Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Balkon dla kota. Jak zaaranżować balkon by był bezpieczny dla kota i roślin

Alicja Gawryś, KJT
Kot na balkonie. Młode koty lubią wylegiwać się w donicach z kwiatami - Fot. Anna Gawryś

Wprawdzie pogoda jeszcze bardzo zmienna, ale niebawem nadejdzie wiosna i nasze balkony ożyją. A koty też lubią przebywać na balkonie - lubią wygrzewać się w słońcu lub podgryzać kwiaty. A co najgorsze - lubią się wspinać na balustrady, skąd często spadają robiąc sobie krzywdę. Oto kilka porad jak urządzić bezpieczny balkon dla kota i roślin.

Kot na balkonie. Koty uwielbiają wylegiwać się w skrzynkach balkonowych - Fot. Anna Gawryś

Co kot może zrobić kwiatom balkonowym?

To naturalne, że psy i koty gryzą trawę. Pomaga im ona pozbyć się kłaków, które zostały połknięte podczas mycia futerka. Jeśli nie ma trawy, podgryzają inne rośliny, na przykład kwiaty balkonowe. Nie każdy osobnik robi to z równą pasją, ale młode raczej chętnie.

Kilkumiesięczne kociaki uwielbiają kłaść się na roślinach, nie bacząc na to, że łamią ich łodygi. Starsze kocury są bardziej stateczne, ale i one mogą narozrabiać.

Kot na balkonie. Młode koty lubią wylegiwać się w donicach z kwiatami - Fot. Anna Gawryś

Balkonowa kuweta

Ziemia w skrzynce balkonowej tak miło kojarzy im się z kuwetą i czasem jest z nią mylona. Po kilku dniach takiego alternatywnego podlewania, rośliny mogą uschnąć.

Kot na balkonie. Koty lubią używać doniczek jako kuwety - Fot. Anna Gawryś

Jak ochronić kwiaty balkonowe przed kotem?

Najlepiej, gdy kot ma utrudniony dostęp do kwiatów. Można w tym celu zawiesić skrzynki na zewnątrz balkonu, a od wewnątrz odgrodzić je siatką lub kratą. Wówczas zwierzę nie będzie mogło łamać pędów, obgryzać kwiatów, ani ich podlewać.

Poza tym warto wysiewać w płaskiej doniczce specjalną trawę dla kota. Jej nasiona dostępne są w sklepach dla zwierząt, ale także w ogrodniczych.

Aby zniechęcić kota do wchodzenia do dużej skrzyni z roślinami można powciskać w ziemię cienkie lub nieco zaostrzone patyczki gęsto rozmieszczone. Zwierzę zrezygnuje z odwiedzin w skrzyni, w trosce o swoje łapki.

Na szczęście większość kotów na balkonie zachowuje się spokojnie i woli raczej obserwować ptaki, niż zajmować się roślinami.

Rośliny trujące dla kotów. Bluszcz - Fot. www.balkonovo.pl

Rośliny trujące dla kota

Wbrew obiegowej opinii, koty nie wiedzą, które rośliny są trujące. Po zjedzeniu liści lub kwiatów zawierających toksyny, mogą poważnie zachorować. Jeśli więc mamy zwierzaka, unikajmy sadzenia na balkonie gatunków, które mogą mu zaszkodzić, takich jak azalia, bluszcz, cis, bukszpan, konwalia, barwinek, psianka, bieluń, szkarłatka czy naparstnica.

Jeśli zauważymy jakieś objawy zatrucia, jak najszybciej zawieźmy zwierzę do weterynarza.

Koty bardzo często spadają balkonów. Lepiej temu zapobiegać stosując siatki ochronne - Fot. Agata Kurbiel

Zabójcza wysokość

Ciekawskie koty lubią wspinać się na balustradę i mogą z niej spaść na zewnątrz. Taki upadek z dużej wysokości często kończy się poważną kontuzją lub nawet śmiercią kota.

Jeśli nawet upadek zakończy się szczęśliwie, to w nieznanym miejscu kot gubi się, nie mogąc znaleźć drogi do mieszkania.

Warto uniknąć tych niebezpieczeństw, zabezpieczając balkon gęstą siatką. Można ją kupić w markecie budowlanym lub przez internet. Do wyboru są plastikowe lub cienkie, metalowe, które nie szpecą balkonu. Pamiętajmy o zabezpieczeniu wszystkich zakamarków, by zwierzak nie wydostał się przez szparę.

Innym niebezpieczeństwem są okna uchylane od góry. Kot, chcąc wyjść na zewnątrz wspina się, podskakuje, a potem zawisa pomiędzy oknem, a framugą.

Rozwiązaniem tego problemu są ograniczniki do okien (także do kupienia w marketach budowlanych). Wtedy możemy uchylić okno, pozostawiając tylko wąską pionową szparę, w której kot się nie zmieści.

Do okien otwieranych szeroko najlepiej wstawić moskitierę z gęstej siatki mocowanej do ramy. Można ją przymocować do okna specjalnymi zaczepami. Moskitiera zatrzyma kota, by nie wyszedł za okno i nie wpuści do domu owadów.

Drapak dla kota na balkonie - Fot. Agata Kurbiel

Kocie przyjemności

Koty uwielbiają ostrzyć sobie pazurki. Warto więc wstawić im na balkonie drapak kupiony w sklepach z akcesoriami dla zwierząt lub zwykły pieniek.


Fot. Agata Kurbiel

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Tuje w donicach na zimę czyli jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach
Zabudowa balkonu w bloku - plusy i minusy
Zioła na balkonie, czyli jakie zioła można uprawiać na balkonie

Skomentuj:

Balkon dla kota. Jak zaaranżować balkon by był bezpieczny dla kota i roślin

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej