Kiedy i jak wykonać pierwsze nawożenie?
Każdej wiosny sypiemy roślinom dawkę nawozu. Zazwyczaj wybieramy wieloskładnikowe odżywki uniwersalne, które w przybliżeniu odpowiadają potrzebom większości uprawianych gatunków. Zanim posadzisz, lub zaczniesz nawozić, sprawdź skład gleby.
Badanie gleby
A co jeśli w glebie brakuje tylko jednego składnika? Albo minerały występują w nadmiernym stężeniu, co oznacza, że podłoże jest zasolone. Dowiemy się tego, oddając próbki do badania w rejonowej stacji chemiczno-rolniczej. Takie testy warto przeprowadzić przynajmniej raz na 4 lata. Wraz z wynikami otrzymamy zalecenia nawozowe dla miejsc z których pochodziły próbki.
Jaka gleba
Podstawowe badanie odczynu i zasobności gleby w makroelementy wraz z ustaleniem zalecanych dawek wapna kosztuje kilkanaście zł za próbkę. Dodatkowo warto zlecić badanie zasolenia gleby. Najlepiej przeprowadzić je wiosną przed wysiewem lub posadzeniem nowych roślin. Próbkę pobieramy oddzielnie dla każdego typu uprawy (np. bylin, róż, roślin wrzosowatych, pomidorów, lub ogórków).
W kilku miejscach grządki wykopujemy ziemię do głębokości 20 cm i usypujemy kopczyk. Tę porcję gleby mieszamy ze sobą a potem odważamy z niej 0,5-1 kg a próbkę oznaczamy numerem, który nanosimy na naszkicowany plan ogrodu i wysyłamy do badania.
Skąd rośliny biorą minerały
Podstawowy budulec tkanek, jakim są węglowodany, rośliny produkują w procesie fotosyntezy. Pozostałe składniki pobierają z gleby. Do wzrostu tkanek niezbędny jest azot (N), do zawiązywania pąków kwiatowych i owoców oraz rozwoju korzeni - potas (K) i fosfor (P).
Te pierwiastki nazywane są makroelementami i stanowią główne składniki nawozów. Poza tym rośliny potrzebują też (choć w mniejszych ilościach) wapnia (Ca), magnezu (Mg), siarki (S), żelaza (Fe) oraz tzw. mikroelementów np. boru (Br), manganu (Mn) i cynku (Zn).
Nawozimy przed sadzeniem
Nawożenie podstawowe stosujemy wczesną wiosną używając np. preparatów wieloskładnikowych sypkich (jak Azofoska). Można też wykorzystać granulowane odżywki o przedłużonym działaniu. Składniki pokarmowe uwalniają się z nich stopniowo, tak by rośliny mogły wykorzystywać je w kolejnych stadiach rozwoju.
Jeśli z badania gleby wyniknie, że w podłożu brakuje np. potasu lub azotu, wybieramy nawóz zawierający związki tylko tego brakującego pierwiastka.
Na możliwość pobierania przez rośliny składników odżywczych duży wpływ ma odczyn gleby. Czasem trzeba ją zakwasić (np. siarczanem amonu) lub odkwasić (np. wapnem nawozowym).
Skomentuj:
Kiedy i jak wykonać pierwsze nawożenie?