Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Golteria (Gaultheria procumbens). Borówka odporna na mrozy

Tekst dr Magdalena Narkiewicz, Katarzyna Jodłowska

Golteria rozesłana ozdobiona czerwonymi koralami owoców zdobi roślinę zimą. Jej kuzynka o owocach jak perły jest może i bardziej strojna, ale boi się mrozu.

Golteria płożąca - Fot. Lilianna Sokołowska

Golteria rozesłana (gaultheria procumbens)

Pochodząca z bezkresnych północnoamerykańskich lasów golteria rozesłana (Gaultheria procumbens) na pierwszy rzut oka wygląda jak rodzima borówka brusznica. Jest krzewinką z rodziny wrzosowatych o wysokości do 15 cm, rozrastającą się przez rozłogi. W lipcu i sierpniu tworzy liczne drobne dzbanuszki obupłciowych kwiatów. Owoce golterii - torebki otoczone mięsistym kielichem - podobne są do jagód brusznicy, ale po dojrzeniu pękają na wierzchołku. Pierwsze czerwienieją we wrześniu, a ostatnie w listopadzie.

Na zdjęciu powyżej: Liście golterii płożącej mają do 3 cm długości. Zimą przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor. Czerwonawe są też nowe przyrosty.

Golteria opis

Golteria pełzająca

Długo utrzymują się na pędach, nawet do kwietnia. W naturze są pokarmem leśnej zwierzyny. Upodobały je sobie m.in. orły, niedźwiedzie i dzikie indyki. Obecnie ta maleńka krzewinka zdobywa popularność jako ozdoba skalnych i wrzosowiskowych ogrodów, a jesienią i zimą - pojemników na tarasach i balkonach. W okresie Bożego Narodzenia bywa też używana do domowych dekoracji. Nazwa rodzaju, do którego należy, pochodzi od nazwiska Jeana-François Gaultiera, kanadyjskiego botanika z XVIII w. Jej polski odpowiednik - starzęśla, zupełnie się nie przyjął.

Nietypowe wrzosowate

Golteria w mieszkaniu

W ciepłych pomieszczeniach słabnie i ginie, może jednak zimować na chłodnych werandach. Łatwo rozmnaża się wiosną przez podział kęp. Ma odmiany o dużych owocach ('Gaubi', 'Big Berry') i obficie owocujące ('Kieverber', 'Winter Pearls', inaczej 'Red Baron').

Na zdjęciu powyżej: W małych pojemnikach krzewinka wymaga więcej troski niż w gruncie. Grozi jej zasychanie i zalanie korzeni, łatwiej też przemarza

Rośliny Bożego Narodzenia

golteria rozesłana - Fot. Shutterstock/Artush

Golteria uprawa

Golteria płożąca wymaga gleb kwaśnych, próchnicznych, lekko wilgotnych, ściółkowanych korą lub kompostem liściowym. Rośnie w słońcu i w cieniu, jednak obficie owocuje tylko wtedy, gdy ma sporo światła. W gruncie i w dużych pojemnikach świetnie sobie radzi, jedynie w czasie mroźnej, bezśnieżnej pogody wymaga lekkiej osłony.

golteria płożąca - Fot. Shutterstock/hjschneider

Golteria chilijska

Zimozielona golteria chilijska, inaczej pernecja chilijska lub spiczasta (G. mucronata, Pernettya mucronata), jest ponad metrowym krzewem. Ma drobne liście o ostrych wierzchołkach. W maju i czerwcu tworzy białe lub jasnoróżowe dzbanuszki kwiatów o długości 6 mm. Późną jesienią na żeńskich okazach i nielicznych jeszcze odmianach obupłciowych (np. czerwonoowocowej 'Bell's Seedling') dojrzewają perliście błyszczące owoce o średnicy około 1 cm.

Na zdjęciu powyżej: Kwitnący i owocujący pęd golterii płożącej

Golteria odmiany

Najbardziej atrakcyjne są odmiany powtarzające kwitnienie i owocowanie. Wczesna 'Linnea' pierwszy raz rozwija pąki już w maju, a owocuje w lipcu i we wrześniu. Jagody późnych odmian, np. 'Koralle' oraz plennej 'Ida' dojrzewają w sierpniu i powtórnie w październiku.

Na zdjęciu powyżej: Golteria chilijska najefektowniej prezentuje się prowadzona w formie niskich (zwykle  do 80 cm wysokości) drzewek

Borówka brusznica - Fot. Wikimedia Commons/Jonas Bergsten

Rodzima borówka brusznica, zwyczajowo nazywana borówką czerwoną (Vaccinium vitis-idaea), dorasta do 25 cm wysokości, jej owoce - mięsiste jagody - szybko opadają, a liście nie mają czerwonych odcieni. Ale i ona nadaje się na zimozielone kobierce.

Na zdjęciu powyżej: Borówka brusznica

Golteria chilijska - Fot. Shutterstock/ Jojoo64

Golteria chilijska w mieszkaniu

Ostre mrozy jednak niszczą roślinę, dlatego polecana jest ona do pojemników przenoszonych po przymrozkach do pomieszczeń. Niestety, okazy żeńskie, by ponownie owocowały, w okresie kwitnienia muszą rosnąć z odmianą tworzącą pyłek. Jedynie obupłciowe zapylają się same.

Na zdjęciu powyżej: Golteria chilijska 'Crimsonia'

Golteria chilijska - Fot. Shutterstock/Eva Villi

Golteria chilijska ma jadalne owoce

Jagody golterii płożącej są jadalne, mają oryginalny odświeżający smak i zapach, świetnie nadają się do sałatek i deserów (w Kanadzie dodaje się je także do lodów). Herbatka z liści golterii działa przeciwbólowo i odkażająco.

Na zdjęciu powyżej: 'Crimsonia' to odmiana żeńska. Owocuje tylko w sąsiędzctwie innej odmiany golterii chilijskiej. która mocno pyli

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jaśmin, czy na pewno wiesz, jak wygląda?
Roślinne debiuty 2013
Ostrokrzew - Krzew Bożego Narodzenia

Skomentuj:

Golteria (Gaultheria procumbens). Borówka odporna na mrozy

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej