Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Wiąz holenderski 'Wredei'

tekst: Wiesław Gawryś, KJ
Wiąz holenderski 'Wredei' - Fot.Shutterstock/Wiert nieuman

Wiąz holenderski 'Wredei' to jedno z niewielu drzew liściastych, które przez cały sezon ożywia ogród ciepłą żółtą barwą.

Wiąz holenderski 'Wredei'

Wiązy sadzimy w ogrodach rzadko ze względu na ich duże rozmiary. Ale żółtolistna odmiana wiązu holenderskiego (Ulmus × hollandica) ‘Wredei’ rośnie głównie wzwyż, i to dosyć powoli, dzięki czemu jego korona jest gęsta. Po 10 latach czubek znajduje się około 5 m nad ziemią.

Wiąz holenderski 'Wredei' - złoty

Odmiana ta odznacza się kolumnowym pokrojem, często w kształcie wrzeciona, z pędami skierowanymi ku górze. Dzięki temu drzewo zachwyca zgrabną, smukłą sylwetką. Wiosną jego młode liście są intensywnie żółte, w środku lata zaś stają się żółtozielone i kolor ten utrzymują do jesieni. Są przy tym mocno poskręcane i szorstkie, a na krótkich pędach układają się tak gęsto, że sprawiają wrażenie, jakby je otulały.

Wiąz holenderski 'Wredei' - opinie

Wiąz ‘Wredei’ ma sporo praktycznych zalet: jest odporny na suszę, miejskie zanieczyszczenia, niskie temperatury a nawet na groźną holenderską chorobę wiązu. Świetnie prezentuje się na trawniku i na tle ciemnych roślin.

Uprawa wiązu holenderskiego 'Wredei'

Stanowisko: widne, ale niezbyt nasłonecznione. Najlepsze jest półcieniste, osłonięte od zachodu, by uniknąć przypalania liści. Zbyt duże ocienienie powoduje, że stają się one całkiem zielone. Podłoże: dosyć ciężkie, gliniaste z domieszką piachu lub żwiru, o odczynie lekko kwaśnym. Drzewo nie znosi bardzo mokrych gleb.
Podlewanie: tylko młode drzewa po posadzeniu.cięcie: znosi je dobrze, nadaje się na stożki lub wąskie kolumny, a także żywopłoty lub szpalery. Cięcie przeprowadzamy w czerwcu – po nim pojawiają się intensywnie żółte odrosty.

Wiąz holenderski 'Wredei' - cięcie

Wiąz źle znosi przycinanie więc nie warto go przycinać bez potrzeby. Wycinamy pędy o wyglądzie nietypowym dla tej odmiany.

Wiąz holenderski 'Wredei' - choroby

Najbardziej niebezpieczną, ale i najbardziej powszechną chorobą jest holernderska choroba wiązu - wywołana chorobą grzybową. Jest bardzo trudna do wyleczenia. Warto więc jesienią przeprowadzać profilaktyczne opryski na grzyby i szkodniki.  Do objawów należą:

Na wiązie choroba grzybowa szybko się rozprzestrzenia i w porę nie zauważona może zabić drzewo w ciągu roku.

Groźna choroba wiązów [Ekspert radzi]

Inne problemy:

Schnięcie liści wiązów

Wiąz holenderski 'Wredei'- cena

Roślina w doniczce wysokości ok.140cm, szczepiona na wysokości ok.120cm to koszt 70 zł.

Wiąz - symbolika

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jakie krzewy i drzewa najpiękniej kwitną w kwietniu?
Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów naszych babć. Podpowiadamy jakie wybrać
Skalnica Arendsa (Saxifraga × arendsii) - roślina wieloletnia na skalniak

Skomentuj:

Wiąz holenderski 'Wredei'

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej