Schnięcie liści wiązów

Odpowiada Piotr Syga

W zeszłym roku założyłam ogród. Posadziłam wiąz, który miał być odporny na choroby, jednak w tym roku zauważyłam, że schną mu liście i zwijają się. Co to za choroba i jak ją leczyć?

Wiąz w Pani ogródku to ozdobna odmiana wiązu polnego 'Wredei'. Lubi gleby żyzne, ma też spore wymagania co do wody. Należy go sadzić w podłożach świeżych, a nawet wilgotnych. Stanowiska powinny być od słonecznych do zacienionych.

Schnące liście na Pani drzewku nie są objawem żadnej z chorób. To typowe dla tego wiązu poparzenie słoneczne. Dzieje się tak jeśli drzewko rośnie w glebie suchej, np. piaszczystej i na słońcu. Tegoroczne lato nie oszczędziło również wielu innych gatunków roślin. W ten sam sposób cierpiały oczary, klony czy nawet różaneczniki.

Jak ustrzec się przed tym na przyszłość? Jeśli drzewko jest młode można je przesadzić do cienia. Co prawda w takich warunkach liście będą miały bardziej zielony odcień. Drzewko można też pozostawić na stanowisku słonecznym, trzeba jednak odpowiednio przygotować podłoże do sadzenia. Jeśli gleba w ogrodzie jest zbyt przepuszczalna dla wody i nie utrzymuje wilgoci to trzeba ją poprawić gliną.

Kopiemy dół o średnicy 2-3 razy większy od średnicy Bryły korzeniowej sadzonego drzewka. Głębokość wykopu powinna być 1,5-2 razy większa od wysokości bryły. Dno wykopu wykładamy warstwą gliniastego lecz niezbyt żyznego podłoża, np. z głębokiego wykopu. Bryłę korzeniową drzewka zasypujemy mieszaniną w proporcjach pół na pół gliniastej ziemi z żyznym i zarazem próchnicznym podłożem. Ten ostatni składnik można kupić w sklepie, pamiętajmy jednak aby to nie był w przeważającej ilości torf. Składnik ten poniekąd dobrze chłonie wodę, lecz tylko do czasu kiedy jest wilgotny. Raz przesuszony torf przepuszcza wodę jak sito - w takim stanie przyczynia się do zamierania posadzonych w nim roślin.

Aby podłoże lepiej utrzymywało wilgoć do jego polepszania oprócz gliny można zastosować Hydrożel-substancję absorbującą nadmiar wody w podłożu, a uwalniającą ją kiedy zaczyna jej brakować. I najważniejsze - taką roślinę czasie suszy trzeba podlewać.

Jeśli masz jakiś kłopot ze swoim ogrodem i szukasz porady - zrób zdjęcie i przyślij opis do nas na adres:e-ogrody@agora.pl Postaramy się pomóc.

Skomentuj:

Schnięcie liści wiązów