Roślinne debiuty 2013
Jedne nowości od razu sprzedają się jak świeże bułeczki, inne pozostają niszowe i interesują głównie kolekcjonerów. Redakcja wybrała pośród nowych odmian te, które uważamy za szczególnie godne uwagi. Które z naszych typów wydają się Wam ciekawe?
Jeżówka 'Cheyenne spirit'
W odróżnieniu od innych jeżówek (Echinacea) odmiana ta jest wielobarwna. Latem i jesienią kwitnie w odcieniach żółci, pomarańczu, czerwieni i bieli, tworząc wysoki (do 80 cm) łan wabiący motyle. Jest to wyjątkowo trwały mieszaniec rozmnażany z nasion (jeżówkowe nowości mnożone in vitro są słabsze). Zrobiła furorę, rok po roku zdobywając dwie prestiżowe światowe nagrody. Na rynek trafia jako kwitnąca rozsada. Warto kupić kilka różnokolorowych roślin. Niestety, potomstwo samodzielnie uzyskane z ich nasion będzie mniej udane.
Róża 'Anisade'
Wyhodowana w Kalifornii przebojem zdobywa kolejne rynki, także pod nazwami 'Julia Child' i 'Wekvossutono'. Należy do rabatowych róż wielokwiatowych, jest rozłożysta i dorasta do metra. Słodko pachnące kwiaty o średnicy 7 cm najpierw są mocno żółte, później jasnokremowe i rozwijają się od czerwca do października. Krzew wygląda wówczas jak dwubarwny bukiet. Odmiana ta jest dosyć odporna na choroby i mróz (strefa 6a), ale zaleca się kopczykować ją na zimę. Zdobyła pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie na roślinną nowość na wystawie "Zieleń to życie".
Berberys 'Natasza'
To metrowy, cały sezon kolorowy krzew, z przewagą różu i czerwieni na liściach oraz młodych pędach. Tak jak inne berberysy Thunberga (Berberis thunbergii) ładnie kwitnie, a jesienią się przebarwia. Starsze okazy obficie owocują i zimą służą ptakom za stołówkę. Młode pędy są strzeliste, później się przewieszają. Krzew jest niewymagający i odporny. Może np. zdobić rabaty lub obrzeżenia alejek. Odmiana uzyskana niedawno w Szkółkach Kurowscy zdobyła brązowy medal na tegorocznej wystawie "Zieleń to życie".
Nawrot 'White Star'
Nawrot rozpostarty (Lithodora diffusa), płożąca zimozielona krzewinka, dorasta do 20 cm wysokości. Oryginalne biało-lazurowe kwiaty (do 1 cm średnicy) odmiany ?White Star? ukazują się w nietypowym jak na górski gatunek terminie - zwykle w czerwcu. Może być gwiazdą słonecznego skalniaka, ale to roślina dla pasjonatów. Należy dbać, by jej podłoże było kwaśne, latem lekko wilgotne, a zimą suche. Wymaga też zabezpieczenia przed mrozem. Źle znosi długotrwałe roztopy i deszcze.
Kariopteris 'White Surprise'
Kariopteris klandoński, inaczej barbula (Caryopteris ×clandonensis), nie dorasta do metra. Jego odmiana 'White Surprise' ma biało obrzeżone liście. Wpada w oko szczególnie jesienią, gdy pojawiają się na niej bukieciki niebieskich kwiatków. Niszczy je przymrozek, ale liście zachowują się prawie do zimy. Roślina na duży mróz nie jest przygotowana i trzeba ją osłaniać.
Papirus 'King tut'
Pojemnikowa, silnie rozrastająca się odmiana cibory papirusowej, zwanej też papirusem egipskim (Cyperus papyrus), na słonecznym balkonie lub mazurskiej działce pozwoli nam poczuć się jak nad brzegiem Nilu. Sprzedawana jest w maju, a jej zakończone kępkami liści pędy szybko rosną do 1,5 m wysokości. Zasychają późną jesienią. Rośliny zimują w chłodnych pomieszczeniach (potrafią przetrwać tylko krótkotrwały kilkustopniowy mróz). Poza tym są nadzwyczaj wytrzymałe. Można je z pojemnikiem zadołować w wodzie, ale przeżyją też suszę. Odmianę tę można mnożyć przez podział kęp lub ukorzeniając wierzchołkowe sadzonki umieszczone w wodzie "pióropuszem" do dołu.
Ketmia Seria Summerfic
Aż wierzyć się nie chce, że ta mieszańcowa ketmia (Hibiscus) o 20-centymetrowych kwiatach może rosnąć w gruncie bez okrywania korzeni na zimę! Zapewniają o tym pracownicy firmy Plantpol Zaborze, którzy bylinę tę uprawiają zarówno na pokazowych rabatach, jak i na sprzedaż. Summerific kwitnie po trzech miesiącach od ustąpienia mrozu aż do września. Rozmnażana jest z sadzonek. Są odmiany różowe, czerwone i liliowe. Zaprezentowana w ubiegłym roku od razu miała ogromne wzięcie. Na zdjęciu odmiana 'Midnight Marvel' o liściach, które z czasem stają się zielono-purpurowe.
Przetacznik 'Christata'
Jedna z najnowszych odmian przetacznika kłosowego (Veronica spicata) już została zauważona przez miłośników roślin. Wyróżnia się zielonym grzebieniem na wierzchołkach niebieskich kłosów, które można podziwiać od lipca do przymrozków. Rośliny tworzą ich około dziesięciu. W naszym klimacie przetacznik 'Christa' dorasta zwykle do pół metra wysokości. Potrzebuje sporo słońca i przepuszczalnego, średnio wilgotnego podłoża. Dobrze zimuje. Mocno rozrośnięte kępy co kilka lat należy dzielić.
Niecierpek Sunpatiens
Jest to grupa różnobarwnych odmian mieszańcowych znacznie dorodniejszych od niecierpka Wallera i nowogwinejskiego. Dobrze radzi sobie na słońcu i w cieniu, obficie kwitnąc od wiosny do przymrozków, także w deszczową pogodę. Ma silny system korzeniowy - rośliny sprzedawane są więc w dość dużych doniczkach. Jesienią można ukorzenić ich sadzonki i przechować je do wiosny w pomieszczeniu. Najszybciej rosną odmiany serii Vigorous - już latem osiągają 60 cm wysokości. Jednak bardziej efektowne są nieco niższe odmiany serii Spreading o lekko zwisającym pokroju i dwubarwnych liściach. Na zdjęciu: 'Spreading White', a za nią 'Vigorous Coral' - idealne rośliny na balkon, taras i do przedogródka.
Penstemon 'Dark towers'
Oto kolejne osiągnięcie ostatnich lat - prawie metrowy penstemon o pięknym zestawieniu kolorów kwiatów i liści. Kwitnie w sierpniu- -wrześniu, ale już od wiosny jego purpurowe pędy dodają rabatom efektownych odcieni. Nie jest wymagający. Wytrzymuje nawet ostre mrozy - łatwo się rozrasta i rozsiewa. Warto posadzić go w takim miejscu, by jego pędy były dobrze widoczne w całości.
Gdzie kupić
Większość prezentowanych odmian rozmnażana jest przed duże krajowe firmy ogrodnicze. Rośliny dostępne są w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych oraz w sprzedaży internetowej. To, jak długo będą masowo dostarczane na rynek, zależy w głównej mierze od tego, jak chętnie będą kupowane. Warto więc wziąć je pod uwagę przy wiosennej modernizacji rabat
- Więcej o: