Klon palmowy 'Atropurpureum'. Uprawa i pielęgnacja
Klon palmowy 'Atropurpureum' o czerwonych liściach to urodzony solista! Już od wczesnej młodości jest wspaniałą ozdobą ogrodu.
Klon palmowy dissectum atropurpureum
Nawet znawcy przyznają, że ta czerwonolistna odmiana klonu palmowego (Acer palmatum) ‘Atropurpureum’ to drzewo wyjątkowe pod względem urody, a ponadto sprawdzone i dość łatwe w uprawie.
Wywodzi się z Japonii, gdzie powstało samoistnie w XIX wieku.
Klon palmowy Acer palmatum
Klon palmowy - jak wygląda
Ma rozłożysty pokrój z lekko przewieszającymi się gałązkami. Rośnie powoli i w Polsce jego wysokość rzadko przekracza 4-5 m. Zaokrąglona korona wyrasta na krótkim pniu, ale występują również formy krzewiaste – bez pnia.
Najmłodsze pędy są purpurowe, starsze nieco srebrzyste, dlatego drzewo ładnie prezentuje się także w okresie bezlistnym. Ale liście są jego największą ozdobą – klapowane, okrągłe, o średnicy 5-10 cm. Wczesną wiosną ciemnopurpurowe, latem i jesienią zmieniają nieco odcień. Małe czerwone kwiaty rozwijają się późną wiosną, owoce dojrzewają we wrześniu.
Tę odmianę warto posadzić osobno, na przykład na trawniku, na tle ściany drzew o jasnozielonych lub żółtych liściach, bądź wśród niskich bylin.
Klon palmowy atropurpureum uprawa
- Stanowisko: drzewo sadzimy w miejscu słonecznym (w cieniu liście tracą barwę) i zacisznym.
- Podłoże: wystarczy przeciętna gleba ogrodowa o pH 5,5-7. Unikajmy podłoża zbyt piaszczystego, gliniastego i wilgotnych gleb torfowych.
- Podlewanie: w taki sposób, by podłoże było stale lekko wilgotne.
- Formowanie: wiosną usuwamy tylko gałęzie przemarznięte i zbyt zagęszczające.
- Ochrona przed mrozem: podczas ostrych zim gałęzie mogą przemarzać czasem nawet do granicy śniegu, dlatego młode okazy owijamy na zimę chochołem ze słomy.
- Uwaga: Warto kupować tylko szczepione okazy tej odmiany (wyraźnie widać miejsce zrostu). Uzyskane z siewu bywają słabo wybarwione.
Klon palmowy atropurpureum bonsai
Klon palmowy (acer palmatum) to chyba najbardziej popularny gatunek drzewa używany do uprawy liściastych bonsai. Doskonale znosi cięcie a jego piękna kora i naturalnie niewielkie liście są wręcz stworzone pod formowanie.
Klony palmowe - szczypta orientu
Klon palmowy atropurpureum na pniu
Ze względu na dość krótki pień często możemy się spotkać w sklepach ogrodniczych z okazami szczepionymi na podkładkach. Wszystkie takie odmiany klonów palmowych są hodowane w doniczkach. Dzięki takiemu sposobowi uprawy rośliny bezproblemowo się przyjmują i można wysadzać je do ogrodu od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Klon palmowy atropurpureum cena
Najlepszy czas na sadzenie klonów to: od marca do maja i od września do października. Sadzonki kosztują ok 30 zł.
Klon palmowy atropurpureum sadzenie
Najczęściej kupujemy drzewa z gołym korzeniem. Przed posadzeniem dobrze obejrzyjmy korzeń i usuńmy z niego złamane i zgniłe części. By sadzonka się lepiej przyjęła przed posadzeniem zanurzmy jej korzeń na parę godzin w wodzie.
Klon palmowy atropurpureum cięcie
Cięcie powinno być przeprowadzane jako niezbędne korygowanie pokroju. Termin zabiegu od późnej jesieni do grudnia z powodu zjawiska "płaczu" sokami.
Klon palmowy atropurpureum choroby
Klon palmowy jest dość odporny na choroby. Wiosną często możemy spotkać na nim mszyce, ale łatwo je usunąć nawet ekologicznymi preparatami. Dużo trudniejsza jest choroba grzybowa, która lubi atakować klony. Wertycylioza może spowodować częściowe lub całkowite obumarcie rośliny. Łatwo ją odkryć - podczas cięcia świeżych pędów na drewnie widać czarne punkty. Choroba jest trudna do zwalczania, a na domiar można ją łatwo przenieść na inne rośliny przez narzędzia.
Skomentuj:
Klon palmowy 'Atropurpureum'. Uprawa i pielęgnacja