Acer palmatum
Klon palmowy (Acer palmatum). Niewysokie drzewo lub krzew o luźnej, czasem kaskadowej budowie, cienkich pędach i sezonowych liściach. Pochodzi z gór Japonii, Korei i Chin, w uprawie od dawna. Liście są klapowane, powcinane, o piłkowanych brzegach i efektownym zabarwieniu. Jesienią jaskrawoczerwone, u odmian także złote, pomarańczowe i purpurowe. Zabarwienie bywa zmienne w ciągu sezonu wegetacji, inne wiosną, latem i jesienią. Ozdobne też są drobne ciemnoczerwone kwiaty w zwisających podbaldachach oraz początkowo czerwone nieduże skrzydlaki. Bardzo zmienny gatunek. Często oferowane krzewy to siewki o pośrednich cechach odmianowych; bywają szczepione na pniu.
Rozmiary. Drzewo lub delikatny krzew do ok. 6 m, wzrost powolny.
Gatunki. Bardzo liczne odmiany o atrakcyjnym zabarwieniu oraz kształcie liści - głęboko powcinanych, purpurowych, czerwonych, pomarańczowych, żółtych, obrzeżonych kremowo lub różowo, w wielobarwne plamy. Najbardziej rozpowszechnione są formy purpurowe 'Atropurpureum' i strzępolistne 'Dissectum' oraz odmiany pochodne.
Kwitnienie. W V, VI.
Wymagania, stanowisko. Gleby przeciętne, najlepiej żyzne, przepuszczalne, świeże i wilgotne, lekko kwaśne. Toleruje niewielką zasadowość podłoża. Stanowisko słoneczne do półcienistego, miejsca o łagodnym mikroklimacie, zaciszne, osłonięte od mroźnych wiatrów. Żółtolistne odmiany mogą ulegać poparzeniu słonecznemu. Na suchym stanowisku korzystne lekkie popołudniowe zacienienie.
Uprawa i pielęgnacja. Płytko korzeniący się krzew, szczególnie młode egzemplarze wrażliwe na mróz, późne przymrozki mogą uszkadzać młode liście. Wymaga ściółkowania wczesną wiosną i jesienią.
Rozmnażanie. Przez wysiew nasion, siewki mogą częściowo powtarzać cechy dekoracyjne.
Cięcie. Tylko niezbędne korygowanie pokroju. Termin zabiegu od późnej jesieni do grudnia z powodu zjawiska ?płaczu? sokami.
Podlewanie i nawożenie. Podczas suszy wymaga regularnego nawadniania. Od 2. roku po posadzeniu dokarmia się wieloskładnikowymi nawozami, najlepiej o spowolnionym działaniu.
Najczęstsze choroby i szkodniki. Najgroźniejszy jest gruzłek i grzyby gnilne, wnikające przez zranienia tkanek. Bywa atakowany przez przędziorki i mszyce.
Zastosowanie. Cenione składniki kompozycji barwnych oraz solitery. Polecane do ogrodów przydomowych, japońskich i alpinariów. Karłowe formy nadają się do sadzenia w mieszanych zestawach w dużych pojemnikach.
Czytaj więcej o "Klon palmowy"