ogrodnik może przeoczyć czas w którym jego krzewy i drzewa potrzebują cięcia

 • Przycinanie żywopłotu

  Przycinanie żywopłotu

  Żywopłoty i topiary o przeróżnych kształtach są piękną ozdobą każdego ogrodu. Żywopłoty są również cenione za dodatkowe funkcje, jakie spełniają dla otoczenia. Przede wszystkim stanowią naturalny ekran odseparowujący prywatność domowników od świata zewnętrznego. Tłumiąc hałas, zapewniają więcej ciszy w ogrodowym azylu relaksu, chronią też przed wiatrem. Są jednym z naturalnych filtrów powietrza na posesji i są także schronieniem dla ptaków.

 • Kwiaty cięte

  Jak pielęgnować kwiaty cięte w wazonie?

  Pachnące bukiety kwiatów w naszych domach to prawdziwa uczta dla zmysłów i duszy. Abyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się tą piękną ozdobą, musimy o nią dbać stosując odpowiednie narzędzia do przycinania kwiatów w ogrodzie i w domu.

 • Aby winogrona dobrze dojrzewały, warto usunąć część liści, które zasłaniają im dostęp do światła.

  Jak przycinać winorośl? [Porada eksperta]

  Moja dwuletnia winorośl w tym roku urosła jak szalona. Czy powinienem ją przyciąć, by się zagęściła? Kiedy i do jakiej wysokości? Pyta: Roman Misieczko

 • Zimowe cięcie drzew

  Zimowe cięcie drzew i krzewów

  Staranne zaplanowanie zimowego cięcia oznacza bezpieczeństwo roślin, a dla wykonawcy – sprawną realizację. Jednym z częstych błędów w pielęgnacji roślin jest pośpiech i nie przywiązywanie uwagi do terminów cięć, techniki cięcia, ani do jakości narzędzia.

 • Jesienne przycinanie

  Jesienne przycinanie drzew i krzewów owocowych

  Jabłka, śliwki, gruszki, maliny i jeżyny zebrane? Pora na cięcie gałązek. Po co? By drzewa i krzewy rozwijały się prawidłowo. I żeby dawały bardziej obfite plony. Ważne, byśmy cięli je w odpowiedni sposób i właściwymi narzędziami.

 • Wiosenne cięcie roślin w ogrodzie

  Wiosenne cięcie roślin w ogrodzie

  Zbliżająca się wiosna to idealny moment na wykonanie cięć roślin i wszelkich krzewów ozdobnych. Jak jednak odpowiednio wykonać cięcia krzewów i roślin by wspomogły ich rozwój a nie zaszkodziły?

 • 5216135 https bi

  Leczymy kwiaty balkonowe - gdy w skrzynkach źle się dzieje

  Rośliny w balkonowych pojemnikach warto bacznie obserwować, a w razie problemów pośpieszyć im na ratunek.

 • Żywopłot

  Jak należy pielęgnować żywopłoty. Cięcie, formowanie, odmładzanie

  Żywopłoty będą zdobić ogród i zasłaniać nas przed ciekawskimi jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Można je tworzyć zarówno z gatunków liściastych, jak iglastych, ale jedne i drugie wymagają regularnego przycinania.

 • 23135472 https bi

  8 niezwykłych pomysłów na ekologiczne rabaty

  Wiosna to wspaniały czas na zmiany w ogrodzie. Szukasz inspiracji, chcesz coś zmienić, choćby stworzyć nową rabatę. Podpowiadamy jak to zrobić w nurcie "eko". Zachwycające realizacje rabat na dachu, wodnych, geometrycznych prosto z Chalsea Flower Show.

 • Róża pnąca.

  Jak ciąć róże a jak pnącza i jak zabezpieczyć ranę po cięciu

  Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest coroczne cięcie róż. Unikajmy skracania pędów jesienią, by na zimę nie zostawiać otwartych ran. Cięcie wiosenne przeprowadzamy w połowie kwietnia.

 • 23122882 https bi

  Jak i kiedy przycinamy krzewy owocowe

  W lutym i na początku marca przycinamy krzewy owocowe. Odwdzięczą się latem, wydając obfity plon.

 • &14.04.2003 WARSZAWA DRZEWA LISCIASTE LILAK POSPOLITY FORMOWANIE PRZYCINANIE NARZEDZIA SEKATOR DROBNE GALEZIE PRZYCINA SIE SEKATOREM PIELEGNACJA FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETAPUBLIKACJA KWIETNIK NR 11 (107) - 11.2003PUBLIKACJA MAGNOLIA NR 2 (46) - 2 2016

  Jak przycinamy drzewa

  Jeżeli drzewo rozwija się ono równomiernie, wykonujemy tylko małe korekty, wycinając złamane i zaschnięte pędy, a także zaburzające proporcjonalny kształt korony, wyrastające poza ogrodzenie, zagrażające przewodom elektrycznym, wchodzące w okno, albo na dach domu.

 • Hortensja drzewiasta Anabelle wymaga odmładzania - robi się to wiosną.

  Wiosenne cięcia

  Na przedwiośniu w każdym ogrodzie nie obędzie się bez cięcia drzew i krzewów. Trzeba jednak wiedzieć, co i kiedy przycinamy. Pora zabiegów i miejsce cięcia pędów krzewów zależy od tego, kiedy kwitnie dany gatunek, która część jest najbardziej dekoracyjna oraz od jego siły wzrostu.

 • Przycinanie krzewów wiosoną

  Wiosenne cięcie. Rośliny ozdobne - krzewy

  Nie można mówić o jednym ogólnym sposobie traktowania krzewów. Pora zabiegów i miejsce cięcia ich pędów zależy od tego, kiedy kwitnie dany gatunek, która część krzewu jest najbardziej dekoracyjna oraz od jego siły wzrostu.

 • Krzewy ozdobne. Niektóre gatunki krzewów, takie jak forsycja, tawuła wczesna i pigwowiec, już przekwitły. Zanim w maju wypuszczą młode przyrosty, te stare z zaschniętymi kwiatami trzeba skrócić o 1/2 lub 1/3 i nadać krzewom regularny pokrój. Dzięki temu rozkrzewią się i na młodych przyrostach zawiążą pąki na przyszły rok.

  Czas na cięcie krzewów

  Chociaż o tej porze część prac związanych ze skracaniem gałęzi mamy już za sobą, ciągle możemy usuwać ich zaschnięte części, przycinać żywopłoty i gałązki krzewów, które już przekwitły. Większe rany smarujemy Funabenem Plus 03 PA.

 • Przycinanie drzew iglastych

  Wiosenne cięcie krzewów

  Przycinanie drzew i krzewów to ważny zabieg pielęgnacyjny wpływający na wygląd, zdrowie i obfitość kwitnienia roślin.

 • bonsai

  Bonsai. Sztuka miniaturyzacji

  Drzewka bonsai fascynują nas niezwykłymi kształtami i wydają się nam roślinami z innego świata. Pewnie dlatego nie zawsze wiemy, jak je pielęgnować.

 • Pędy jaśminowca przycięto na równej wysokości, dzięki czemu zyskał zwarty pokrój

  Przycinanie drzew i krzewów ozdobnych

  Pod koniec lutego i na początku marca warto zrobić wiosenne postrzyżyny

 • Z młodych krzewów wycinamy gałęzie pokładające się na ziemi, krótkie i słabe. Na rysunku pędy do wycięcia mają jaśniejszy kolor.

  Przycinanie krzewu agrestu

  Formowanie roślin sprawia, że kwitną i owocują obficiej.