Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Jak przygotować ogród do wiosny?

Danuta Młoźniak
CIEMIERNIK - mieszaniec o pełnych, burgundowych kwiatach to mój faworyt. - fot. Danuta Młoźniak

Dzień jest coraz dłuższy i słońca dużo więcej, nic więc dziwnego, że ogród budzi się do życia. Dla ogrodników rozpoczyna się teraz pracowity czas.

Coraz więcej pojawia się w ogrodzie kwiatów. Z rozpoczęciem porządków jednak za bardzo się nie spieszę – na rabaty wchodzę ostrożnie, by nie podeptać kiełków, które nieśmiało wychodzą z ziemi. Ale niektóre prace są bardzo pilne: trzeba przyciąć derenie, hortensje bukietowe, zadbać o trawy: skrócić kępy turzyc, wyskubać suche źdźbła seslerii czy kostrzew, no i uporządkować trawnik.

Choć zimno, pięknie kwitną!

W ogrodzie nadal kwitną ciemierniki, przebiśniegi, śnieżyce i krokusy, których mam całe łączki. Wciąż zachwycają oczary, uwodząc mnie upojnym, słodkim zapachem. Polecam wszystkim gorąco te wczesnowiosenne kwiaty, bo ich pierwsze przebłyski kolorów są najbardziej oczekiwane i upragnione. Cieszę się, że mogę ozdabiać ogród coraz bogatszymi kompozycjami na rabatach i w pojemnikach. Te najpiękniejsze oczywiście pojawiają się na moim tarasowym stole. Jak zwykle.

Elegancja trawnika

Aby ogród wyglądał na zadbany, ważne jest precyzyjne przycięcie brzegów trawnika. Nie tylko od strony rabaty, ale też od chodnika. Brzeg rabaty przycinam specjalnym szpadelkiem w kształcie półksiężyca – powstaje płytki rowek ułatwiający koszenie. Wystające z murawy źdźbła od strony chodnika przycinam specjalnymi nożycami z długą rękojeścią. Pamiętam też, by wokół drzew wyciąć w murawie równe okręgi i usunąć z nich chwasty. Przy pniach sadzę narcyzy, które kupuję już kwitnące.

Pierwsze prace

Przede wszystkim koryguję kształt drzew i krzewów, przycinam pnącza. W ten sposób nawet bukom, miłorzębowi i tulipanowcom ograniczam rozmiary. Na rabatach rozrzucam świeży przesiany kompost. Mój mąż, Witek, rozpoczyna sezon od mycia myjką ciśnieniową wszystkich mebli ogrodowych i nawierzchni z kostki granitowej.

Woda i lustra

W ogrodzie mam kilka źródełek i fontann. Prawie wszystkie wyposażone są w zbiorniki podziemne. Nie może być w nich gnijących liści i innych zanieczyszczeń. Raz w roku, właśnie w marcu, wypompowuję więc z nich wodę, myję je, a powierzchnie ze stali kwasoodpornej czyszczę zwykłym płynem do odkamieniania czajników. Następnie napełniam zbiorniki świeżą wodą. Atrakcją mojego ogrodu są też lustra. Zaraz po zimie pucuję je dokładnie, by były niewidoczne i tworzyły na murach idealną iluzję przestrzeni i światła.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Wiosna w domu
Pierwsze kwiaty w lutym. Zwiastuny wiosny
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?

Skomentuj:

Jak przygotować ogród do wiosny?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej