Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris). Uprawa i pielęgnacja
Sasanka wiosną rozczula "dzióbkami" pąków wychylających się z jedwabistego puchu. Ot, takie kwiatowe pisklęta... Ale wyrosłe z nich kwiaty też zachwycają urodą.
Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris)
Łany sasanki zwyczajnej (Pulsatilla vulgaris) przed laty można było podziwiać w polskich lasach. Niestety, obecnie ta urocza roślina występuje jedynie w naszych ogrodach. Zazwyczaj na początku kwietnia tuż przy ziemi ukazują się jej pąki, pokryte jedwabistym puchem i opatulone wyrastającymi pod nimi listkami. W miarę jak dni stają się coraz cieplejsze, pąki wzrastają ku niebu, każdy na swojej łodydze, tracąc puch i rozchylając płatki.
Sasanka odmiany
- Przeważnie są one liliowe,
- ale mogą być też białe – odmiana ‘Alba’,
- niebieskie – ‘Blaue Glocke’,
- różowe – ‘Pink Shades’
- albo czerwone – ‘Rote Glocke’.
- Wyjątkowo oryginalnie prezentują się okazy należące do odmiany ‘Papageno’ o strzępiastych pełnych kwiatach (u młodych siewek mogą one być pojedyncze). Łodygi po przekwitnięciu nadal się wydłużają, osiągając ok. 30 cm wysokości. Zwieńczone srebrzystymi puchatymi główkami owocostanów wyglądają uroczo. W tym samym czasie z ziemi wyrastają długoogonkowe, mocno powcinane liście, których kępy dotrwają do jesieni. Gdy piórkowate owoce zaczynają się rozwiewać, ich główki przestają być dekoracyjne. Esteci więc je obcinają, nie czekając, aż rośliny zaczną „łysieć”.
Sasanka rozmnażanie
Ponieważ jednak 3-5-letnie sasanki zamierają, warto zadbać o przychówek. Wystarczy pozostawić najdorodniejszy owocostan, a w ogrodzie wkrótce pojawią się samosiejki. Ale czy je znajdziemy? Nie będzie z tym kłopotu, jeśli zbierzemy owoce i wysiejemy nasiona na rozsadniku.
Sasanki sadzenie
Wyrosłe z czerwcowego siewu rośliny wzmocnią się do jesieni. Wiosną przesadzone z bryłką ziemi na rabatę szybko zamienią się w obficie kwitnące kępy (starsze okazy po przeprowadzce trudno się regenerują). Potomstwo z nasion może być jednak zróżnicowane. Jeśli więc zależy nam na uzyskaniu wiernych kopii cennego okazu, to późnym latem, zanim starzejąc się, straci wigor, podzielmy jego kłącze na części z liśćmi i wiązką korzeni. Tak uzyskanym kępkom skróćmy liście, po czym posadźmy je w nowym miejscu i dbajmy, by ziemia wokół nie wysychała.
Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris). Roślina tygodnia
Sasanka uprawa
- Światło: najkorzystniejsze jest miejsce dobrze nasłonecznione.
- Podłoże: lekkie, przepuszczalne i średnio żyzne o odczynie obojętnym lub zasadowym; na kwaśnym rośliny szybciej się starzeją.
- Choroby: sasanki zwykle nie chorują i są całkowicie odporne na mróz.
- Zasilanie: ściółkowanie jesienią kompostem.
- Podlewanie: tylko w czasie długotrwałej suszy; sasanki znacznie lepiej znoszą niedostatek wilgoci niż zalewanie korzeni.
- Odnawianie: konieczne co 2-4 lata. Krótkowieczne są zwłaszcza odmiany.
Sasanka cena
Odmiany sasanek oferują sklepy, m.in.:
ogrodkroton.pl 8-16 zł/szt.
el-ogrodek.pl 7-8 zł/szt.
szkolka-przytok.pl 5-7 zł/szt.
Skomentuj:
Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris). Uprawa i pielęgnacja